Парк „Централен Балкан” е създаден през 1991 г. и се управлява от Министъра на околната среда и водите чрез неговия регионален орган – Дирекция „Национален парк Централен Балкан” в изпълнение на приетия от Министерски съвет План за управление 2001-2010 г. От 2007 г. територията е и със статут на Защитена зона за опазване на дивите птици и Защитена зона за опазване на местообитанията.
Централен Балкан обхваща 717 км2, включващи част от 5 области, 9 общини и 31 землища. По данни от 2005 г. в населените места около парка живеят близо 368 000 жители.
За Централен Балкан от април 2010 г. се изпълнява проект за Актуализация на действащия План за управление за периода 2012-2021 и в близките 2-3 години предстои да се разработи и интегриран Плана за управление за 2-те защитените зони.
Своевременното информиране и участие на заинтересовани страни в подготовката и ефективното изпълнение на тези стратегически управленски документи; осигуряването на баланса и взаимовръзката между прилаганите за парка и в региона му управленски политики и планове, в т.ч. с различните общински, областни и т.н. планове и програми за развитие, са съществени предизвикателства пред администрацията на парка. За да се стимулира и осигури участието на важните заинтересовани от управлението на парка страни, бяха приложени основни елементи от подхода на „Съвместното управление” (Collaborative management approach) – създаване на представителен форум на заинтересованите (Обществен консултативен съвет към Дирекцията на парка) и приемане на партньорско споразумение (Дългосрочна визия). Този подход успешно може да бъде прилаган и при бъдещото управление на някои от значителните защитени зони в България.
Основната цел на проекта е:
- Да въведе модел на управление на Национален парк Централен Балкан, осигуряващ редовна комуникация, ефективно сътрудничество и участие на заинтересованите страни в процесите на вземане на решения.
Сред специфичните цели на проекта са:
- създаването чрез открит и демократичен процес на Обществен консултативен съвет към Паркова дирекция,
- тестване модела чрез разработване на дългосрочна визия за управлението на Централен Балкан - политическа основа за следващите Планове за управление и развитието на региона.
За постигане на заложените цели бяха осъществени следните дейности:
- персонални срещи с над 100 ключови представители на заинтересовани страни за въвличането им в процеса;
- 9 публични информационни срещи в общините около парка и в гр. София - дефинирани интересите и ресурсите на участващите, избрани представители за последващите работни срещи на заинтересованите от една група;
- работни срещи на всяка от формираните групи заинтересовани страни – номиниране и избор на представители на съответната заинтересована страна в Обществения консултативен съвет / в отделни случаи - избори в Интернет (НПО, журналисти);
- 3 работни срещи на Обществения консултативен съвет – приети проекто-правилник за устройството и дейността на съвета и Дългосрочната визия за Националния парк (2010 – 2050) под името „Поглед към общото ни бъдеще”;
- официално учредително събрание на Обществения консултативен съвет, проведено в гр. София.
- Започнато е прилагането на модел на управление на НП Централен Балкан, осигуряващ редовна комуникация, ефективно сътрудничество и участие на заинтересованите страни в процесите на вземане на решения.
- Създаден, чрез открит и демократичен процес, е Обществен консултативен съвет към Дирекция „НП Ц. Балкан”, включващ делегирани представители на основни заинтересовани страни.
- Постигнати са, в процеса на разработване и приемане на Дългосрочната визия, важни съгласия за целите на управление на парка.
- Предложен е за обсъждане на национално ниво разработеният подход за управление на елемент от Националната екологична мрежа.
- Подобрена е комуникация между администрацията на парка и заинтересованите от неговото управление страни, постигната е по-добра информираност и одобрение на дейности и проекти на парковата администрация.
Контактна информация
Камен Чипев, директор „Програми и проекти”
Фондация „ТАЙМ”
ул. „Рачо Димчев” 4, ет. 2, ап. 2, София 1000
jел./факс: 02 9541080
[Номинирай]
назад