Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

След началото на реформата на здравната система значителен дял от населението, най-вече живеещите в селата, загубва достъпа си до медицински грижи. Почти всички местни медицински служби или центрове в населените места извън общинския център са затворени. В осем от целевите общини дори няма специализиран педиатричен кабинет. В 12 от тях такива служби съществуват, но те са разположени в стари сгради, където е необходимо да се направи ремонт и преобзавеждане и да се закупи съвременна медицинска апаратура, съответстваща на нуждите на децата-пациенти. Останалите 3 общини имат нужда детски кабинети да бъдат открити в училище или в социални институции за деца с увреждания. По този начин по-голямата част от децата, живеещи на територията на общините ще бъдат обхванати от подходящи медицински грижи.

Общото население на тези общини възлиза на 375 000 души в 236 населени места, от които около 50 000 са деца. Преобладаващата част от общините са селски, малки и без достатъчни финансови възможности за покриване на социалните приоритети и потребности на своите общности. Нещо повече, в някои от тях има компактно ромско население със специфични здравословни проблеми, дължащи се на изключително неблагоприятните условия на живот, бедността и ниското ниво на образование.

Децата в 23-те целеви общини като цяло страдат от типичните за възрастта им болести, понякога регионално наблюдавани: респираторни инфекции, белодробни и сърдечни проблеми, храносмилателната, инфекцията заболявания, диабет, хипертония, малформации, травми, алергии. Освен това, ромските деца са засегнати също и от специфични заболявания: чревни инфекции, респираторни проблеми, туберкулоза.

Практика

За да отговори на предизвикателството Асоциацията на дунавските общини “Дунав” кандидатства с проект пред фонд на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, финансиран от държавите Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, към нуждите на най-уязвимата част от населението в рамките на 17 общини, членове на сдружението – децата.

Общата цел на проекта е да бъде подобрено здравословното състояние и благосъстоянието на децата в целевите общини Алфатар, Белене, Борово, Бяла, Бяла Слатина, Видин, Гулянци, Димово, Долна Митрополия, Кнежа, Козлодуй, Мизия, Никопол, Ново село, Свищов, Силистра, и Тутракан.

Реализацията на проекта включва извършване на дейности, основнито от които са:

-          Ремонт на детски кабинети;

-          Обзавеждане и оборудване на кабинетите, доставка на медицинско оборудване;

-          Официално откриване на обновените детска кабинети  и Дни на отворени врати;

-          Създаване на мрежа от контакти между медицинските лица, работещи в ремонтираните кабинети;

-          Обучения, специализирани семинари и консултации;

-          Публичност и медийно отразяване на дейностите по проекта и резултатите.

 

Основни фактори за успех на междуобщинското сътрудничество

- Макар да е привлечен ресурс за изпълнението на проектните дейности, проектът не би се реализирал без изразеното желание на общините да се включат в него и да подпомогнат процеса на изпълнението му;

- Осъзнаването на сериозността на проблема и важността на този проект от всички включени общини само по себе си е тласък за реализацията на проекта и сътрудничеството помежду им;

- Предвидените в проекта дейности, насочени към установяване на модел на междуобщинско сътрудничество по времето на реализацията на проекта, дъздават условия междуобщинското сътрудничество да продължи и в бъдеще.

Резултати

По време на изпълнението на проекта АДО „Дунав” се изправи пред редица трудности. Забавянето, наложило се поради промяна на бюджета и неговото одобрение, доведе до нужда от значително удължаване на срока на изпълнение. 7 общини нямаха възможност да продължат участието си в проекта, а АДО „Дунав” оперираше в условията на постоянен недостиг на финансови средства, предвид големите разходи, които трябваше да извърши за заплащането на ремонтите и доставките на оборудване.

Въпреки всичко това Асоциацията на дунавските общини с подкрепата на 17-те целеви общини успешно реализира планираните дейности по проекта. Основният резултат от него са ремонтираните и обзаведени 17 детски медицински кабинета, работещи и вече няколко месеца. Там малките пациенти се преглеждат в приветлива обстановка с мотивирани лекари и с помощта на ново, модерно оборудване. В заключение можем да кажем, че заедно постигнахме успешната реализация на един проект, с който с основание можем да се гордеем.

 

За допълнителна информация:

Асоциация на оунавските общини „Дунав”

5930 Белене, пл. „България” 23, ет. 7

тел.: 0658/22940 факс: 0658/22960

[email protected]

www.adodunav.org

Иноватор: ros
Дата на публикация: 08 ноември 2011
Номинации: 3
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]