Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Сдружение Център за местно развитие е неправителствена организация, учредена в Бухово през 1998 г. с цел подобряване на условията за живот на гражданите чрез лично участие и принос на хората в града. Идеята за провеждане на младежки международни доброволчески лагери възниква поради нуждата от привличане на младежи доброволци и създаване на мотивация за участие в решаване на проблемите на града и района.
Практика

През лятото на 1999 г. са проведени два младежки доброволчески лагера:

Лагер в 117 ОУ Св.св. Кирил и Методий Бухово 18 31 юли 1999 г.

За лагера пристигат девет чуждестранни студенти от Франция, Испания, Швеция, Дания и Словакия. За тях в училището са оборудвани две спални помещения, стая за срещи и занимания и баня с инвентар, предоставен от СУИ Професор Мутавчиев , 117 ОУ и Център за местно развитие -Бухово. Предоставени са и кабинетите по изобразително изкуство и музика, а храненето се организира в ресторант Дезоми близо до училището.

За разлика от практиката на МАР за провеждане на такъв вид инициативи, в лагера се включват и местни младежи доброволци. С тях ЦМР провежда допълнителни срещи, на които ги запознава с предстоящата работа, програмата и условията в лагера. Подписва се Договорче за доброволче , включващо правата и задълженията на младите доброволци. Центърът за местно развитие провежда и опреснителен курс по английски език. Първоначалната програма за лагера е променена по желание и с помощта на чужденците доброволци.

По време на лагера доброволците извършват следните дейности за подобряване на условията за обучение и труд в училището: грундиране и боядисване на 233 оградни платна, една портална и две входни врати; боядисване на металните конструкции на четири баскетболни табла, тенис маса, волейболно игрище и други физкултурни съоръжения; боядисване бетонния цокъл на оградата с варов разтвор; почистване на тревната градина , прорасла върху спортните игрища и разчертаване на едно футболно и две игрища за баскетбол, спринтови отсечки и хандбална площадка; оформяне корони на дървета, изсичане и почистване на тревни площи, изсъхнали клони и храсти в двора на училището; оформяне на асфалтови алеи; реставрация и боядисване на макет на хижа Жельо войвода в парка на град Бухово.

В процеса на работа доброволците обогатяват езиковите си познания, научават повече за културата на другите страни и установяват трайни приятелски отношения.

Еко лагер Мургаш 99 1 15 август 1999 г.

Центърът за местно развитие провежда втория лагер въз основа на вече натрупания успешен опит. Програмата е добре обмислена, има яснота за това къде, какво и как ще се прави и материалите са доставени навреме. Дванадесет студенти доброволци от Япония, Франция, Холандия, Германия и Швеция работят с младежите доброволци от Бухово.

По време на лагера на хижа Мургаш се извършва: почистване на района около хижата в радиус от 70 м; отпадъците, натрупани от дълги години, са натоварени и транспортирани до сметището на София; оформяне и почистване на пътеките и застилане с малки камъчета; възстановяване и лакиране на пейките около хижата; подготвяне на фасадата за основен специализиран ремонт; лакиране на външната ламперия със специален корабен грунд и оцветяване фугите на фундаментите на хижата; шпакловане, измиване и боядисване на коридорите, таваните и стълбището на трите етажа, както и на четири спални помещения и кухнята; изчистване и боядисване на седем врати и на всички прозорци (48 на брой); възстановяване на туристическата маркировка на 25 километра от подстъпите към връх Мургаш.

Общуването и опознаването на младежите този път се обогатява с провеждане на вечери на националностите, които носят не само забава и радост, а и много вкусови удоволствия, информация и емоции.

По време на двата лагера има съпътстваща културна програма . Младежите посещават множество музеи и исторически паметници; екскурзиите до Рилския манастир и Копривщица предизвикват възторг у чужденците доброволци, а младежите от Бухово придобиват по-силно национално самочувствие. На специално организирани фолклорни празници в село Сеславци, гостите научават повече за българските традиции, песни и танци.
Резултати

Като краен резултат, освен добре извършената работа, ангажиментите и задълженията на доброволците чужденци и българи се превръщат в незабравими емоции и красиви спомени. Международните доброволчески лагери се утвъждават като център на приятелство и желана форма за общуване между младежите. Бухово вече има много приятели по света!

Създава се Младежки център Мечта за промяна с постоянна членска маса от 15 души и много доброволци по време на осъществяване на младежките инициативи.

През зимата на 1999 г., френските доброволци от Дижон идват отново в Бухово и заедно с доброволците от МЦ Мечта за промяна и ЦМР участват в инициативата Да посрещнем новия век .

Подготвя се и стартира новата международна доброволческа инициатива Лято 2000 , в която партнират Център за местно развитие Бухово и Партньори за местно развитие от Девин и Мадан със свои младежки организации Мечта за промяна - Бухово, Стъпка по стъпка към 21 век - Девин, Феномен 2000 - Мадан и чуждестранни доброволци по линия на МАР. Инициативата се осъществява със съдействието на местната власт в трите общини и се финансира от ААМР по Програмата Ефективни партньорства на ФРМС.
Иноватор: Виктор Средовски
Дата на публикация: 01 октомври 2000
Номинации: 3
Виктор Средовски
Координатор
Бухово - 1830
ул. Младежка 1, адм. сграда на Редки метали
Tel:(02) 994 22 65
Fax:(02) 994 22 27

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]