Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Една от приоритетните задачи на новия кметски екип на Община град Добрич бе да се дефинират проблемите на транспорта и се намерят адекватни и ефективни решения за подобряване на транспортното обслужване. Действащата транспортна схема в Община Добрич е утвърдена през 1999 г. и не е актуализирана. Новите обществено-икономически условия, местното развитие, преструктурирането на икономиката, наложиха анализ на съществуващата транспортна мрежа и промени, отговарящи на конкретните потребности на бизнеса и гражданите. За стимулиране на гражданското участие и идентифициране на транспортните проблеми на Добрич бе разработена концепция за провеждане на Кампания за оптимизиране на транспортната схема. Концепцията бе подготвена от общински специалисти и включваше пет етапа, целящи активизиране на гражданското участие при решаване на проблеми от местно значение.
Практика

Кампанията за оптимизиране на общинската транспортна схема премина през следните етапи:

І етап: Популяризиране на идеята и анкетиране на граждани, фирми и организации.

През месец февруари 2004 г., благодарение на активното и ползотворно сътрудничество с местните медии, популяризирахме идеята за провеждане на кампания за обсъждане на транспортните проблеми на Добрич. Със съдействието на местните печатни издания "Добруджанска трибуна", "Нова добруджанска трибуна" и електронните медии - радио "Добруджа", телевизия "Добруджа кабел" жителите на град Добрич бяха поканени да отправят своите идеи и предложения. В открити телефонни линии чрез радио и тв - ефира гражданите на Добрич имаха възможността да задават въпроси по транспортните проблеми и да предлагат алтернативни решения. Същевременно бяха анкетирани над 50 фирми, чийто персонал ползва обществения градски транспорт.

ІІ етап: Обобщаване и анализиране на постъпилите предложения от общинската администрация.

В началото на месец март в Община град Добрич бяха постъпили над 70 предложения. Те бяха групирани в четири основни направления:

промени в маршрути на вече съществуващи линии;

разкриване на нови линии;

разкриване на нови спирки;

по-добро синхронизиране на разписанията по цялата транспортна схема.

ІІІ етап: Обсъждане на предложенията съвместно с партньори.

Бяха проведени редица срещи, на които, в партньорство с местни представители на браншови организации на превозвачите в България, синдикалните организации, РОДАИ, Общински съвет град Добрич, бяха разгледани детайлно обобщените предложения. Цел на обсъждането бе да се изведат онези от тях, които ще удовлетворят потребностите на местната общност и едновременно с това са практически изпълними.

ІV етап: Разглеждане и утвърждаване от Общински съвет град Добрич на промени в общинската транспортна схема.

Изведените предложения бяха внесени за дискутиране в Постоянната комисия "Транспорт, инфраструктура и екология" и след допълнителни уточнения, одобрени за разглеждане на редовната сесия на Общински съвет град Добрич на 27.04.2004 г.

По време на обсъжданията, както на ІІІ, така и на ІV етап се използва Power point презентация на съществуващата транспортна схема и на всички конкретни предложения за оптимизирането й. По този начин се постигна по-добра визуализация и съпоставимост, което създаде условия за по-бързо вземане на по-добри решения.

V етап: Предстои да се възложат новите линии чрез конкурс. След спечелването на конкурсите от съответните превозвачи ще се обсъди и реши и проблемът със синхронизиране на разписанията.

Резултати

1. Идентифицирани обществени потребности и създаване на условия за вземане на по-добри управленски решения.

2. Създаване на публично-частно партньорство при решаване на важни обществени проблеми.

3. Оптимизирана транспортна схема и подобрена обществена услуга.

4. Разкрити три нови и промяна в маршрута на пет стари линии. Разкриване на нови спирки (главно в основния промишлен център на град Добрич Индустриална зона Север ).

5. Предстои синхронизиране на разписанията по всички линии.

6. Използване на съвременни методи за визуално представяне на Общинската транспортна схема и промените в нея.

Иноватор: Стефан Димитров
Дата на публикация: 07 октомври 2004
Номинации: 9
Стефан Димитров
Младши експерт
- 9300
ул.
Tel:(058) 600 050, в. 209
Fax:(058) 600 165
http://www.dobrich.org

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]