Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

В София, столицата на България с население 1,2 милиона жители, консумираното количество енергия за отопление е два пъти по-високо от европейските стандарти. Резултат от това са високите енергийни разходи и високи емисии на въглероден двуокис. За да се намали потреблението на енергия и замърсяването на въздуха, Столична община решава да осъществи енергоспестяваща програма. С финансиране от Програма Еколинкс, в сътрудничество с екип от американската консултантска фирма Гуд Консълтинг и българската Фондация за енергийна ефективност общината разработва План за действие за енергийна ефективност.
Практика

Планът за действие на Столична община цели да намали с 30% потреблението на енергия, като въведе мерки за консервация на енергия в жилищни и обществени сгради. Освен спестяване на средства общината очаква и намаляване на емисиите на въглероден двуокис и други замърсители.

В рамките на проекта са осъществени следните дейности:

Информация за текущото потребление на енергия
Събрани са данни за обществени и типови жилищни сгради, които включват общи характеристики и състояние на сградите, както и потреблението на топлинна и електрическа енергия. Въз основа на направения анализ сградите са групирани според своята функция, структура и енергийно потребление.

Методология и провеждане на одит
Разработена е методология за провеждане на два вида енергиен одит. Извършен е предварителен одит чрез въпросник, като са обхванати около 300 сгради, собственост на общината. Резултатите са въведени в база данни за използване в следващите етапи на проекта. Извършен е подробен одит на две пилотни сгради училище и жилищна сграда. Използвани са компютърни модели за определяне на текущите загуби на топлина и оценка на потенциала за спестяване на енергия.

Енергоспестяващи мерки
Анализът на резултатите от одита дава възможност за определяне на комплект от енергоспестяващи мерки: инсталиране на топломери и термостатични клапи, уплътняване на врати и прозорци и др. За всяка стъпка са определени необходимите инвестиции наред с периода на възвръщаемост. Идентифицирани са и възможните административни и регулаторни бариери за осъществяването на програмата за енергийно потребление.

Подготовка за действие и маркетинг план
Планът за действие представя подробно всички технически подобрения, необходими за осъществяване на енергоспестяващата програма, включително разходите, рисковете и възможните източници за финансиране. Въз основа на него се предвижда създаване на нови институции за изпълнение на програмата. Маркетинг планът е насочен предимно към собствениците на частни жилищни сгради, тъй като техният интерес е съществен за осъществяване на програмата в жилищните сгради. Предварителните варианти на плана са обсъдени на множество срещи на местната власт, с консултантски фирми, асоциации, доставчици на оборудване и жители на столицата. Проведен е семинар за представяне на резултатите от одита и обсъждане на приоритетите на плана за действие. В резултат на обществените дискусии се създава крайният вариант на плановете за действие и маркетинг на програмата.

Планът за действие предвижда въвеждането на енергоспестяващи мерки в рамките на 3 до 12-годишен период в зависимост от разликата във видовете собственост. Забележителна инициатива в рамките на плана е създаването на Фонд за енергийна ефективност за финансиране на енергоспестяващите мерки в обществените сгради с първоначален капитал от 2,5 милиона щ. д. Той ще инвестира в мерки, които имат най-висока степен и най-кратък период на възвръщаемост. Средствата от спестената енергия ще се връщат във Фонда и ще се инвестират в други мерки на ротационен принцип.

Планираните задачи за осъществяване на плана в 314 обществени сгради и 300 000 жилищни единици включват инсталиране на калоримери и регулатори на подстанциите, термостатични клапи на радиаторите, и уплътняване на врати и прозорци.
Резултати

Създадена е база данни от предварителния енергиен одит с около 40 различни вида данни за всяка сграда. Фондът за енергийна ефективност предвижда стартов капитал от 2,5 милиона щ.д. да генерира инвестиции от 51 милиона щ. д. за дванадесет годишния период на програмата. Планира се създаването на две нови агенции Енергийни агенти и Общинска агенция за енергийно управление , които ще подпомагат изпълнението на програмата. Изготвеният маркетингов план цели до края на програмата да привлече 66% от собствениците на частни жилища в София и да намали техните сметки за електроенергия с 16%. Идентифицирани са потениалните законови, финансови, организационни, административни, социални и психологически бариери за изпълнението на програмата и е предложено възможно решение за преодоляването на всяка от тях.

Екипът на проекта подготвя и печели проект по програмата на Европейския съюз SAVE 2 за създаване на Общинска агенция за енергийна ефективност, като София е един от четирите европейски града, избрани да получат грант от тази програма. Предложение за допълнително финансиране е представено и пред европейската програма Енергия 21 на Икономическата комисия на ООН.
Иноватор: Виктория Дамянова
Дата на публикация: 20 декември 2001
Номинации: 22
Виктория Дамянова
Ръководител сектор Проекти с външни инвестиции
София - 1000
ул. Московска 33
Tel:(02) 988 5132
Fax:(02) 980 98 65
http://www.sofia.bg

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]