В България част от правата на пациентите са регламентирани в няколко закона, а друга част не са регламентирани изобщо. Необходимостта от Закон за пациента е крайно необходимо. В България бланкетното обявяване на пациента, на който се отрежда централно място, не е законодателно потвърдено в единен закон. Когато няма закон, тогава има беззаконие и ние живеем в тази действителност.
Целта на проекта е разработване на проекто-Закон за правата на пациента, ето защо беше проведена широка информационна и застъпническа кампания сред 728 представители на местната власт и деконцентрирани структури, 840 пациенти, 200 журналисти, улични срещи с граждани в 28 града, 1720 анкетни проучвания.
Консолидира се мнението на всички заинтересовани страни от неправителствения сектор, също така и със съсловни организации: Български лекарски съюз, Български зъболекарски съюз, Българска асоциация по здравни грижи, Български фармацевтичен съюз.
Срещи бяха проведени и с институции: Парламентарна здравна комисия, Парламентарна комисия по взаимодействие с НО, Министерство на здравеопазването и НЗОК.
В самото начало на проекта се ситуира Експертна група на лидери на пациентски общности, като беше проучен европейският опит относно законодателната система в Европа на пациентските права или правата на потребителите в здравната система.
След извършеното проучване се разработи Законопроект за правата и задълженията на пациента от юрист с опит в защита правата в здравеопазването.
Изработването на Закон за пациента се постига чрез взаимодействие между неправителствения сектор с държавната и местна власт с цел защита на гражданските права при ползването на медицински услуги.
Законът за пациента е създаден като резултат от проведените акции на обществени места, кръгли маси с представителите на властта, гражданите и медиите в 28 града на територията на България.
Очакваният резултат от проекта е приемането на Закон за пациента. Този закон ще сложи в ред взаимоотношенията между граждани и доставчици на медицински услуги.
Законопроектът беше входиран в Народното събрание след наше искане да бъде разгледан в Комисията по взаимодействие с НО и жалби на граждани (КВЦНОЖГ).
Пълна подкрепа за него беше дадена от Обществения съвет на КВЦНОЖГ, Парламентарна Здравна Комисия и от Омбудсмана на Република България. За повече информация: www.kzzbg.eu
[Номинирай]
назад