Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

По инициатива на Община Етрополе през месец декември 2000 г. се създава Съветът за устойчиво развитие на Община Етрополе, действащ на партньорски начала. В него вземат активно участие всички по-важни структури и институции на територията на общината - представители на местната изпълнителна и законодателна власт; нестопански организации; журналисти от местни и регионални медии: местна телевизия, местно радио, вестник Етрополе 21 век , Етрополски преглед , Градът днес и др.; директори и управители на фирми и предприятия на територията на общината, възлови замърсители на околната среда; представители на частния малък и среден бизнес, полицията, хигиенно-епидемичната инспекция, болниците, медицинските центрове, училищата, детските градини, електроснабдяване, водоснабдяване, телекомуникационни мрежи, комисията за борба с бедствия, аварии и катастрофи; представители на културни институции и граждани. Всички членове на Съвета за устойчиво развитие участват доброволно и на партньорски начала в неговата дейност, като той е отворен за включване на други желаещи. В Съвета за устойчиво развитие доброволно работят 45 човека, в Екологичния център - над 20 учители. Всеки от тях според избраната област участва в една или повече постоянни комисии, които са Комисия по опазване на околната среда; Комисия по култура и социална политика; Комисия по икономика и инвестиции. При вземането на важни решения, Съветът се събира на заседание и ги приема чрез гласуване. Община Етрополе, освен самостоятелно, работи по проблемите на устойчивото развитие и чрез своите представители в Съвета. Ролята и функцията на всеки един от членовете-партньори в Съвета за устойчиво развитие е ключов фактор за успешната и ползотворна работа, защото всички са се събрали за да помогнат за развитието на своята община, за опазването на околната среда, за възпитаване у децата и младежите отговорност към околната среда, за просперитет чрез демократично развитие на гражданското общество и защита на основните права и свободи. Водещ принцип на Съвета е Разум и действие днес - бъдеще за Европа и света утре .
Практика

Главната цел на проекта е поставена е във връзка с участието на град Етрополе в Европейската кампания за устойчиво развитие, като приоритетна дейност е развитието на дългосрочно културно, икономическо, социално и екологично здраве на общността. Използван е опитът на други български и европейски устойчиви градове като Бургас, В.Търново, Сиатъл и др. Тъй като програмата за устойчиво развитие е много обширна, целта е да се разработят техники за насърчаване на всички ключови участници в обществото да изразяват своята визия, като в последствие се разработи интегриран план за действие.

Проблеми при реализацията
Препятствията във връзка с осъществяването на Местен Дневен Ред 21 са обособени в няколко категории:
1.Проблеми, свързани с географското разположение на града: трудни комуникации поради лошата пътна инфраструктура;
2. Проблеми, свързани с липсата на Интернет-комуникация в града: отскоро има подобрена връзка в Интернет и това отворя много нови възможности за комуникация.
3. Проблеми, свързани с недоверието сред местната общност: малкият град изпитва трудности при приспособяването към новата динамика на развитие в съвременния свят, където процесите на глобализация, евроинтеграция и устойчиво развитие все повече навлизат на дневен ред.
4. Проблеми, свързани със социално-икономическата реалност на процесите на преход: безработица, бедност, липса на адекватни условия за живот;
5. Проблеми, свързани с липсата на средства: в общинските бюджети все още не са заложени средства за разработване и изпълнение на МДР 21, което води и до забавеност на процесите.

Конкретно измерими резултати
Проектът все още не е завършен, но има разработени индикатори, които целят да покажат видими и конкретно измерими доказателства:
- Индикатор информираност на местната общественост
- Индикатор екологично образование за устойчиво развитие
- Индикатор икономика и качество на живот


Потенциал за репликация
Практика за разработване, прилагане и отчитане на резултатите на МДР 21 е с моделен характер и е приложима както за малките градове и общини, така и за средните по големина. Постиженията на Етрополе вече са мултиплицирани в три български града Дряново, Видин и Ботевград. На тези градове екипът оказва методическа помощ за да стартират свое участие в Европейската кампания на устойчивите градове, помагат да се създадат партньорските структури по места, да приемат програми за работа и подпишат официалните документи Оолборгската хартал Благодарение на медийната кампания в регионални вестници, съседни градове също изявяват желание да работят по МДР 21.

Община Етрополе счита, че един опит се мултиплицира когато се обменя в мрежа и предлага да се създаде мрежа на устойчивите градове в България, чрез която участниците да се подкрепят взаимно и да обменят успешни практики. Участието в една такава мрежа ще бъде авторитет и престиж за всяка местна власт, което ще стимулира привличането на нови градове в Кампанията.

Бъдещо развитие на проекта
Настоящият проект ще продължи своето функциониране през следващите 3 години, като най-близките дейности са:
- довършване събирането и обработването на информация по т.нар. градски индикатори по проект Градска урбанистична обсерватория (GUO).
- Ще се изготви Местен план за действие за срок от 15 години, който ще бъде резултат от досегашната работа на Съвета и широко обществено обсъждане.
- Ще се утвърдят трансгранични партньорства с побратимени градове от Русия и Гърция, като се привлекат инвестиции за осигуряване на работни места чрез опазване на околната среда.
- Ще бъде довършена пречиствателната станция за питейна вода и ще се изгради такава за отпадни води.
- Ще се изгради регионално съвременно депо за депониране на твърди битови отпадъци за гр.Етрополе, гр.Правец и гр. Ботевград.
- Разработен е проект за газификация на Етрополе, предстои стартиране.
Резултати

За период от две години местната власт в град Етрополе в партньорство с всички сектори на местната общност има следните постижения: очертава приоритетите за устойчивото развитие на местната общност, придържайки се към принципите на Местен дневен ред 21 век; започва да разработва управленски методи и технологии за успешно прилагане на МДР-21; интегрира устойчивост в своята местна политика; повишава осведомеността и образованието чрез (фестивали, екопарламенти, медийни кампании и др.) и провежда обучение по устойчиво развитие на служителите в ОбА; стартира изготвянето на местен план за действие; от учебната 2002 - 2003 г. въвежда учебен предмет устойчиво развитие за началния, прогимназиалния и гимназиален курс, което ще се осъществява от обучени учители и с методически помагала, разработени от Център Отворено образование , София; създава пилотен модел за устойчиво използване на местните природни и исторически ресурси чрез създаване на заетост в сферата на туризма; подобрява градския дизайн и градската сигурност и безопасност.

Във връзка с цялостната си дейност в рамките на Кампанията за устойчиви градове кметът г- н Цено Глогов и екипът на Община Етрополе бяха поканени да участват в Конференцията Стокхолмски партньорства за устойчиво развитие , 5 - 8 юни 2002 г., Швеция, на която представиха постиженията на проекта с презентации, компакт-диск, видео и печатни материали.
Иноватор: Мария Маринова<br>Галина Недкова<br>Христо Илиев
Дата на публикация: 07 юли 2002
Номинации: 1
Мария Маринова<br>Галина Недкова<br>Христо Илиев
Пилотни проекти, програми, Европейски съюз
Етрополе - 2170
пл. 9-ти септември 1, стая 208
Tel:(0720) 82 208
Fax:
http://www.la21.etropole.cjb.net

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]