Съществуващите обществено - икономически условия, както и цялостната ориентация към европейските модели и ценности изисква качествено ново поведение на общините, като структури с определящо значение за развитието на територии с различен икономически, географски и демографски потенциал.
Не подлежи на съмнение, че реализиране на икономически растеж, е немислимо без добре функционираща административна структура, ефективно работеща с всички социално отговорни кръгове, в тясно сътрудничество с местния бизнес.
Тези сложни взаимоотношения се затрудняват от лимитирания общински бюджет, високия процент на безработица и липсата на реално работещи икономически субекти. Това изисква задълбочен анализ на реалностите и разработване на нови, ориентирани към партньорство и взаимодействие с бизнеса стратегии за местно икономическо развитие.
Факт е, общата позиция на представителите на бизнеса, че някъде се губи връзката между управляващите и тях, което от своя страна затруднява и създава противоречиви отношения, водещи до нежелан и негативен резултат.
Това е и повода да направим задълбочен анализ и да обсъдим всички реално работещи механизми за подобряване на сътрудничеството между местната власт и местния бизнес.
Как представителите на местния бизнес и местната власт в реалните икономически условия да си подадат ръка, да намерят успешната формула и да заработят заедно?
Този и редици други взаимосвързани въпроси си зададохме при обсъждане и анализ на съществуващите реалности и тенденциите за развитие на ефективно сътрудничество межди Общината и местния бизнес.
Това и провокира у нас идеята да инициираме среща на новия кметски екип и представителите на бизнеса, за да приоритизираме проблемите на бизнеса, трудностите и не на последно място да ги запознаем с нашата концепция за икономическото развитие на Община град Добрич.
В позитивен и конструктивен диалог и двете страни декларирахме нашата готовност за разработване на съвместни стратегии, базиращи се на положителния опит от годините, надграждане на добрите практики и формиране на нови механизми за по - тясното и по - задълбоченото ни сътрудничество.
Следващата стъпка, която предприехме като кметски екип, бе изграждане на Консултативен съвет по икономическо развитие към Кмета на Община град Добрич.
Консултативният съвет е вече учреден. Неговите членове са представители на малкия, средния и едрия бизнес на територията на Добрич.
Новосъздаденият обществен орган има за цел:
Да анализира всички вътрешни и външни фактори, оказващи влияния за развитието на бизнеса в Добрич;
Да очертае основните предизвикателства и ограничения пред местната власт и бизнеса;
Да дефинира основните приоритети и визията за икономическото развитие на Добрич;
Да определи целите и мерките за тяхното постигане, да определи ангажиментите на бизнеса, ролята на местните власти;
Да обсъжда възможности и механизми за съфинансиране на проекти с обществена значимост;
Да формулира ясни процедури и правила за съвместна работа и сътрудничество във всички области на икономическото развитие.
- Консултативният съвет ще заседава ежемесечно, а при необходимост ще се свикват извънредни заседания;
- Първата стъпка за осъществяване на ефективно партньорство е участие на членовете на Консултативния съвет в Публичното обсъждане на проекто-бюджета на Община Добрич;
- Дефинирани са ясни правила и процедури за съвместна Концепция за икономическото развитие на Общината
- Приоритизирани са проблемите на местния бизнес;
- Анализирани са всички икономически сектори, чието развитие е важно за подобряване на инвестиционния климат в Добрич;
- Осъзната е необходимостта от изграждане на административен капацитет за стартиране на нови програми и проекти за насърчаване на нови форми на финансиране на иновационни проекти, както и възможности за засилване на участието на малкия и средния бизнес в национални програми и програми на ЕС.
[Номинирай]
назад