Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Използването на традиционния начин на предоставяне на материали на общинските съветници чрез копиране на внасяните докладни записки с приложенията към тях, има своите недостатъци. В случаите, когато се предлагат изменения на подробни устройствени планове (ПУП), планове за регулация и за застрояване, както и други предложения, свързани с разпореждане с общинска собственост, нерядко приложените скици-предложения, или скици, или извадки от ПУП, не даваха нужната визуална представа и по същество затрудняваха съветниците при вземането на решение. Това наложи обмислянето на варианти за използване на други подходи за онагледяване на тази група приложения.

През 2003 година пред Администрацията на Община град Добрич се постави задачата как и по какъв начин би могла да подпомогне работата на Общинския съвет, като използва икономически и технически целесъобразен начин за онагледяване на графичните приложения по докладните записки в дневния ред. В края на мандат 1999 2003 Общински съвет взе решение за онагледяване на внасяни за обсъждане материали. По една или друга причина решението не бе изпълнено.

Практика

За мултимедийната презентация в залата на Общински съвет град Добрич се използва мултимедиен проектор, проекционно платно (екран) и преносим персонален компютър. Необходимата информация се подготвя предварително, в зависимост от обема на внасяните материали в дневния ред на съответното заседание, на файлове в ppt -формат, използвайки Microsoft Power Point от MS Office .

Голяма част от графичните изображения на обектите се сканират и изображенията се обработват с наличния софтуер. Следва импортирането им като обекти в слайдовете на съответния файл. В хода на работата се използват ресурсите на изградената локална компютърна мрежа в Общината.

Вносителят, представяйки настоящата ситуация и предлаганата промяна, е улеснен с нагледното им презентиране.

Практиката е въведена от началото на календарната 2004 година. Предоставя се възможност на служителите, подготвящи съответните материали, да предлагат идеи как точно те да бъдат онагледени и каква допълнителна информация в полза на справедливото вземане на решения от Общинския съвет да бъде предоставена от страна на Общинската администрация.

Реализираната идея се съдържа и като изискване в чл.59, ал.2 на новия Правилник за организацията и дейността на Общински съвет град Добрич: Вносителите на докладни записки, свързани с разпореждане с общинска собственост и промени в градоустройствения план, да обезпечават онагледяването с технически средства по време на заседание на обектите, предмет на съответните докладни.

Резултати

Използването на мултимедийна презентация спестява неудобството от разполагането на графичните изображения на хартиен носител (карти и др.под.) в точно фиксирани в заседателната зала места, непозволяващи добра видимост и яснота. Значително се засили интересът към разглежданите докладни записки и материали. Същевременно този начин на информиране предостави възможност на общинските съветници и на присъстващите в залата граждани да добият по-реална представа за това, какво точно се предлага.

Използването на този съвременен начин за визуализация позволява да се използва и допълнителна информация, която е значителна по обем и формат и не може да бъде показана по друг подходящ начин.

Подходът е конкретна стъпка към повече прозрачност в местното самоуправление.

Иноватор: Мария Стойчева
Дата на публикация: 09 януари 2005
Номинации: 16
Мария Стойчева
Главен експерт в Дирекция Програми, инфраструктура и околна среда
Добрич - 9300
ул. "България" 12
Tel:058/600 395
Fax:058/600 166

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]