Идеята за проекта възникна във връзка с актуалната социална ситуация в Община Велико Търново през 2009 година и идентифицираните от Сдружението няколко сериозни проблемa в работата с деца и семейства в риск. По данни на Отдел „Закрила на детето” – гр. Велико Търново преобладаваща мярка за закрила е настаняване на децата в специализирана институция. Много са и случаите, в които се предприемат мерки за закрила в семейна среда, а сред подпомаганите от Детска педагогическа стая (ДСП) семейства най-висок е делът на многодетните семейства и самотните родители. Висока е безработица сред жените, приблизително 30% от децата и младежите живеят извън общинския център, в малки населени места, където безработицата и ниската образованост на родителите водят до незадоволително качество на живот на децата, отпадане от училище, а често и асоциални прояви. В малките населени места е затруднен достъпът на децата до социални услуги по превенция на рисковото поведение, не са развити алтернативни форми на подкрепа на родителите, не е използван капацитетът на активни местни общности. Опитът на Сдружението в работа с деца в риск показа, че се налага специално третиране на въпросите за ранната превенция – от цялостна подкрепа на семейството преди и след раждането, подкрепа за възпитанието на децата, за ориентиране на родителите в детските проблеми и създаване на възможност родителите да се научат и адекватно да отговарят на потребностите на децата си.
Насочихме проект „Инициатива за отговорно родителство” към семейства от град Велико Търново, град Дебелец и селата Ресен, Водолей и Шереметя, при които има риск от изоставяне или настаняване на детето в специализирано заведение; семейства в риск от влошаване/разкъсване на семейните връзки; семейства с един родител; семейства с отпадащи от училище деца, семейства, които търсят съвети за отглеждане и възпитание на детето. Сформирането на шест родителски групи за взаимопомощ и тяхното участие в десет-модулно тренингово обучение по отговорно родителство помогна да се постигнат у родителите нови умения и знания как да бъдат отговорни и да осигуряват детските нужди.
Основната цел на проекта бе развитие и разпространение на нов модел за социална услуга за деца и семейства в риск, насочена към ранната превенция на риска чрез формиране на умения за отговорно родителство.
За целта бе изработена Програма за формиране на умения в отговорно родителство, която съдържа:
- Методика на груповата работа за трениране на родителски умения с теоретични и практически аспекти; и
- Методическо ръководство с 10 разработени обучителни модула за групова работа с родители.
Сформирани бяха 6 групи за взаимопомощ от 12 родители всяка – две групи в гр. Велико Търново и по една група в гр. Дебелец, с. Ресен, с. Шереметя, с. Водолей. Групите бяха формирани въз основа на работата на доброволците, мултидисциплинарния екип, индивидуалната работа на социалните работници и родителското участие беше на доброволен принцип. Груповите тренинги се ръководеха от 2 експерти. В хода на груповите тренинги беше насърчавано споделянето между родителите, взаимопомощта и неформалните контакти между тях.
В продължение на 10 месеца всяка от шестте групи премина през 10 групови тренинга, в които родителите повишиха информираността си по въпроси, свързани с посрещане потребностите на децата, и интерактивно „тренираха” нови модели за отговорно родителство.
Практическата значимост на проекта е в промяната в нагласите и стереотипите в мисленето, в промяната на отношенията и поведението на родителите към собствените им деца. Програмата за групова работа включва теми като детско развитие, място на детето в семейството, детските игри, детето и училището, детската тревожност, феноменът общуване и др.
Проведените 60 тренинга дадоха на включените в тях 57 родители шанс за диалог, защитено пространство за поставяне на важни проблеми и тяхното разглеждане от „вътре” - като собствени преживявания, и от „вън” - като преживявания на същата или подобна ситуация от другите участници. В груповите тренинги родителите бяха активни участници в процеса, бяха насърчавани да се самооценяват и да признаят съществуването на различни стилове на родителство. Груповият тренинг беше активно търсене на отговори, а не пасивното им научаване. Груповият тренинг като нов модел на работа с родители постави фокус върху функционирането на семейството и работи за позитивно възпитание и отговорното родителство – преди да е настъпила криза или рискова ситуация.
Практическите промени за целевата група, постигнати в реализирането на тази практика, са:
- Сформиране на родителски групи за взаимопомощ и психосоциална подкрепа помогна да се развие взаимопомощта сред родителите, да се преодолеят стереотипите в мисленето – особено в групите с малцинствен произход, да се повишат знанията и уменията на родителите за ориентиране в проблемите на децата им и адекватен подход в отговор на техните потребности. Груповата работа помага за преодоляване социалната изолираност на родителите в риск и им дава нови механизми за справяне.
- Наръчник с материали за групов тренинг в отговорно родителство, информационни брошури за родители „Книжка за смели и несмели родители” и „Предай нататък опита на добрия родител” се разпространяват сред професионалисти и родители в Община Велико Търново. Методиката за групов тренинг на умения за отговорно родителство е популяризирана сред ДАЗД, АСП, ДСП и доставчици на социални услуги и способства за повишаване капацитета на професионалистите за групов тренинг на родители.
- Повишена сензитивност и информираност на обществеността по отношение проблемите на децата и семействата в риск.
Контактна информация
Пламен Стоянов, ръководител проект
1618 София, ул. “Паскал Тодоров” 8А
Албена Прокопиева, координатор проект
5003 Велико Търново ул. “Димитър Найденов” 4
тел.: 062 650 036
GSM: 0885 999 546
[Номинирай]
назад