В началото на мандат 2003-2007 год. бе извършен анализ на степента на гражданското участие в управлението на община Монтана с цел то да бъде използвано като основен инструмент в провеждането на политиката на местната власт. Екипът, извършил анализа установи, че голяма част от хората не само са неудовлетворени от действията на общината, но дори не очакват тяхното мнение да бъде чуто. Това наложи ефективни мерки за промяна на нагласите и въвеждане на активни форми на прозрачност, така че да бъде осъществен полезен диалог между властта и различните обществени групи.
За пета поредна година община Монтана със съдействието на медиите, неправителствените организации и браншовите съюзи организира широко разгласяване на инвестиционната си политика за бюджетната година. Тя е разработена на база предложения от :
- граждани, постъпили в предходната година в общината,
- организирани публични обсъждания,
- изнесени приемни по квартали и населени места,
- срещи с представители на второстепенни разпоредители с бюджетни
средства,
- местни предприемачи.
При определянето на приоритетните инфраструктурни и благоустройствени проекти се използват ясно определени и предварително огласени критерии. Най-важните сред тях са:
- получено съфинансиране
- решават проблем на повече от 100 души
- подобряват възможностите за инвестиране
- създават по-добра среда в училищата и дават възможности за алтернативни младежки дейности
- подобряват екологичната среда,
- имат вече изградени подземни комуникации
- обезпечават сигурността на гражданите
В резултат не само на разгласяването, но и на изпълнените през изминалите години поети ангажименти от управата, нарасна желанието на гражданите реално да участват в управлението. От друга страна общинския екип е натоварен с големи очаквания за реализиране на обекти в една календарна година при ограничени бюджетни средства за инвестиции.
Създаде се комисия от експерти и общински съветници, която да предложи на заседание на Общински съвет поименен списък от приоритетни обекти в инвестиционната политика на общината за 2005 г.
Един от основните проблеми на Монтана е реконструкцията на уличната настилка, според проведено социологическо проучване сред гражданите. Разбираемо, най-голям интерес сред обществеността предизвикват обектите за реконструкция в тази част, планирани за изпълнение през годината. За да получи необходимата подкрепа общинският екип трябва ясно да обяви и аргументира по какви критерии е изработен списъкът от обекти за строителство. Защо точно те и защо точно сега?
Планира се това да бъде направено чрез масирани медиини изявления, публични срещи и публикации.
В хода на работата се изведоха и други приоритети като:
- ремонт на уличното осветление,
- водоснабдяване на две населени места,
- изграждане на скейборд площадка,
- възстановяване на градските паркове,
- ремонт на училища и детски градини.
- Гражданите са по-съпричастни към работата на общината;
- Повишава се доверието в местната власт;
- Нараства интересът към работата на общината
- Местните бизнес среди подкрепят плановете и действията на общината
- Очакванията на гражданите от общината са по-големи, в следствие на което се наложи търсенето на алтернативни източници за финансиране като донорски програми, кредитни линии и облигационни заеми.
- За да се оправдае доверието ще бъдат приложени различни форми на превантивен и текущ контрол върху финансовата дейност на общината и по специално инвестиционната политика.
Дата на публикация: 10 януари 2005
Номинации: 17
Мариус Конов
Секретар
Монтана -
Tel:096/300-400
Fax:096/300-401
http://www.montanabg.net
[Номинирай]
назад