Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Европейската директива за птиците (79/409/ЕЕС) изисква всяка страна членка на Съюза да определи достатъчни по брой и територия места за опазване местообитанията на значимите за Европа видове птици, като приложи специални мерки за тяхното съхраняване. Заедно с местата обявени по силата на Директивата за местообитанията (92/43/ЕЕС) те изграждат Европейската екологична мрежа НАТУРА 2000. Това е мрежа от свързани помежду си сухоземни територии и водни пространства с висока природозащитна стойност, в границите на Европейският съюз. Целта е чрез свързване на защитените места на континента в рамките на Европейската екологична мрежа НАТУРА 2000 да се осигури опазването на местообитанията, свободното движение на организмите и генетичния обмен, за да се гарантира тяхното оцеляване.

Страните в процес на преговори за присъединяване към ЕС са задължени да изградят своя принос към Европейската екологична мрежа НАТУРА 2000 до датата на евентуалното си присъединяване. Българското дружество за защита на птиците/БърдЛайф България смята, че е важно институциите и обществеността да бъдат подготвени за процеса на прилагане на Директивите на ЕС, за да може той да протече гладко и своевременно.
Практика

Проектът на Българско дружество за защита на птиците се осъществява с подкрепата на програма ФАР Аксес на Европейската комисия. Проектът е носител на почетна грамота за Значим проект, осъществен в България с подкрепата на Европейския съюз през 2002 г. Партниращи организации са Кралско дружество за защита на птиците/БърдЛайф Великобритания основен партньор; Министерство на околната среда и водите; Министерство на земеделието и горите; Национално управление по горите; Община Свищов, Община Старо Оряхово, Община Бургас.

Дейности в рамките на проекта:
Подсилване на институционалния капацитет на 3 регионални офиса на БДЗП в градовете Варна, Бургас и Свищов с цел осъществяване на проекта на местно равнище.
Тридневен обучителен семинар за 20 сътрудници на БДЗП (персонал и доброволци) в сферата на европейското екологично законодателство, свързано с мрежата НАТУРА 2000 5-7 януари 2002 г. в ПЗЦ Източни Родопи - Маджарово.
Сесия от двудневни семинари в трите пилотни региона (Варна, Бургас и Свищов) за изясняване на законовите, административните и практическите стъпки на интегрирането на Орнитологично важните места (ОВМ) и изграждането на мрежата НАТУРА 2000 с участие на представители на регионални звена на държавни институции, местни власти и сътрудници на БДЗП 12-19 март 2002 г.
Изработване на демонстрационни предложения за 3 моделни ОВМ за включването им в мрежата НАТУРА 2000 чрез партньорско участие на всички заинтересовани страни (държавни институции, местни власти, обществеността, БДЗП) 20 март-20 юни 2002 г. за ОВМ Остров Вардим , Комплекс Камчия и Комплекс Мандра-Пода .
Организиране и провеждане на информационна кампания НАТУРА 2000: за хората и птиците , насочена към широката общественост в регионите около ОВМ, включваща разпространение на информационни материали, представяния и диапозитивни прожекции в селищата в близост до ОВМ 1 април-23 юни 2002 г. Откриване на приемни ( отворени врати ) в офисите на БДЗП в София, Варна и Бургас по въпроси, свързани с изграждането на мрежата НАТУРА 2000.
Отпечатване на брошура и плакат и други информационни материали за мрежата НАТУРА 2000.
Изработване на критерии и механизъм за избор на места за мрежата НАТУРА 2000 в България, подобни на използваните в страните членки на ЕС.
Двудневна среща за оценяване на процеса на предлагане на ОВМ за включване в мрежата НАТУРА 2000, с участието на представители на държавни институции, местни власти, БДЗП 17-18 юли 2002 г.
Публикуване на наръчник за стъпките, избора и управлението на Специално защитените зони за опазване на птиците в мрежата НАТУРА 2000 въз основа на придобития опит с трите моделни обекта 1 септември 2002 г.
Резултати

Повишени основни познания на правителствените институции и местните власти относно съпътстващите детайли, терминологията и техническия процес по изграждането на Специално защитените зони (СЗЗ) по силата на Европейското законодателство. Установяване на контакти между представителите на различните институции, които ще участват в изграждането на НАТУРА 2000.
Три готови демонстрационни предложения за СЗЗ.
Изготвен механизъм за оценка при изграждането на СЗЗ в България, базиран на валидни орнитологични критерии на ЕС.
Публикация на практически насоки за обозначаване на СЗЗ и изработване на предложения.
Информираност и позитивна нагласа на природозащитната общественост в селища близо до орнитологично важни места за изграждането на НАТУРА 2000.
Повишени познания на доброволци и служители на БДЗП по отношение на законодателството и процеса на обявяване на СЗЗ в България.
Трите регионални офиса на БДЗП в Свищов, Варна и Бургас са оборудвани и работят за обслужване на гражданите.
Иноватор: Ирина Костадинова
Дата на публикация: 22 юли 2002
Номинации: 3
Ирина Костадинова
Ръководител на проекта
София - 1111
ж-к Яворов, бл. 71, вх.4, П.К. 50
Tel:(02) 72 26 40, 70 75 79
Fax:(02) 72 26 40, 70 75 79
http://www.bspb.org

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]