Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Маркетинг и реклама на група общини в региона на Централна Стара планина
Регионална туристическа асоциация Стара планина
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Проектът Туризъм , осъществяван от август 1994 г. в Централна Стара планина с подкрепата на швейцарското правителство има за основна цел обединяването и координирането на усилията на местно и регионално ниво за постигане на устойчиво развитие на туризма. Средностаропланинският регион е изключително богат на туристически ресурси, но те не бяха представяни по подходящ начин на туристическия пазар и като цяло дестинацията не бе позната на голяма част от потребителите на туристически услуги.

По инициатива на швейцарски експерти и с активното сътрудничество на местните власти в общините Трявна, Габрово, Априлци, Троян и Тетевен са създадени туристически сдружения НСО на работещите в туризма, а във всяка от петте общини са изградени туристически информационни бюра. Създадена е Регионална туристическа асоциация, учредена от петте местни туристически сдружения, Община Габрово и Габровската търговско-промишлена палата през лятото на 1996 г. През 1998 г. е създадено и регионално бюро на Асоциацията в Габрово.
Практика

През 1996 г. е издадена първата цветна туристическа брошура Стара планина Пътят на слънцето (тираж 32 000 бр. на 4 езика), която представя петте старопланински общини като една туристическа дестинация. Ежегодно се издава ценово приложение на български и английски езици, което предлага информация за туристическите обекти, местата за подслон и заведенията за хранене в целия регион. През 2000 г. Асоциация Стара планина издава втора цветна туристическа брошура Ваканция в четири сезона (6000 бр.) и два цветни плаката, които предлагат региона на продуктов принцип.

През 1998 г. Асоциация Стара планина съвместно с туристическите сдружения реализира проект за пешеходен и велосипеден туризъм С велосипед и раница по пътя на слънцето . С подкрепата на общините са маркирани и сигнализирани пешеходни и веломаршрути, издадена е регионална туристическа карта. Швейцарските донори финансират покупката на 25 велосипеда планински бегачи, които се предлагат под наем в общинските информационно-туристически бюра.

От 1999 г. Асоциация Стара планина и туристическо сдружение Габрово провеждат регионални контактни борси семинар, които имат за цел да привлекат вниманието на туроператорите към региона и да покажат на място туристическия потенциал.

Асоциация Стара планина представя региона на всички национални туристически борси от 1996 г. насам на щанд, безплатно отпуснат от Министерство на икономиката (МИ). С помощта на МИ и на туроператорски фирми, партниращи с организацията, рекламните материали за региона достигат до всички международни туристически изложения, на които България има щандове.

Добър резултат в повишаване на туристическото търсене на региона дава и Интернет-страницата на Асоциацията: тя е довела през изминалата година много туристи от Европа и САЩ.

Местните и регионалната туристически организации са ангажирани не само с рекламата и маркетинга на региона; тяхна приоритетна задача е да работят и за преодоляване на проблемите в бранша, да подпомагат повишаването на конкурентноспособността на туристическото предлагане и за защитават интересите на членовете си на местно, регионално и национално ниво. През изтеклите години са организирани няколко обучения за повишаване на компетентността на местните предприемачи. През лятото на 2001 г. Асоциацията партнира на сдружението Болкан Асист при реализацията на проект за практическо обучение на ученици от средните училища от региона на Стара планина в Италия, финансиран от програма Леонардо да Винчи на ЕС. Местните туристически сдружения и регионалната асоциация са активни участници в проекта на швейцарското правителство Общински форум , в резултат на който стартира и проект Гарантиране на качеството на туристическите услуги в региона на Средна Стара планина .

През следващия период Асоциацията и местните сдружения ще работят в 3 основни направления:
- Институционална устойчивост на организациите;
- Повишаване приходите в туристическия бранш;
създаване, развитие и промоция на регионален туристически продукт;
- Повишаване на конкурентноспособността на туристическото предлагане на региона.

Асоциация Стара планина е член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, на Българската асоциация на туристическите агенции, на Българската асоциация за алтернативен туризъм и на сдружението Болкан Асист . Представена е и в Националния съвет по туризъм към Министерството на икономиката и активно участва във всички национални и регионални дискусии по въпросите на туристическото развитие.

Заявка за членство в Асоциацията има от новото туристическо сдружение в Севлиево и от Съвета по туризъм в Етрополе. Интерес към членство проявяват туристически и рекламни агенции и НСО от Севлиево, Етрополе, София, Ловеч и др.
Резултати

1. Реализацията на мащабен проект за развитие на туризма в региона на Средна Стара планина като цяло създава благоприятни условия за утвърждаване на туризма.
2. Много собственици на хотели, селски къщи и вили придобиват нови знания и умения за предлагане на туристически услуги.
3. Чрез маркетинговата и рекламна дейност на Асоциацията в страната и чужбина регионът става по-известна и посещавана туристическа дестинация.
4. Доброто партньорство с другите НСО води до разрешаване на някои от най-наболелите проблеми в туризма и до обща защита на интересите на бранша на национално ниво.
5. Дейността на местните и регионалната туристически организации доказва на местното население и на властите, че третият сектор разполага с потенциал за подпомагане на устойчивото развитие на икономиката и на гражданското общество в България.
Иноватор: Силвия Хинкова
Дата на публикация: 13 март 2002
Номинации: 24
Силвия Хинкова
Изпълнителен директор
Габрово - 5300
ул. Райчо Каролев 4, ет.3
Tel:(066) 291 61, 371 37
Fax:(066) 361 90
http://www.thesunspath.nat.bg

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]