Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Прозрачността в действията на местната изпълнителна власт е пряко свързана с уменията на общинските служители да общуват с гражданите, с добрата им мотивация да изпълняват съвестно служебните си задължения и да работят в екип. Макар и не често, но в началото на 2004г. имаше регистрирани случаи на неправилен подход и неадекватно отношение на общински служители към граждани. Налагаше се да настъпи промяна в поведенческото отношение на служителите и в общуването им с колеги, и с граждани. Защото, несъмнено, имиджът на общинската администрация като цяло зависи до голяма степен и от всеки един член на екипа.

Практика

По инициатива на отдел Информационно обслужване и деловодство на 5 и 6 юни 2004г. ( събота и неделя ) общинската администрация организира двудневен семинар на всички свои служители по модула Подобряване уменията на общинските служители за работа с граждани . Семинарът се проведе без откъсване от работа. Обучителният екип бе от Фондация Европартньори 2007 - София, с управител доц.д-р Татяна Дронзина от катедрата по политология на СУ Св.Климент Охридски , която лично участва в семинара. ( Повече информация за модула, по който партньор бе община Вълчи дол - www.europartners2007.org - сайтът на Фондация Европартньори 2007 , в Проекти ) . Координатор на проекта е Ванилин Гавраилов, PR на община Вълчи дол. В продължение на два дни служителите от общинската администрация се учиха да работят в екип, да работят по проекти, усвояваха знания и умения по вербално и невербално общуване, разрешаваха конфликти, решаваха сложни казуси.

Резултати

След обучителния семинар служителите от общинската администрация коренно промениха поведенческото си отношение и към граждани, и към колеги, което е изключително важно. Подобриха и уменията си за работа в екип и по проекти, в резултат на което през тази година община Вълчи дол има представени над 100 проекта по различни програми, от които одобрени и финансирани са вече около 20 за близо 1млн. лева. Очаква се до края на 2004г. броят на одобрените проекти да се увеличи още.

Взаимоотношенията на добри партньори между община Вълчи дол и Фондация Европартньори 2007 доведоха до още един двудневен обучителен семинар този път през октомври 2004г., - с учители и ученици от общината. Добрите отзиви сред гражданите са повече от насърчителни!

Всички служители от общинската администрация вече с гордост поставиха баджове с имената и длъжността си един акт на стремеж към прозрачност и откритост и същевременно на персонално поемане на отговорност. Особено ясно и в положителен аспект е изразена вече и мотивацията им за работа в администрацията.

Общинският Център за услуги и информация на гражданите заработи без прекъсване, което дава възможност на гражданите да бъдат обслужвани и през обедната почивка. Там работата по прозрачността се подобри и чрез поставяне на видно място на дипляни с всички услуги, които се извършват в центъра.

Отчитайки полезността от подобни обучения и от периодично опресняване на знанията и уменията на общинските служители за работа с граждани, през 2004г. в администрацията бе поставено и началото на периодични вътрешни обучения, където обучители са началниците на отдели. Постепенно наученото през тази година придаде на екипа на общинската администрация един нов облик на администрация с европейски манталитет, с новаторски дух, с по-голяма откритост в действията и с постоянна готовност за конструктивен диалог с гражданите.
Иноватор: Ванилин Гавраилов
Дата на публикация: 09 януари 2005
Номинации: 2
Ванилин Гавраилов
н-к отдел Информационно обслужване и деловодство
Вълчи дол - 9280
пл. Хр.Ботев 1
Tel:05131/23-19
Fax:05131/34-50

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]