Въпросът за конституирането и функционирането на консултативните органи с гражданско участие има две страни: първо - как е гарантирано правото на гражданските представители да участват в тях и второ - как е дефинирана отговорността, която те носят при такова участие. Целта на проекта е въз основа на задълбочено проучване да предложи модели за легитимно гражданско участие във вземането на решения, които да гарантират равнопоставен и прозрачен избор на гражданските организации, откритост на тяхната дейност, строга отчетност пред гражданите и отговорност за вземаните решения. Проектът е насочен към въвеждане на добри практики за гражданско участие в България, като крайният резултат е по-ефективното прилагане на принципите на демократичното управление и на обществения контрол върху публичните политики.
Основни дейности по проекта:
- Два анализа – на съществуващите консултативни/обществени органи и онлайн форми на гражданско участие в България и на европейските практики и модели за конституиране и функциониране на такива органи и форми. Въз основа на сравнението между тях са изведени модели, които могат да бъдат прилагани у нас и които трябва да гарантират устойчивото функциониране на такъв тип съвети и консултативни форми, както и включването на заинтересованите страни и активното гражданско участие.
За споделяне на натрупаното знание и за обсъждане на предлаганите модели бе организирана кръгла маса със заинтересованите страни, неправителствени организации, представители на законодателната и на изпълнителната власт, на политическите партии и медиите. В рамките на дискусията ще бъдат представени подходящите за страната ни модели.
За популяризирането на добри практики и модели за конституиране и функциониране на консултативни органи и онлайн форми на гражданско участие бе създадена база-данни с добри практики, която е публично достъпна на специална интернет страница на проекта и чиято цел е да подпомогне в работата им неправителствените организации, централната и местните власти.
За същите целеви групи бе изработен и наръчник „Защо и как да създадем консултативен съвет с гражданско участие?”, който да се използва в случаите, когато се създават нови консултативни органи на различните равнища на управление.
Бяха организирани и поредица дейности, свързани с публичността на проекта.
Целеви групи: Основните целеви групи са вземащите решения и неправителствени организации, а допълнителните – медии и неформални граждански групи.
Период на изпълнение: януари 2014 – юли 2015
Два анализа, направени от екипа на Българското училище за политика – на съществуващите консултативни съвети към изпълнителната власт у нас и на добри практики за участието на гражданското общество във вземането на решения в 10 европейски страни.
Предложени и дискутирани три модела за обществени консултации, които са базирани на опита на Австрия, Холандия, Великобритания и Естония, и могат да бъдат прилагани у нас – за широка обществена консултация, консултативен съвет и интернет консултация.
http://www.schoolofpolitics.org/norwegian-grant/index.html
[Номинирай]
назад