Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Община Етрополе е убедена, че съществува необходимост да се повиши информираността на хората и ролята им в опазването на околната среда като започнем от най-малките - нашите деца. Образованието може да играе ключова роля при създаване на екологични и етични норми, ценности и отношения, дейности и начин на живот, осигуряващи устойчиво развитие и опазване на природата. Общината разработва проект Малкият гражданин на света - шанс за спасение на планетата Гея като част от цялостната си политика за действие в рамките на Програма Дневен ред 21 век и участието се в международната Кампания за устойчиви градове.
Практика

Приоритетна цел на проекта е утвърждаването на поведение и култура, щадящи околната среда. Общината започва от най-малките, като въвежда образование за околна среда в детските градини, състоящо се от няколко компонента: познавателен; нравствен; естетичен; и практически. Друга част от инициативата е екологично образование в началните и средни училища в града. Негова основна цел е от емоционално-познавателно ангажиране на децата с проблемите на околната среда да се стигне да изграждане на отговорност пред природата и бъдещето на човека. Важен аспект на проекта е заложеното и вече пилотно осъществено трансгранично сътрудничество с деца и младежи от побратимени на Етрополе градове от Русия, Гърция и Сърбия.

Основните цели на проекта включват:
- да се въведе образование и възпитание за околна среда и обучителни програми в четирите детски градини на град Етрополе и училищата;
- да се създаде мотивация за участие на малките граждани в конкретни практически природозащитни дейности;
- да се реализират поредица от съвместни дейности между децата и младежите, медиите, НПО, местната власт, родителите, и др.
- да се изгради екологично съзнание като етап от формиране на екологичната култура;
- да се създадат у малките граждани нравствени и екологични ценности и нагласи.

В рамките на проекта са реализирани следните инициативи:
- Екологична кампания Бъдеще без боклуци ;
- Екологична кампания Етрополе - за по-чист и приветлив град , съпътствана от акции за почистване и благоустрояване на града, образователни и рекламни кампании, състезания и др.
- Създаване на скаутско движение, което да приучи на практика децата как да общуват с природата, как да я опазват и облагородяват.

Скаутският отряд, към който проявяват интерес и по-възрастните, и който е член на четирите детски градини, в които са обхванати деца от 3 до 7 години, организира няколко изложби на предмети, изработени от природни материали и отпадъци. Децата се грижат за свои природни кътчета с различни цветя, билки и дръвчета, което засаждат в двора на детското заведение. Участват в театрални постановки с театър Екосцена-2000 , активно помагат и при реализирането на Първия национален екофестивал в Етрополе Песни за гората, планината и чистата природа и др. Създават свои зоокътове, терариуми, хербарии и природни детски албуми със специфични за района билки.

- Участие на ученици от СОУ Христо Ясенов с научен доклад Създаване на интерес към физиката чрез използване на връзките й с екологията на Национална конференция, участие и награда от Съюза на физиците в България и Фондация Еврика за научни доклади на 29 Национална конференция в Смолян.
- Провеждане от учениците в средните училища на еко-състезание Живот с радиация , отразено с публикации в медиите и специализираната литература, и създаване на филм.
- Състезание в местните училища По стъпките на прогреса , на което децата представят доклади на теми, свързани с физиката и околната среда;
- В рамките на Първи национален екофестивал Песни за гората, планината и чистата природа в Етрополе през юни 2001 г., скаути и младежи доброволци създават 5 еко-пътеки в планината, възстановявят 7 исторически паметници в Етрополски Балкан, и изграждат 8 кътчета за отдих сред уникални горски местности.
- Съвместни инициативи за опазване на околната среда между в рамките на трансграничното сътрудничество на Етрополе с три побратимени града.
Резултати

Образователната програма, насочена към децата на Етрополе, интегрира всички аспекти на околната среда с дисциплините, изучавани в училище, като включва и разнообразие от практически дейности. Пример за това е свързването на физиката и физическите явления с проблеми на околната среда. Друга силна страна е методическият подход за работа с малки деца на възраст между 3 и 7 години, разработена от учителите в детските градини и началното училище. Новаторска е инициативата деца учат деца : Нека да ти разкажа за света и От България за теб , при която по-големите ученици преподават на първокласниците за околната среда. Установеното партньорство между Центъра за екологично образование и устойчиво развитие, училищата, местната власт, НСО и медиите е пилотна инициатива за малката община. Проектът дава възможност за репликиране в други общини Видин, Дряново и Ямбол са приложили практиката с малки промени. Интернет-страницата на проекта www.la21.etropole-cjb.com дава подробна информация за дейностите и за Програма Дневен ред 21 век.
Иноватор: Мария Маринова
Дата на публикация: 22 май 2002
Номинации: 1
Мария Маринова
Координатор Устойчиво развитие
Етрополе - 2170
Площад Централен 1, стая 208
Tel:(0720) 82 280
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]