Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Младите хора и местната власт
Община град Добрич
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Проблемите на младите хора не веднъж са обсъждани от местните власти и институциите на град Добрич. След анализ на съвместната дейност на Общината с младежките организации се стига да извода, че е необходима радикална промяна при формиране на общинската политика за работа с младите хора, като се дефинират точно и ясно приоритетите и се определят конкретните ангажименти на общината.

Следствие от новия подход е Програмата за участието на младите хора в живота на Община град Добрич. Тя е разработена в съответствие с принципите на Европейската харта за участието на младите хора в живота на общините и регионите и е приета за изпълнение от Общински съвет. Нейната цел е подобряване качеството на живот на младите хора и младежките общности чрез насърчаване участието им в живота на града на основата на общи действия с общината и нейните институции. Партньори при реализацията на Програмата са младежки сдружения и организации, неправителствени организации, както и много други институции.

Последвалите съвместни действия повишават интереса на младите хора към обществения живот и отговорността им към общността, в която живеят.

Една от значимите инициативи, допринесла за провокиране на гражданската активност у младите хора е участието им в ежеседмичните кметски оперативки. По предложение на кмета на град Добрич инж. Лъчезар Росенов от месец февруари 2002 г. на редовните заседания на кметския екип всеки понеделник присъстват представители на младежката организация "Младежки градски съвет". В нея членуват изключително млади хора от ученически съвети и доброволци. Предлага им се уникалната възможност да участват в прекия процес на вземане на решения, да споделят свои проблеми и да предлагат идеи за тяхното разрешаване. По този начин младото поколение на град Добрич не е изолирано от обществено-значимите процеси, а местната власт получава ценен ориентир при разработването на стратегиите за развитието на общината.
Практика

Участието на младите хора в местното самоуправление и обществения живот е процес, началото и развитието на който е вълнуващо предизвикателство. Инициативата на Община град Добрич се приема с голяма ангажираност от организацията "Младежки градски съвет". Нейните членове още от самото начало предлагат пакет от идеи за съвместна дейност през цялата година. С последвалите конкретни действия от страна на кметския екип представителите на младежката организация имат възможност да се убедят, че проблемите и въпросите, които ги вълнуват, не се прехвърлят по различни инстанции, а се търсят конкретни и благоприятни начини за разрешаването им.

Доказателство за доброто партниране са редица участия на младите хора в предварителни обсъждания и дискусии по наболели теми или предстоящи събития, при организиране и провеждане на мероприятия от различен характер. Младежката организация избира свои представители за участие в заседания на постоянните комисии и сесиите на Общинския съвет.

След запознаване с параметрите на общинския проекто-бюджет за 2002 г. и проведеното публично обсъждане с тяхно участие, позициите и предложенията им се отчитат и анализират отделно, за да може да се отговори на изискванията на младите хора за града, в който те искат да живеят.

На форума "Младите хора и публичните власти - партньори за устойчиво развитие" в рамките на Годишната среща на българските местни власти през октомври 2002 г. членовете на МГС споделят своя опит за взаимодействието на местната власт и младите хора пред младежки организации от цялата страна и поставят конкретните си предложения и идеи пред представители на Министерството на младежта и спорта. По тяхна инициатива е обсъдено предложение за създаване на единна национална младежка политика, която да се разработи в партньорство със самите млади хора.

По традиция всяка година младежката организация провежда благотворителни акции за набиране на средства за децата от домовете за медико-социални грижи и Дома за стари хора.

Активността и амбицията, с които се включват младите хора, са убедително доказателство за решимостта им да участват пълноценно в развитието на гражданското общество.
Резултати

Ентусиазмът на амбициозните млади хора и желанието им за промяна и излизане от позицията на отчуждение и изолация е ценен съветник при определяне приоритетите на общинската младежка политика. Възможностите за участие на младите хора в дискусиите и вземането на решения по засягащите ги въпроси, в изработването на стратегии и осъществяване на общи проекти, са продиктувани от разбирането на местната власт, че младите хора са бъдещето на общините, които те управляват.

По този начин се повишава интересът на младите граждани към живота на общините, подобрява се взаимното разбирателство и се гарантират по-добри връзки с възрастните, възпитава се тяхното чувство за отговорност по отношение на местните приоритети и цели на развитие. Управляващите могат да разчитат на младежките обединения и структури, а техните инициативи срещат по-добро разбиране от местните власти.

Участието на младите хора в процеса на вземане на решения допринася за повишаване на тяхната мотивация за личностно изграждане, обществено признание и самочувствие на пълноправни граждани, истинско запознаване с гражданските права, както и прилагане на демокрацията на практика.
Иноватор: Паша Тодорова
Дата на публикация: 22 януари 2003
Номинации: 33
Паша Тодорова

Добрич - 9300
ул. "България" 12
Tel:(058) 600 416
Fax:(058) 600 166
http://www.dobrich.org

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]