Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Създаването на инструменти и механизми за управление на Натура 2000 е най-актуалната дейност от функционирането на мрежата в момента. Това е област на работа, за която няма достатъчно практика в България и натрупването на опит при планиране управлението, който да послужи за модел, е важна стъпка. Проучване възможностите за управление с участието на местни заинтересовани страни е ключов момент за ефективно управление на Натура 2000. Сертификацията на горското управление е икономически механизъм за стимулиране на природосъобразните горски практики чрез повишеното търсене и по-високите цени на сертифицирани горски продукти. Към момента на подготовка на проекта, проектните дейности, свързани с горите, са породени и от факта, че действащата нормативна уредба по горско стопанство не отчита всички изисквания за биологично разнообразие, а само планирането ползването на дървесните ресурси.

По данни на Националната служба за съвети в земеделието броят на земеделски стопани и други юридически лица от област Габрово, подали заявление за кандидатстване към Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), е много нисък, особено що се отнася до мерките, свързани с опазване на околната среда. Това мотивира включването в проектните дейности на съответните обучения за мерки от ПРСР, както и съдействие за подготовка на проекти, които са съвместими със защитата и подобрението на околната среда.

Практика

Една от основните цели на проекта бе разработване на план за управление на защитена зона Българка с участието на местните заинтересовани страни. Дейностите включваха картиране на видовете и местообитанията, за които зоната е обявена, оценка на техния благоприятен природозащитен статус, изготвяне на препоръки и режими, и обществени консултации със заинтересованите страни. Друга цел бе изготвяне на механизъм на участие на заинтересованите в управлението на зоната. Дейностите включваха анализ на собствеността и нагласите на хората, обсъждане на възможен механизъм, разписването му и прилагане на практика чрез обсъждане на управленските препоръки с местните заинтересованите страни. Проектът целеше и изграждане на капацитет за устойчиво горско стопанисване на територията на защитената зона. Дейностите за постигането й включваха картиране на горите с висока консервационна стойност, което е етап от подготовката за горска сертификация на две горски стопанства в рамките на РДГ Велико Търново – Плачковци и Габрово, на чиято територия се намира защитена зона Българка. Така РДГ Велико Търново е подготвено да прилага интегриран план за горско стопанисване в двете стопанства. Също дейност, свързана с горите беше разработването на схема за „осиновяване” на частни стари естествени гори в зоната – представлява възможност за компенсиране чрез специален фонд на частни стопани на стари гори в Българка с цел да не бъдат ползвани, а съхранени в настоящия им вид. Цел на проекта бе и повишаване на уменията на местните земеделските стопани за използване на финансовите инструменти на ЕС. Постигането на тази цел включваше обучения за мерките от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), както и подпомагането на два проекта на местни хора, с които да се кандидатства по програмата.

Резултати

Резултатите включват:

- Изготвен проект на план за управление на защитена зона Българка,

- Проведени обществени консултации във връзка с предложенията за режими и управленски мерки,

- Изработен механизъм за участие на местните заинтересовани страни в управлението на ЗЗ Българка.

- Картирани гори с висока консервационна стойност и изработени препоръки за стопанисване на ДГС Плачковци и ДГС Габрово, като част от интегриран план за горско стопанисване и като задължителен елемент от подготовката за горска сертификация.

- Обучени 48 държавни горски служители, частни дървопреработватели и горски стопани в основни принципи за горско стопанисване.

- Изработена схема за „осиновяване” на частни стари гори в Българка – събрани средства и набелязани гори за ”осиновяване”.

- Обучени 27 души от общините Трявна и Габрово относно мерките от ПРСР.

- Подпомогнати 2 проекта за кандидатстване по ПРСР чрез изготвяне на бизнес планове по мярка 312 „Подкрепа за създаване и развитие на микропредприятия”, които са основна част от заявленията за кандидатстване.

- С цел повишаване знанията и разбирането на местната общност за европейската екологична мрежа бяха изготвени и разпространени информационни материали: брошура за Натура 2000 място Българка, 4 информационни табла на 4 места в зоната, интернет страница на проекта, както и дискове с проекта за план за управление на зоната.

 

Контактна информация

Катерина Раковска

ул. Иван Вазов 38, ет. 2, 1000 София

тел.: 02 950 50 41 факс: 02 950 50 40

[email protected]

wwf.bg

Иноватор: ros
Дата на публикация: 10 май 2011
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]