Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

В резултат на социологическо проучване, осъществено от Центъра за развитие на Община Златоград, като ключов през настоящата 1999 г. за общината бе определен проблемът с трудовата заетост. (Това е следствие от икономическото преструктуриране на "Горубсо" и предприятията от машиностроителната промишленост.) Създаването на условия за заетост като алтернатива на структурната безработица в района е ангажимент на бизнес средите, местните власти и държавни институции, нестопанските организации и гражданите. Частният бизнес е в състояние да се превърне в двигател за стопански растеж, местните власти - да създават условия за това, а нестопанските организации - да осигуряват информационно и консултантско посредничество. Възможностите от фонд ПКБ нормативно-законодателната база, насочена към лица, освободени от предприятия в ликвидация, както и някои проектни дейности на Центъра за развитие на община Златоград, финансирани от ФРМС и ААМР, позволиха предприемане на целенасочени и последователни действия за създаване условия за заетост.
Практика
В резултат на закриване на три предприятия, оценени като безперспективни, в общините Златоград и Неделино без работа остават около 600 души. Реализацията им в рамките на региона, свързана с въпроса за съхраняването на кадровия и трудов потенциал, в голяма степен занимава местната власт и нестопанските организации.

Поради това Центърът за развитие на Община Златоград подкрепя идеята на Националната служба по заетостта за участие на Община Златоград в пилотната програма "Старт в бизнеса". Първата крачка е промяна в нагласата на част от хората чрез курсове, разговори и практически съвети, насочени към започване на самостоятелен бизнес.

Допълнително се явява и възможността за финансовата помощ в размер на 1 млн. неденоминирани лв., предвидена в ПМС 100 на освободените от предприятията в ликвидация и на започващи самостоятелен бизнес, както и 1 млн. лв. парично обезщетение за всички съкратени. По тази причина, освен образователни курсове са проучени и потенциалните желаещи да започнат собствен бизнес. На тях бе оказана целенасочена помощ при разработка на бизнес план, необходим за представяне пред Бюрата по труда за т. нар. "втори милион" и пред финансови институции - за набавяне на допълнителни средства. С посредничеството на Центъра за развитие на Община Златоград са разработени 36 конкретни бизнес проекта по идеите на кандидатите в различни области - направа на дърводелски или металообработващи работилници, извършване на ремонтни, електро, ВиК и шивашки услуги, търговски и транспортни дейности, сладкарство, хлебопроизводство и производство на пуканки, животновъдство, картофопроизводство и пчеларство. Преобладаващата част от тях са финансирани от БТ. На заинтересованите лица Центърът за развитие оказва допълнителни външни услуги и консултации по регистриране (фирмено, данъчно, статистическо) и организиране на дейността.
Издаден е работен наръчник "Насърчаване на предприемаческата култура", съдържащ изискванията и условията за достъп до финансови ресурси на базата на действащите в региона търговски банки; приложимите фондове, донори и чуждестранни организации за насърчаване на инвестициите; информация, която би позволила успешно кандидатстване на начинаещия предприемач пред финансираща организация; полезни съвети за организиране на бизнеса и финансово-счетоводното управление на фирмата; преференции, които работодатели биха могли да ползват от фонд "ПКБ"; информация за актуалното състояние на икономическата среда, която би улеснила определянето на бизнес приоритетите за регионално развитие. Екземпляр от наръчника може да бъде получен както по заявка от организации, подкрепящи икономическото развитие, така и от отделни фирми.

Втората част от дейността е предназначена за тези, които вече са осъществили конкретни стъпки в реализацията на своя малък бизнес. Центърът за развитие на Община Златоград поема "практическо шефство" над 20 от новосъздадените фирми по отношение на консултантски и други външни квалифицирани услуги. Идеята е да се помогне на новите предприемачи да извървят поетия път чрез насърчаване на предприемаческата култура. Ангажираните в работния екип споделят мнението, че за българския предприемач е труден достъпът до финансови ресурси, квалифицирани кадри, информация и определен набор от услуги и поради това те се стремят да го предоставят на новосъздадените фирми.

Резултати

разработени са 36 идеи за самостоятелен бизнес, финансирани от фонд ПКБ;

осъществено е шефство над 20 новосъздадени фирми по отношение на офис-услуги, бизнес консултации и предоставяне на специалисти;

проведени са поредица от практически работни срещи с новите предприемачи;

издаден е работен наръчник "Насърчаване на предприемаческата култура", който съдържа изискванията и условията за достъп до финансови ресурси, полезни съвети за организиране на бизнеса и др.

Центърът за развитие на Община Златоград определя 36-те новосъздадени фирми извършеното като постижение, тъй като в основата му е вложена изключително качествена методико-практическа дейност, която е разбудила предприемаческото чувство на гражданите за личната им реализация в рамките на общината и региона.

Иноватор: Пламен Чингаров
Дата на публикация: 15 септември 1999
Номинации: 6
Пламен Чингаров
Изпълнителен директор, <br>Център за развитие на Община Златоград
Златоград - 4980
"С. Стамболов" 1
Tel:03071/4406
Fax:03071/4205

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]