Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Общото културно-историческо наследство в региона е свързано с възникването и развитието на античния Дуросторум, разпространението и утвърждаването на християнството през средните векове, както и с директното влияние на румънската архитектура и култура върху живота в Силистра по време на румънското владичество /1919-1940г./.

Историческите събития от този период са една от причините за недостатъчния културен и туристически обмен между Силистра и Кълъраш, особено от страна на младите хора. Друг проблем е недостатъчната информация относно общото в историческото минало.

Всичко това даде основание на музейните работници от Силистра заедно с общински експерти да разработят проект Културно-историческо наследство без граници- Силистра, България и Кълъраш, Румъния , който се съфинансира от Европейския съюз чрез Програма ФАР - Трансгранично сътрудничество, 2003 г.

Практика

Първо по време на съвместни срещи между музейните експерти са определени общите теми и културни обекти за посещение от двете страни на Дунав. Предварително са разработени и уроци по история и културно влияние на следните теми: Археологически връзки - Дуросторум от двете страни на граничната бразда , Паметници на християнското изкуство в Силистра и Кълъраш , Градска архитектура на Силистра и Кълъраш от края на 19 до края на 20 век . Посещенията на тези обекти дават възможност на младите хора и учителите да посетят Румъния и да се запознаят с историята и културата на региона и да осъществят изследователски дейности върху значими обекти както и за сближаването между българи и румънци.

На следващ етап е анализирана събраната информация и представена чрез разработване на информационен пакет върху културното наследство: уеб страница,брошура, радиопредавания и презентация.

Тези съвместни дейности както и процесите по експониране /реално и виртуално/ на историческите обекти и промоцията им в местен и европейски мащаб укрепи съществуващата партньорска мрежа между музейните и общински експерти от Силистра и Кълъраш и даде възможност тя да се разшири чрез прякото включване на експертите от Риети, Италия.

Презентацията е във формат Power Point , чрез която са представени музейни експонати, които не могат да се пренасят през граница.

Реализирани са дванадесет радиопредавания и пресконференции, които популяризират резултатите от проекта и провокират интереса на широката публика към общото наследство в областта на древната история, християнство и архитектура от началото на 20 век.Предаванията са излъчени от три местни радиа и две с национален обхват.

Кулминацията на проекта е промоцията на общото културно наследство, реализирана чрез реална и виртуална изложба в Силистра и Кълъраш и представяне пред Общински съвет Силистра.Двете изложби представят достиженията на проекта, ученически творби и дейности.Откриването на изложбите в двата града е излъчено по Канал 1 - БНТ и от местната кабелна телевизия.

Официалното представяне на резултатите и дейностите по проекта пред Общински съвет Силистра е реализирано с цел спечелване на политическа и финансова подкрепа за продължаване на трансграничното сътрудничество между двата музея.

Резултати

Проектът постигна следните резултати:
- По-здрава и устойчива мрежа за трансгранично сътрудничество между музейните експерти в Силистра и Кълъраш.
- Силен интерес към общото културно-историческо наследство, пробуден от организирането на изложбите и медийното покритие на проектните дейности.
- Въвличане на ученици, учители по история и родители в изследователски дейности върху обекти от културно-историческо наследство.Ентусиазмът и уважението им към общото минало намериха израз в съдържанието и оформлението на брошурата, уеб страницата и презентацията. Рисунките и снимките на учениците са високо оценени от посетителите на изложбите.
- Проектът насърчи трансграничния обмен като предостави възможност на участниците да участват в своеобразен вид културен туризъм и да контактуват с румънци и техния начин на живот.

Размяната на различни ценни издания на научна литература и монографии между музейните екипи в Силистра и Кълъраш даде идея за реализиране на съвместни археологически разкопки и постоянни изложби.

Иноватор: Драгомира Боева
Дата на публикация: 09 януари 2005
Номинации: 3
Драгомира Боева

Силистра -

Tel:086 816 288
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]