Целева група на проекта бяха ромски семейства с нисък социален статус, трайно безработни, с ниско образование, живеещи на територията на кв. Малчо Малчев, Търговище, и в селата Лиляк, Вардун и Голямо Ново.
Работата по проекта беше насочена по три основни програми: 1.„Подкрепа на бременността”; 2.„Промоция на здравето и добрата грижа за деца от 0 до 3 години” и 3.„Превенция на нежелана бременност”. Основните методи, които се прилагаха бяха консултиране – от екипа, от специалисти, от институции; работа на терен – ежедневна, от целия екип и социалните посредници; посещение по домовете – влязохме във всяка къща на семействата, с които работим, стимулирахме създаване на по-добри условия за живот.
В периода на изпълнение на проекта подкрепихме над 60 семейства с общо над 130 деца, за които е подобрена грижата; в резултат 5 новородени деца не са оставени в институции и растат при биологичните си родители; предотвратено е принудително настаняване в институции поради лоша грижа на 11 деца; 4 деца са настанени в приемни семейства; за 15 деца е осигурена квалифицирана здравна грижа; за 20 деца е осигурена допълнителна подготовка за училище; 20 семейства са получили материална подкрепа в най трудните зимни месеци под формата на храна, санитарни материали, лекарства и памперси; подобрени са жилищните условия в домовете на 34 семейства от целевата ни група; осигурено е включване във временни програми за заетост на 4 души. Обучени са 4 социални посредници от самата общност, както и други 20 представители на общността. Осигурена е специализирана медицинска и юридическа подкрепа. Привлечени са допълнителни ресурси от 4 други НПО /Фондация „Хабитат” – безлихвени кредити; БЧК и Фондация Лале – храна, лекарства, памперси; Движение на българските майки, Ротари клуб и цялата Търговищка общност – дрехи, играчки, колички и т.н./.
В работата по превенция на изоставянето и неглижирането на деца в семейства от ромската общност задължително бяха включени следните участници: екип от експерти, предоставящи специализирана подкрепа – социални работници, психолози, медицински специалисти и т.н.; представители на самата общност – обучени социални посредници; други представители от общността, в която работим – съобразно случая това са бъдат съседи, роднини, хора, на които семейството има доверие, лидери; други НПО и организации, които предоставят различни социални услуги или могат да осигурят допълнителен ресурс; институции, които работят с деца и семейства в риск - (ОЗД, ДСП, местна власт).
В резултат на нашите усилия е намален броят на изоставените деца от община Търговище в различните институции - в сравнение с предходните години с повече от 50%. Към момента на кандидатстване техният брой е както следва: 2007 - 32 деца, 2008 - 35 деца и за 2009 - 22. За 2010 г. техния брой е 20, а за 2011 – 13 деца. От общо констатираните над 22 рискови бременности, 16 получиха специализирана подкрепа – или над 70%; От общо констатираните над 90 семейства с неглижирани деца, 48 са подобрили родителските грижи за над 130 деца – или около 53%; 30 представители на ромската общност, ангажирали се с работа по проблема; 3 кметства, 4 читалища, 2 сдружения,привлечени за работа по прилагане на интегрирания подход; Разработен и приложен в работата е модел за работа по превенция на изоставянето и неглижирането на деца.
Клуб на НСО – Търговище
Невена Маджарова
Ул. „30 януари” № 1, ет.3
Търговище, 7700
Тел. 0601 / 6 34 25
[email protected]
www.clubngo.org
[Номинирай]
назад