Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Общинският младежки съвет по наркотични вещества (ОбМСНВ) беше учреден през 2003 г. Той е структуриран и действа по модела и принципите на Националния младежки съвет по наркотични вещества, членове на който са и млади хора от град Добрич. През м. ноември 2002 г. бъдещи учредители на Общинския младежки съвет по наркотични вещества присъстваха на Националната младежка дискусия по проблемите на разпространението и употребата на наркотици, която се проведе в Благоевград, под патронажа на г-жа Зорка Първанова и с участието на генерал-лейтенант Бойко Борисов.

Мотото на Младежкия съвет по наркотични вещества е Заедно да върнем живота . Членовете му се ангажираха да работят активно по един от най-тревожните проблеми на обществото ни употребата на наркотици от младите хора и да търсят съдействието на другите младежки структури Младежки градски съвет и Български младежки червен кръст.

Практика

Резултатите от проведените проучвания сред добричките ученици и сред населението като цяло, броят на възпитателните дела, свързани с разпространението и употребата на наркотици, дадоха достатъчно основания на МКБППМН - град Добрич, да инициира създаването на младежка структура, която да осъществява превантивна дейност сред младите хора. Работим заедно в подкрепата на здравословен начин на живот, разпространяване на информация и добър опит при профилактиката и лечението от наркотични вещества, за реализиране на националната политика по превенция разпространението и употребата на наркотични вещества.

Общинският младежки съвет по наркотични вещества реализира дейността си чрез Годишна програма, която се приема на Общо събрание. Координаторът на съвета го представлява в национални, областни и общински мероприятия, присъства на заседания на МКБППМН, когато се разглеждат въпроси, свързани с превенция на употребата на наркотични вещества, внася предложения до Кмета.

Членовете на ОбМСПН са запознати с нормативните документи, отнасящи се до разпространението и употребата на наркотични вещества, промените в Наказателния кодекс, Националната стратегия за борба срещу наркотиците и Националната програма за закрила на детето. Тяхната информираност е особено важна, за да осъществяват пълноценно дейността си.

Теоретичните знания се получават от специалисти лекари, психолози, здравни педагози, инспектори от Детска педагогическа стая. Практика в съвместната ни работа е организирането и провеждането на обучителни лагер-семинари през лятната ваканция. Участниците се запознават с видовете наркотични вещества, психическата зависимост от тях и начини за справяне с нея, причини за наркоманна практика, лечения на наркотично зависимите. Решават се казуси, свързани с проблема, разпространяват се информационни материали, осигуряват се филми с подходяща тематика. Целта на тези обучителни семинари е да се мултиплицират знанията по принципа Връстници обучават връстници . Всеки от участниците в обучителните занятия е представител на едно добричко училище. Той представлява своите съученици в Общинския младежки съвет по наркотични вещества. Съвместно с педагогическия съветник и училищното ръководство организира училищните мероприятия, свързани с изпълнение на Годишната програма на младежкия съвет. Финансовите средства за провеждането на летните семинари се осигуряват от Община град Добрич по програма Синди .

Традиция стана отбелязването на Световните дни за борба срещу наркоманиите и трафика на дрога с организираните Антидрога-шоу . Организират се изложби, конкурси, спортни прояви, телевизионни и радиопредавания, раздават се награди на отличилите се. Целта е, чрез изкуството и спорта младите хора да намират алтернатива срещу наркотиците.

Общинският младежки съвет по наркотични вещества работи съвместно с Младежки дом, ХЕИ, БЧК, Отдел по Закрила на детето, отдел Здравеопазване и социална политика , Превантивно-информационния кабинет по наркомании. Членовете на съвета участват в национални конкурси и кръгли маси, работни срещи с представители на Националния център по наркотични вещества. Поредната среща беше през м. август 2004 г. с д-р Ц. Райчева секретар и д-р Н. Томов зам.-директор на Националния център по наркотични вещества. Общински младежки съвет по наркотични вещества се включи в трансгранично сътрудничество с младежи от Румъния, чиято дейност е също насочена в борбата срещу наркоманиите.

Резултати

o Утвърждаване ролята на младежките организации като посредници при реализиране Националната стратегия за борба срещу наркоманиите сред младите хора на общинско ниво;

o Изграждане на младежки структури от и към МКБППМН като участници и партньори в превантивно-възпитателната работа с подрастващите;

o Усвояване и разпространение на знания и умения за вредата от наркотиците и посочване на алтернативи за осмисляне живота и свободното време на младите хора;

o Придобиване на опит и усещане за полезност от членовете на МКБППМН и Общински младежки съвет по наркотични вещества.

Иноватор: Росица Добрева
Дата на публикация: 02 януари 2005
Номинации: 2
Росица Добрева
Секретар на МКБППМН
Добрич - 9300
ул. България 12
Tel:058 / 602 576
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]