Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Икономическите трудности се отразяват най-тежко на ромските деца. Те живеят в среда, в която процентът на безработицата е най-висок, битовите затруднения допълнително утежняват живота и ги демотивират да посещават училище.


Община град Добрич, училищните ръководства и учителите полагат максимални усилия за привличане на децата в училище чрез създаване на привлекателен социално-психологически климат за ромските деца и постигане на атмосфера на етническа толерантност и включване на мултиетнически елементи в учебния процес. Ефективната работа в мултиетническа езикова среда и по-конкретно с деца от ромски произход изисква адекватна подготовка на учители и помощници на учителя.

Практика

В Община Добрич с решение на Общински съвет град Добрич е приета Програма за работа на Общински обществен съвет по етнически и демографски въпроси за интеграция на етническите малцинства 2004-2007 г. и План за реализация за 2004 г.


Програмата очертава основните цели и задачи в ключови обществени сфери, които ще гарантират промяна в начина на възприемане, категоризиране и представяне на малцинствата, както и пълноценната им интеграция. Съобразена е с международните стандарти, националната нормативна база и е в съответствие с провеждащата се в страната политика по отношение на етническите малцинства.


Отчитайки значението, спецификата и сложността на образователната проблематика, в Програмата и Плана за реализиране на дейностите образованието е приоритетна сфера.


В тази връзка включването на Община град Добрич в реализирането на проект Интеграция на ромското население по Програма ФАР допринася за образователната интеграция на децата и учениците от ромски произход.


Осигурено е обучение във ВТУ Св.св.Кирил и Методий на учители за работа в мултиетническа среда.


Организирано е обучение на роми за длъжността помощник на учителя. Завършилите курса на обучение са с получено Приложение към свидетелство за професионална квалификация Помощник на учителя. Създадена е организация и е осигурена благоприятна среда за провеждане на практика в училища със смесен етнически състав. Реализираните дейности от помощниците на учителя са в съответствие с длъжностната характеристика и конкретните потребности на училищата. Помощниците на учителя подпомогнаха подготовката на децата и учениците за овладяване на български език, както и за привличането им в училище и за активното участие в учебния процес. За краткия период на стажуване в училищата се организираха акции за подпомагане на ромските деца, организира се футболен мач между отбор от гр. Добрич и отбор от гр. Варна. Община Добрич осигури награди за участниците.


Регистрирано бе Сдружение с нестопанска цел Интеграция към просветление РОМА .


Организиран бе концерт във връзка с 1 юни Деня на детето с участието на ромски деца от училищата със съдействието на помощниците на учителя и Сдружение Обединени роми и ромски жени .

Резултати

● Придобиване на знания и умения за работа в мултиетническа среда чрез обучение на учители;

● Подготовка на помощници на учителя и осигуряване на условия за практическо приложение на наученото в процеса на интеграция на ромското население.

Иноватор: Несрин Али
Дата на публикация: 21 октомври 2004
Номинации: 2
Несрин Али
Главен експерт Спорт, здравно образование"
Добрич - 9300
ул. "България 12
Tel:058/ 603 325
Fax:058/ 600 166
http://www.dobrich.org

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]