Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Инициатива за гражданска култура
Фондация Град и култура
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

През 2000 г. с подкрепата на Коалиция 2000 беше осъществен проектът Корупция и гражданска култура , чиято цел бе да се регистрират нагласите на средношколците спрямо корупцията като явление и проблем. На работна среща с учители и представители на властта бе подписан протокол за сътрудничество между Фондация Град и култура и Регионалния инспекторат по образование. С подкрепата на Дирекция Младежки дейности и спорт , Община Варна, бяха организирани първите Дни на открити врата във Варненския окръжен съд и Община Варна. С подкрепата на Американската агенция за международно развитие чрез програма Демократична мрежа проектът се разгърна в повече дейности и бяха обхванати ученици и от по-малки населени места (Девня, Провадия, Добрич).
Практика

Фондация Град и култура създаде постоянно действаща регионална мрежа за сътрудничество между училищата и институциите на властта в лицето на Варненски окръжен съд, Варненски районен съд, РДВР Варна, Община Варна, Областен управител на Варненска област. Практиката включва следните дейности:
- Дни на открити врата в посочените институции - там младите хора се запознават с тяхната дейност и повишават своята административна и правна култура. От гледна точка на институциите се създава ценен опит за по-голяма прозрачност в управлението.
- Летен стаж на доброволци в институциите на властта през лятото на 2002 г. беше проведен във Варненския окръжен съд. В продължение на една седмица ученици от горните класове на варненските гимназии отделяха половин работен ден в помощ на съдебната система. Те бяха запознати със структурата на съдебната администрация, вършеха реална работа като написване на призовки, сортиране на документация, преводи на коресподенция на чужди езици; посетиха варненския затвор, разгледаха някои интересни казуси от съдебната практика. В края получиха специални дипломи за участието си в тази инициатива.
- Средношколски конкурс за есе Младите автори на обществената промяна , посветен на Деня на българската конституция и юриста (16 април). Всички отличени есета се публикуват в сборник, в който се включва и дискусия между участниците по тема, извлечена от техните работи. През 2003 г. дебатите бяха посветени на темата за свободата и справедливостта.
- Средношколски клуб Философия организира се съвместно с Регионална библиотека Пенчо Славейков Варна.
- Бюлетинът Гражданска култура дава информация за дейностите по проекта, интересни конкурси в сферата на образованието, културата, демокрацията и гражданските права.
- Интернет-страница http://cityandculture.ida.bg беше разработена в края на 2001 г. В краткото си съществуване се радва на все по-голяма популярност. В момента се регистрират над 1500 посещения месечно от близо 20 страни от цял свят. Признание за авторите беше номинацията за най-добър институционален сайт за 2002 г.
Резултати

1. Резултатите от работата по проекта се съдържат в направените анкети сред учениците от 2000 и 2002 г. В първия случай учениците бяха анкетирани без да са участвали в предварително замислени инициативи, а във втория случай са анкетирани участници в проекта на Фондация Град и култура .
- в отговора на въпроса откъде получавате знания за институциите се получава следната картина:
- постигнатото по-равномерно разпределение на каналите за информация за властта подпомага създаването на аргументирана социална позиция.
- учениците, с които е работено по проект Гражданска култура по-лесно се ориентират в решаването на всекидневни административни проблеми, когато посещават институции на властта.
- повишава се непримиримостта спрямо корупцията.
2. След проведения семинар през февруари 2003 г. с учители от Варненска област и Добрич, посветен на диалога между училищата и институциите на властта, бяха организирани посещения на ученици от с. Аксаково и с. Синдел в различни институции на властта във Варна.
3. Дните на открити врати дават възможност на инспекторите от Детска педагогическа стая да включат в общите групи за посещение на институциите и част от своя контингент непълнолетни лица, изявили склонности към противообществени прояви. По този начин се създава ефективен механизъм за превенция на престъпността сред малолетните и непълнолетните те не се чувстват изолирани, а същевременно са респектирани от последиците, водещо след себе си всяко престъпно деяние влязло в съда.
4. Специално в сферата на съдебната власт досегашният опит е бил представен на вниманието на Висшия съдебен съвет. Решено е Дните на открити врати в съдилищата да се популяризират цялата страна. За целта Фондация Град и култура и Варненския окръжен съд ще организират обучения и семинари.
5. Дните на открити врати в при кметовете са дали конкретни резултати: във Варна в резултат от остро поставения проблеми от учениците от СОУ А.С. Пушкин е ремонтиран покривът на физкултурния салон, уличното осветление и е обезопасена улицата пред входа на училището с легнал полицай . В Девня кметът Димитър Димитров установи, че транспортните фирми неправомерно са принуждавали учениците да заплащат в пълен размер картите за автобус при действащо решение на общинските съветници за 50% намаление. По този начин участниците в проекта се убеждават, че при повече инициатива, на практика могат да променят живота около себе си.
Иноватор: Любомир Кутин
Дата на публикация: 01 септември 2003
Номинации: 7
Любомир Кутин
Координатор на проект Инициатива за гражданска култура
Варна - 9001
П.К. 50
Tel:0889 818905
Fax:
http://cityandculture.ida.bg/

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]