Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

В с. Микрево живеят 2324 жители, от тях 1000 - от ромски произход. От общия брой ромско население 80% са неграмотни и живеят под социалния минимум. Голяма част от тях са родители на ученици, които не посещават редовно училище и не са достатъчно мотивирани за необходимостта от това. Училището в с. Микрево е най-голямото в Община Струмяни. В него се обучават 247 ученици от І до Х клас, като сред тях децата роми са около 40%. Основният проблем, с който се сблъсква училищното ръководство и преподавателите, е задържането на ромските деца в училище и предотвратяването на ранното им отпадане от учебния процес.

Практика

В центъра на усилията на екипа стояха около 80 деца от ромски произход, 45 от които - в неравностойно социално положение, подлежащи на задължително обучение, които не посещават учебни занимания и са застрашени от отпадане от училище. Първата крачка, която предприе екипът ни, бе посещение на ромските семейства с цел събиране на информация за потребностите на целевата група и представяне на идеята на проекта. По този начин създадохме добра основа за взаимодействие и пряк контакт с родителите на децата. Чрез широка дискусия с представителите на ромската общност, неправителствени организации, местна власт и други заинтересовани страни представихме нуждата и предимствата от ограмотяването и редовното посещаване на училище от ромските деца и обсъдихме ролята на родителите в този процес. Присъстващите родители от ромската общност показаха заинтересованост и предложиха свои представители, които да бъдат в помощ на училищното ръководство.

Следващата инициатива бе провеждане на кампания за събиране на дрехи и обувки за крайно нуждаещите се ромски деца. С помощта на служители от дирекция Социално подпомагане изготвихме списък на крайно нуждаещите се деца и инициирахме благотворителна кампания за набиране на дрехи, обувки, тетрадки, учебни помагала. В кампанията активно се включиха училищното настоятелство, учители и ученици, жителите на селото.

В рамките на проекта освежихме помещението за хранене на учениците от І до ІV клас в училището, като създадохме по-чиста и приятна обстановка. Благодарение на извършения ремонт успяхме да създадем приятна, топла и уютна среда за децата, които ползват ежедневно помещението за хранене и като цяло подобрихме условията за здравословно хранене, съгласно изискванията на ХЕИ.

Едновременно с това започна работа и по сформирането и заниманията на групите по интереси за ромските деца от училище. Бе създадена група "Децата роми творят", театрална група, състав "Ромски ритми", спортна група и група за начални компютърни умения. Всяка една от групите провеждаше занятия веднъж седмично в рамките на един астрономически час и интересът от страна на децата бе много силен, тъй като в тези инициативи се включиха над 30 деца.

Включихме изяви на всички групи в различни общински и общоселски прояви - заедно с останалите ученици от училището. Чрез работата на учениците в групите по интереси съобразно техните желания, успяхме да създадем по-добра социална среда и възможности за изява, като едновременно с това повишихме техния интерес към учебния процес и подобрихме посещаемостта им в училище.

С помощта на средствата по проекта закупихме спортни екипи за учениците, участващи в спортната група; с помощта на родителите на ромските деца ушихме и сценични костюми за театралната и танцовата групи. Осигурихме необходимата за групите по интереси музикална техника и проведохме обучителни курсове по начална компютърна грамотност за децата, които проявиха интерес в тази област. За друга част от учениците организирахме екскурзия с учебна цел до Арт център в с. Илинденци, за да ги запознаем с природните забележителности на територията на общината.

За всяка проява на групата "Децата роми творят" осигурихме необходимите материали за организиране на изложби и конкурси, където имаха възможност да покажат творбите си. Голяма част от проявите бяха подпомогнати от Читалищно настоятелство при Читалище "Братя Миладинови" - с. Микрево, а някои награди бяха осигурени от партньори от частния бизнес, като учителите в групите работиха на доброволни начала.

Резултати

- Повиши се интересът у учениците към учебния процес и заинтересоваността у децата и родителите от ромската общност към нуждата от образованост; Успяхме да повишим степента на редовна посещаемост от страна на ромските деца в училище;

- Учениците от ромски произход имаха възможност да се включат в различни извънкласни форми на обучение, съгласно техните интереси; Повиши се самочувствието на ромските деца в селото като можещи и отговорни;

- Създадохме добра основа и условия за продължаване на тези занимания с децата в училище като инструмент за тяхното задържане и повишаване на интереса им към учебния процес.

Иноватор: Лиляна Велкова
Дата на публикация: 19 юли 2006
Номинации: 9
Лиляна Велкова

с. Микрево, Община Струмяни - 2826

Tel:(07434) 3005
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]