Местността "Калето" се намира върху скалист рид с надморска височина около 230 м в югозападния край на град Мездра. Хълмът е естествено защитен и разположен на място, където се пресичат основни пътища. Тези дадености го правят привлекателен за обитаване от най-дълбока древност през късното средновековие до днес. Проучванията са започнали през 1974 г. и с известни прекъсвания са водени до 1990 г. Нищо от окончателните проучвания досега не е публикувано. В кратки анонси се споменава само хронологията, но тя не е достатъчно прецизирана. Крепостта е впечатляващо запазена.
За подготовката на проекта е оказано съдействие от служители в Общинска администрация - Мездра в лицето на Мария Цолова, старши експерт "Международни проекти, сътрудничество и връзки с обществеността" към Дирекция "Хуманитарни дейности" и Любомир Радовенски, главен експерт "Култура, спорт, туризъм и младежки дейности" към Дирекция "Хуманитарни дейности", което от своя страна е доказателство за добра работа между НПО и местна власт.
Проектът се осъществява с подкрепата на Община Мездра и Българско археологическо сдружение "Иван Венедиков" - София. Като партньор БАС "Иван Венедиков" въвлича в лятно археологическо училище доброволци - любители на археологията от САЩ, Великобритания, Норвегия и Тайван.
Ръководител на проекта е инж. Генади Събков член на Управителния съвет на Сдружението и заместник кмет на Община Мездра, а научен ръководител на археологическите разкопки е ст. н. с. д-р Сергей Торбатов, научен секретар на Археологическия институт към БАН. За изпълнение на проекта са ангажирани 10 - 12 студенти, които да помагат на екипа археолози при работата на обекта.
В сектор II се проучва част от жилище от края на каменно-медната епоха или края на V хилядолетие пр. Хр. От него се откриват голямо количество керамика с разнообразни форми и богата орнаментация, керамични и каменни артефакти. Също така се откриват костни изделия, някои които от заготовки, което от своя страна е доказателство, че жилището е било работилница за обработка на кости. Интересни находки са двете пещи с три етапа на използване, керамичен връх на копие, рогова копачка, глинена фигурка на бременна жена и каменна брадва заедно с плосък камък оцветени в червена минерална боя, която се е запазила през хилядолетията. Проучваното жилище е унищожено от стихиен пожар и обитатели му не са имали възможност да изнесат инвентара си. Поради тази причина тези пластове изключително богати на археологически материал. Открити са следи от каменен зид, който е най-ранната каменна архитектура откривана в Северозападна България.
В сектор III са заложени сондажи с цел изясняване стратиграфията на обекта и прецизиране хронологията на обитаване на хълма Калето. В хода на проучванията е придобит археологически материал от времето II в. края на IV в. Сл . Хр . (битова керамика, монети, тежести за стан и т.н.).
Находките открити по време на разкопките ще бъдат използвани за организиране на музейна сбирка и откриване на Исторически музей, с какъвто общината не разполага.
Поради посочените дадености от 2001 г. се разработва и осъществява програма на Община Мездра, която цели създаването на конкурентен туристически продукт чрез реконструиране и адаптиране на археологическия обект и прилежащата му паркова зона. Предвижда се реализацията на археологически парк, включващ: археологически тематичен парк "Калето", паркова зона, административна зона, зона за отдих. Избраният обект притежава редица предимства като достъпност, разположение непосредствено да трансевропейски път Е79, незастроена паркова среда, културни останки от Праисторията до Късното Средновековие, което позволява създаването на атрактивен културно-туристически продукт.
От есента на 2004 г. е в ход реализацията на първия етап на описаната програма, частично финансирана от Община Мездра разработване на работен архитектурен план за адаптиране на прилежащата паркова зона. Наличието на непроучени участъци възпрепятства включването на самия археологически обект към секторите, предвиждани за посещения. Ето защо като основна цел на настоящия проект се налага довършването на археологическите проучвания и окончателната консервация на обекта. Изчерпването на археологическите пластове от една страна ще уточни и допълни научните данни за "Калето", а от друга ще даде възможност за създаването на ясна концепция, касаеща разработването на туристическите атракции, предвиждани тук.
[Номинирай]
назад