Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

По данни от Дирекция СП гр. Златоград към 30.06.2003 год. бяха регистрирани 253 лица с увреждания и намалена работоспособност над 70%, които са на социално подпомагане. Към тази дата в Дирекция Бюро по труда - Златоград бяха регистрирани 48 безработни лица с намалена работоспособност до 70%. Във връзка със задълбочаващите се проблеми в бе приета Стратегия за икономическо развитие и Програма за заетост, в които са разгледани и проблемите и алтернативните форми за осигуряване на заетост на лица с увреждания.

Затрудненият и често невъзможен достъп води и до ограничени възможности за образование, което влошава шансовете на хората с увреждания на пазара на труда, както и за участие в социалния и културен живот. В опит да помогне на хората в неравностойно положение да намерят професионалната си реализация и социална адаптация, в град Златоград се създаде Център за социална интеграция и рехабилитация. Специалистите в него проучиха потребностите на хората с увреждания в общината чрез анкети. Резултатите показват, че по-голям процент от лицата с увреждания желаят рехабилитация, юридическа и психологична консултация, социална защита. За 29 от анкетираните лица нямаше кой да полага грижи, те живееха в самота и пълна изолация. Всички анкетирани лица с увреждания в трудоспособна възраст 22 ма - желаеха да преминат курсове за преквалификация и да им се осигури подходяща заетост.

Практика

Основните цели, които се поставиха и осъществиха, бяха:

- Създаване на нови възможности за устойчива заетост на хора с увреждания;

- Подобряване на квалификацията на хората с увреждания и намалена работоспособност;

- Улесняване достъпа им до пазара на труда;

- Повишаване конкурентноспособноста им;

- Обединение и развитие на съществуващите центрове Център за социална интеграция и рехабилитация, Информационно-обучителен център и Център за информационно и административно обслужване на гражданите - за дейности, съобразени с потребностите на хората с увреждания, за наемане на експерти за разширяване на подкрепата за специалните нужди на целевата група - юрист, 3 рехабилитатори, 10 технически и административни сътрудници, 2 социални работници, психолог, 3 експерти по обучение, 30 лични асистенти и 16 лица в екипи за домашно-социален патронаж.

- Осигуряване на трудова реализация на 58 души от целевата група; Субсидиране на работна заплата за работни места за хора с увреждания - юрист, рехабилитатори, 10 технически и административни сътрудници в обединението от трите центъра ЦСИР, ИОЦ и ЦИАОГ, 30 лични асистента, 16 члена на екипите за Домашен социален патронаж .

Основните дейности, които се реализираха по проекта, са: Работа на кабинет за психологични консултации - извършени бяха 34 бр. психологични консултации; Рехабилитации - извършени 152 бр.; Работа на кабинет за правни консултации юрист - извършени 36 бр. юридическо - правни консултации; Бюро за социални дейности - извършени 316 бр. социални консултации и други социални услуги.

Община Златоград бе водеща организация, като получавахме помощ от неправителствени организации на хората с увреждания. Проекта се реализира по ПРОЕКТ Социална интеграция по Програма ФАР на ЕС с договарящ орган Министерството на регионалното развитие и благоустройството, в периода 01.12.2003 г. - 30.11.2004 г.

Резултати

Чрез проекта и обединението на съществуващите центрове Център за социална интеграция и рехабилитация, Информационно-обучителен център и Центъра за информационно и административно обслужване на гражданите, се разшириха социалните услуги, предоставя на хората с увреждания, и се създадоха нови възможности за заетост и подобряване на квалификацията им. В създадения Център за социална интеграция и рехабилитация работиха експерти - юрист, рехабилитатори, технически и административни сътрудници, социални работници, психолог, експерти по обучение, лични асистенти и екипи за домашно-социален патронаж , които чрез дейността си подпомагаха разширяването на подкрепата за специализираните нужди на целевата група. Реализацията на проекта допринесе за у лесняване достъпа до пазара на труда , подобряване възможностите за трудова реализация и конкурентно способността на хората с увреждания и на членове на техните семейства чрез курсове: за лични асистенти, за участниците в екипите за домашен социален патронаж, курс за базисни комуникативни умения, организационно административни познания и професионални умения за работа в местната администрация, компютърни умения с практическа насоченост; Субсидирана бе работна заплата за работни места на хора с увреждания. Осигурени бяха подходящи условия за работа на новонаетите хора с увреждания чрез закупуване на помощни съоръжения;

Отчетени са 538 качествени услуги за хората с увреждания от ЦСИР; Сключени са 56 трудови договори и 4 граждански с хора с увреждания; функционира горещ телефон .

Иноватор: Минка Салагьорова
Дата на публикация: 14 април 2005
Номинации: 7
Минка Салагьорова
директор Благоустрояване, строителство, проекти и опазване на околната среда
Златоград -
ул. Ст. Стамболов 1
Tel:03071/25-87
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]