Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Открити дни на МКБППМН
Община град Добрич
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Идеята за провеждане на Открити дни 2004 на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни (МК БППМН) при Община град Добрич е заложена в Годишната програма, като опит за иновационна практика. Основание за това беше тенденцията за увеличаване на асоциалните прояви и криминални деяния на територията на Община Добрич от малолетни и непълнолетни правонарушители. През цялата 2003 г. Местната комисия е разгледала 50 възпитателни дела и е определила 80 възпитателни мерки по чл.13 от Закона за БППМН. Само за първите три месеца на 2004 г. са наложени възпитателни мерки на 60 малолетни и непълнолетни. Те са извършители на взломни кражби, хулигански прояви, нанасяне на побой, изнудване и грабежи, скитничество и просия, блудство, нарушение на Наредба 1 за поддържане и опазване на обществения ред и околната среда на територията на града. Преценихме, че това е сериозен сигнал за държавните и общински структури, институции, НПО, граждани. В предварителната подготовка и реализирането на дейностите се ръководихме от Националната програма Децата на България , Националната стратегия за превенция и противодействие на асоциалното поведение и престъпленията сред малолетни и непълнолетни.

Наши съмишленици бяха инспектори Детска педагогическа стая (ДПС), педагогически съветници, обществени възпитатели, дирекция Хуманитарни дейности , Отдел Закрила на детето , ХЕИ, представители на частни охранителни фирми.

Практика

На свое заседание Местната комисия БППМН взе решение, Открити дни да се проведат през м.април, в рамките на 10 дни. Предварително уточнихме участниците в инициативата, формите на реализиране и резултата, който очакваме.

По-важните акценти в Открити дни 2004 бяха:

  • Медийно представяне на Програмата Открити дни ;
  • Кръгла маса на тема: Ролята и задачите на обществените възпитатели в корекционно-възпитателната работа с децата ;
  • Открито заседание на Местната комисия с директорите на добричките училища, председатели на Училищните комисии БППМН, педагогически съветници, охранителни фирми, журналисти, граждани;
  • Работно съвещание на членове на Местната комисия и инспектори Детска педагогическа стая с обществените възпитатели и деца с наложени възпитателни мерки;
  • Срещи с ученици от професионалните гимназии в Добрич, с тема за обсъждане - Права и задължения на малолетните и непълнолетните като граждани на България и жители на град Добрич .

Чрез общинската пресслужба ангажирахме вниманието на медиите. Те отразиха проявата в Националното радио и Националната телевизия, местни радиа и кабелни телевизии, централен и местен печат. В радио- и телевизионни предавания участваха членове на Местната комисия, инспектори ДПС, представители на Районното полицейско управление, психолози, социални работници, представители на общинска администрация.

В рамките на Открити дни-2004 проведохме поредното работно съвещание с обществените възпитатели. Те споделиха резултатите от възпитателната работа, която осъществяват с малолетни и непълнолетни, специфични форми на превенция на противообществените прояви, собствен стил и опит при работата с трудните деца. Направен беше и анализ на определените възпитателни мерки по чл.13 от Закона БППМН за изтеклия период.

Нов момент в дейността на Местната комисия беше Откритото заседание. То се проведе в присъствието на директори на училища, председатели и членове на Училищни комисии БППМН, специалисти от Отдела Закрила на детето , родители, граждани. Целта бе да дискутираме за детското асоциално поведение открито, да повишим чувствителността към този проблем, да търсим съпричастност при възпитание и корекции в поведението на децата. Участниците изведоха позицията, че не винаги сме в състояние да отстраним или променим негативните фактори, влияещи върху децата, но сме длъжни да изграждаме позитивна некриминогенна нагласа у тях. Като запазваме хуманното си отношение към подрастващите, да търсим по-ефективни механизми за ресоциализация, варианти за корекция, съобразно особеностите на децата и възможностите, с които разполагаме.

Особено място отделихме на работата на Училищните комисии БППМН. В няколко добрички училища те работят като Училищни кабинети по ранна превенция на асоциални прояви и постигат положителни резултати. Все още обаче училищните комисии остават затворена система - липсва обмяна на положителен опит, не се популяризират успешни резултати, не се търси своевременно помощта на специализираните институции, работещи по криминалните прояви на децата и превенция на същите.

Местната комисия направи предложение пред училищните власти, да се организират педагогически съвети, на които да се набележат конкретни мерки за ограничаване на противообществените прояви на учениците, да се търсят още възможности за пълноценно осмисляне свободното време на децата, особено по време на ваканциите.

Местната комисия БППМН има добро сътрудничество с частни охранителни фирми, които присъстват в училища, детски градини. Правомощията на частните охранители, съдействието, което те оказват на училищните ръководства и родители, бяха също дискутирани по време на Открити дни-2004 . Считаме, че добра практика в нашата дейност е информираността, която осигуряваме на всички институции, организации, медии, по проблемите на детската престъпност, държавната политика по превенция на асоциалното поведение сред децата, закрилата и защитата на подрастващите.

Резултати
  • Повишаване обществената чувствителност и граждански контрол по отношение възпитанието и поведението на децата;
  • Представяне ролята и значимостта на обществените възпитатели като участници в корекционната работа с деца, проявили девиации;
  • Съгласуваност и общи действия между институциите, работещи с деца;
  • Утвърждаване мястото на Училищните комисии БППМН в ранната превенция на противообществените прояви;
  • Постигане прозрачност в дейността на Местната комисия БППМН и значението на възпитателните дела като форма на превенция и алтернатива на наказателна репресия спрямо малолетните и непълнолетни правонарушители.
Иноватор: Росица Добрева
Дата на публикация: 02 януари 2005
Номинации: 3
Росица Добрева
Секретар на МКБППМН
Добрич - 9300
ул. България 12
Tel:058 / 602 576
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]