Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Въпреки богатото културно-историческо наследство и наличието на уникални паметници в региона, съществуват редица пречки за пълноценното използване на туристическия потенциал на двете общини - ограничен финансов ресурс, липса на маркетинг и рекламна дейност, липса на изградена структура, която да събира и предоставя туристическа информация. Спорадично двете общини правят опити и търсят възможности за преодоляване на тези пречки, но усилията им не постигат очаквания ефект. Така се стига до идеята, че е необходим интегриран подход и общи целенасочени усилия в посока превръщането на двете общини в атрактивна туристическа дестинация.

Практика

През 2003 г. Община Разград и Община Исперих сформират общ екип за разработване на проект за развитие на културния туризъм. Сътрудничеството между двете общини се създава в резултат на изпълнение на Трета фаза на Програма за техническо побратимяване, координирана от ФРМС/МАГУ през 2002 - 2003 г. В проекта са включени общински и музейни специалисти от двете общини, които имат следните задачи: да идентифицират проблемите, спъващи развитието в региона на този сравнително нов, но със значим икономически и социален ефект отрасъл културния туризъм; да установят нуждите и ограниченията и да набележат дейности за преодоляването им, които да бъдат предложени в проекта. След изключително отговорната и прецизна работа на екипа е разработен проектът "Развитие и промоция на туристически продукт на основата на културно-историческото наследство в Област Разград". Значимостта му е оценена от финансиращите институции и той е одобрен за реализация с обща стойност 342 хил. евро. Той има за цел да развива съществуващи туристически продукти на територията на двете общини и да създаде предпоставки за увеличаване приходите от туризъм, създаване на работни места и стимулиране на частната инициатива. Дейностите в проекта са насочени към решаване на няколко ключови проблеми: недостатъчна маркетинг и рекламна дейност; ниска квалификация на хората, заети в туризма; недобро състояние на паметниците на културата. При реализацията на проекта са изпълнени няколко типа дейности: подготовка и издаване на маркетингови материали на туристически обекти от двете общини; опознавателни турове за туроператори и журналисти; съвместни участия в туристически борси и изложения; организиране на курсове и семинари с хотелиери, ресторантьори и музейни специалисти от двете общини; разработване на лого на Свещарската гробница и на ИАР "Абритус"; подобряване условията на обекти на културния туризъм в двете общини и тяхната социализация; създаване на център за туристическа информация със седалище гр. Разград, който да обслужва не само двете общини, но и региона; разработване на проекти за анимация за най-значимите паметници в двете общини ИАР "Абритус" и ИАР "Сборяново".

След старта на проекта в края на 2003 г. е сформиран екип за изпълнение на проекта. В организационната структура са включени общински и музейни специалисти от двете общини с ясно разписани отговорности. Периодично екипът на свои заседания обсъжда предстоящите дейности и възникнали проблеми, като се търсят общи решения за преодоляването им.

Идеята за обединяване усилията на двете съседни общини за по-добро използване на своя потенциал за успешно развитие на туризма в региона, както и общите цели и интереси на партньорите обуславят това добро сътрудничество. Двете общини изпълняват поетите ангажименти и отговорности в процес на непрекъсната координация.

Резултати

- Разширено и задълбочено е сътрудничеството на двете общини, основано на предишни взаимополезни контакти, и са създадени предпоставки за комплексно развитие на туризма в региона.

- Общите усилия за подобряване използваемостта на културното наследство в региона представлява модел за съвместно развитие на близки туристически дестинации;

- Повишен е капацитетът на общинските и музейните специалисти от двете общини и е усвоена философията на проектното управление;

- Придобит е ценен практически опит за прилагане и в бъдеще на усъвършенствани механизми на взаимодействие и комуникация между партньори, обединени от обща цел;

- Изграден е общ туристически маршрут;

- Подобрена е атрактивността на няколко обекта от културното наследство на двете общини;

- Изготвени и разпространени са маркетингови и рекламни материали за обектите на културния туризъм в Разград и Исперих;

- Повишени са знанията и уменията на над 30 души, заети в сферата на туризма в двете общини;

- Повишен е интересът на туристите към културно-историческото наследство на региона. От приключването на проекта на 18 май до края на август само ИАР "Абритус" е посетен от близо 4500 туристи, което сравнено с предходни години е увеличение с над 300%.

Иноватор: Елка Неделчева
Дата на публикация: 12 декември 2005
Номинации: 0
Елка Неделчева
началник отдел Духовни и младежки дейности и връзки с обществеността
Разград - 7200
бул. Бели Лом 37 А
Tel:084/ 660 230
Fax:084/ 660 090

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]