Традициите на Община Горна Оряховица в производството на селскостопанска продукция са дългогодишни. Захарното цвекло е една от основните култури и суровини за производството на захар са отглеждани в региона до 90-те години на миналия век. След този период производството му се оказва неефективно. Добивите от декар драстично спадат. Причините за това са високотехнологичният режим на производство и намаляване на финансовите и натурални стимули за производителите на суровината. Изкупната цена на захарната суровина и премията от страна на държавата за производство й постепенно намаляват, а производителите са изправени пред редица предизвикателства, свързани с агротехническото обслужване (предсеитбена подготовка на почвата, сеитбена подготовка, борба с плевелите и болестите и др.) на производството. Като резултат производителите губят интерес към производството на захарно цвекло.
Възстановяването на цвеклопроизводството в региона и изграждането на собствена суровинна база би означавало независимост при производството на бяла захар и независимост от вноса на нерафинирана захар.
Още през 1996 г. Бордът на директорите на предприятието взема решение за предприемане на мерки, целящи възстановяване на цвеклопроизводството в общината. Той настоява пред Министерството на земеделието и горите и Министерски съвет за отпускане на субсидия за стимулиране производителите на захарно цвекло. За да съхрани традицията в цвеклопроизводството и възможността за производство на бяла захар от захарно цвекло, ръководството на Община Горна Оряховица:
- инициира срещи между представители на Захарни заводи АД - Горна Оряховица, кметовете на населените места от общината, арендатори и кооператори;
- предлага 600 дка общинска земя за производство на захарно цвекло;
- залага възстановяване на цвеклопроизводството като един от основните приоритети на общината в Програмата за нейното развитие.
Причините, поради които местната власт подкрепя безотказно и безусловно предприятието, са няколко:
- Захарни заводи АД е едно от предприятията с най-голям пазарен дял в страната, осигуряващо заетост на над 1300 души;
- Единственото е в България, което разполага с капацитет за производство на бяла захар от захарно цвекло;
- Традициите на общината в селскостопанското производство и наличните комуникации са предпоставка за производството на захарно цвекло.
Към проблемите на цвеклопроизводство през 2005 година се прибавят и проблемите с неправилното разпределение на квотите за нерафинираната захар и нелоялната конкуренция на част от останалите производители на бяла захар в България. Община Горна Оряховица подкрепи Захарни заводи АД в усилията за разрешаване на тези проблеми, като инициира срещи между ръководството на предприятието и народните представители от всички парламентарни групи в региона и изпрати писма с молба за преразглеждане преразпределението на квотите за нерафинирана тръстикова захар до МС. Общината със своето поведение застана зад законните искания на застрашените от освобождаване поради спад в обема на производството работници. Едва в края на годината правителството отпусна допълнителна квота от 20 хиляди тона, което позволи на фирмата да избегне масови съкращения.
Стартирал и успешно развиващ се процес по възстановяване на цвеклопроизводство в региона;
Достигната задоволителна степен на партньорство и производствена обвързаност между Захарни заводи АД и три от земеделските кооперации в региона;
Избегнато съкращение на повече от 500 служители в предприятието;
Отпусната допълнителна квота от 20 хиляди тона сурова тръстикова захар;
Запазване на добрите финансови резултати на фирмата за 2005 г. ръст на произведената продукция и на приходите от реализация спрямо предходната година;
Запазване на предприятието като водещо в бранша за страната;
Преодоляване на проблема с нелоялната конкуренция.
Дата на публикация: 23 март 2006
Номинации: 4
Мирослава Кънева
младши експерт
Горна Оряховица - 5100
пл. Г. Измерлиев 5
Tel:0618/ 605 01,
Fax:0618/602 03
http://www.g-oryahovica.org
[Номинирай]
назад