Вълкана Стоянова е сред доайените на българската народна музика. Родена на 14 юли 1922 г. в с. Люлин, общ. Стралджа, певицата прави първите си записи едва 14 годишна с оркестъра на Рамадан Лолов. Записва за грамофонните компании “Симонавия” и “Арфа”, а по-късно – за “Радиопром” и “Балкантон”. Тя е сред основателите на НФА “Филип Кутев”, в който пее от 1951 г. Преподавала е народно пеене в НУФИ “Филип Кутев” – Котел и НБУ – София.
Репертоарът на певицата включва над 500 народни песни, около 1/3 от които са записани в БНР. Сред най-популярните от тях са: “Нягол на Милка думаше”, “Алтанлъ Стоян войвода”, “Димитър кара гемия”, “Димо на Рада думаше”.
Конкурсът-надпяване “С песните на Вълкана Стоянова” беше посветен на 85-та годишнина на именитата тракийска изпълнителка. Надпяването се състоя в Читалище „Просвета” Стралджа, а галаконцертът на наградените - на откритата сцена в местността Мараш и естествено преля в Традиционния събор на народното творчество „Мараш пее”, който се провежда всяка година в средата на месец май.
Жури в състав Михаил Букурещлиев – председател на Съюза на музикално-танцовите дейци, Крум Георгиев – председател на Обществото за фолклор, Ирина Славчева, Тончо Тончев и Тодор Тодоров определиха най-добрите певци. На галаконцерта на лауреатите, кметът на община Стралджа, г-н Митко Андонов, връчи на „тракийския славей” Вълкана Стоянова грамота, златен плакет и удостоверение за удостояването й със званието „Почетен гражданин на Стралджа”.
Реализацията на конкурса е израз на дълбока признателност към голямата народна певица;
Конкурсът е част от стремежа на общинското ръководство да съхранява и популяризира уникалното песенно наследство на Вълкана Стоянова и богатите традиции на тракийската музика;
Чрез тази национална изява Община Стралджа, в партньорство с НПО – Читалище „Просвета”, открива и стимулира млади дарования в областта на народното певческо изкуство.
[Номинирай]
назад