Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Общинска инициатива за енергийна ефективност
Център за енергийна ефективност ЕнЕфект <br>Община Габрово
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Проблемът с високите разходи за енергия в болничните заведения е общ за всички български общини, а това е един от параметрите, който най-силно се поддава на редукция при запазване или достигане на необходимия комфорт на обитаване. Демонстрационният проект за енергийно-ефективна реконструкция в Обединена районна болница (ОРБ) Д-р Т. Венкова Габрово е реализиран благодарение на безвъзмездното финансиране и подкрепа на Американската агенция за международно развитие (USAID) в рамките на програма Общинска инициатива за енергийна ефективност . Той е иницииран и осъществен от главен изпълнител "Electrotek Concepts Inc.", САЩ и ЕнЕфект София, съвместно с Община Габрово, Обединена районна болница Д-р Т. Венкова Габрово и Асоциацията на енергийните инженери - клон София. Включен е в демонстрационната и информационна компонента на проекта Стратегия за намаляване на емисиите на парникови газове чрез енергийна ефективност. Демонстрационна зона за енергийна ефективност Габрово на Програмата за развитие на ООН (UNDP) и Глобалния екологичен фонд (GEF). Основна цел на проекта е намаляване на енергийната компонента в болничния бюджет и въвеждане на енергиен мениджмънт.

Практика
След предварително проучване и енергийно обследване на обекта, за да се определят енергийните потоци и да се оцени потенциалът за икономия на енергия е препоръчан Дълъг списък от енергоспестяващи мероприятия (ЕСМ). Въз основа на технико-икономически анализ и подбор те са редуцирани до Кратък списък от икономически изгодни ЕСМ и е изготвен пакет за прилагането им:

- Подобрения в сградната обвивка на болницата: установено е че над 35% топлинни загуби се дължат на прозорците;
- Подобрения в горивния процес на котлите в парова централа: установена е ниска ефективност на котлите, лоши характеристики на горивния процес;
- Подобрения в парокондензното стопанство: установено е неправилно функциониране на някои съоръжения, вторично изпарение в кондензовия резервоар, загуби на кондензат;
- Оползотворяване на топлина/студ от изхвърляния от климатичната инсталация въздух: установена е неработеща инсталация, лошо качество на въздуха;
- Намаляване разхода на вода за битово горещо водоснабдяване: установен е наднормен разход;
- Физическа икономия на средства чрез смяна на тарифната политика и инсталирането на общ 3-тарифен електромер в болницата;
- Повишаване ефективността на осветителните инсталации в болницата.

За окончателния пакет ЕСМ е изготвен бизнес и работен план. Планът е подкрепен от меморандум и тристранен договор за съвместна дейност, които определят финансовите задължения на страните и правилното усвояване на средствата. Всички дейности по доставките и инсталацията на ЕСМ са извършени в срок от 4 месеца с координираните действия на над 30 фирми и организации без да се нарушава нормалният ритъм на работа в болницата.

В ОРБ Д-р Т. Венкова" дългосрочното наблюдение на енергийното състояние на обекта продължава 60 месеца. Анализът на данните за целия период потвърждава данните от мониторинга от място: Реалната икономия в горива е 18.7% (219.4 т. мазут и 11.1 т. газьол) на година.

Оценката от ефекта на ЕСМ включва и транспортните разходи за доставка на материали и съоръжения като елемент от инвестиционните разходи, участието на ОРБ Т. Венкова , респективно Община Габрово, със собствени средства и дейности в проекта, както и допълнителните дейности по енергоспестяване, проведени от тях в този период. Общото парично спестяване на година се оценява на 46 690 щ.д. Направена е и оценка на количеството предотвратени вредни емисии поради икономията на горива в рамките на проекта и за прогнозен период на жизнеспособност на ЕСМ от 5 години.

Разпределението на финансовия резултат от икономиите е: 70% от реализираните спестявания ще се предават в бюджета на болницата, а 30% ще остават в общинския бюджет, като общината се задължава да ползва своя дял за осъществяване на други енергоспестяващи проекти.
Резултати
Проектът демонстрира, че пестенето на енергия и намаляването на вредните емисии във въздуха може да бъде икономически обосновано и да се мултиплицира успешно.

Проектът получи наградата Международен енергиен проект на годината за 1998 г. от Aсоциацията на енергетиците, Атланта, САЩ. В резултат от проекта болницата успя да финансира със собствени средства ремонт на олуците и реконструкция на операционния блок. Постигнатите срокове на възвръщаемост на инвестициите са средно под 3 години.
Иноватор: Любомир Червилов
Дата на публикация: 31 януари 2000
Номинации: 6
Любомир Червилов
Координатор
София - 1421
бул. "Христо Смирненски" 1, ет. 3
Tel:(02) 963 17 14
Fax:(02) 963 25 74

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]