Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

По силата на специалния си статут на базата на законодателството, местната администрация създава монопол на административни услуги за гражданите. По тази причина гражданинът като клиент няма избор за получаването на услугите. Разширявайки информационната си система, Община Варна цели да регулира този монопол - чрез информация за доставяне на услугите така, че гражданите да имат ясна представа за тях и да могат да контролират получаването им.
Предварителната информация за проекти, свързани с обшинската собственост, които ще се разглеждат в Общинския съвет и тяхното публично обсъждане позволява пряко влияние на гражданите върху решенията му. Чрез точно, публично дефиниране на начините и сроковете се пести време и излишни въпроси.
Практика

Основните елементи на замисления и започнал да се реализира от началото на ноември 1999 г. проект са:

- Създаване на Интернет страница като част от страницата на Община Варна www.varna.bg с публикуване на:
* услуги в областта на общинската собственост и имоти и начин на тяхното получаване;
* нормативни документи, тарифи, наредби, такси, наеми;
* табло за обяви за свободни места, изтичащи договори, търгове, конкурси, общински поръчки, концесии;
* резултати от търгове и конкурси;
* реализация на система за контрол на броя на посещенията и обработка на информацията и мненията на посетилите уеб страницата.

- Изграждане система за описание и получаване на услуги от гражданите, нормативни документи, табло за обяви, конкурси, концесии, резултати от конкурси, които се публикуват в Интернет.

- Публикуване на резултати и разпространение на информация сред гражданите чрез използването на алтернативни пътища и независими изследвания, справочник с алгоритми и пътища за обработка на заявките.

- Семинари, издадени бюлетини.

- Изграждане на алтернативни канали за информация, които да започнат да способстват за обективното отразяване на дейността на Общинския съвет и местната администрация.

- Създаване на директен граждански контрол при получаване на услуга от местната администрация, за спазване на взетите решения на Общинския съвет и осигуряване на отворени, прозрачни действия на администрацията.

При реализацията се отчита като проблем голямата зависимост от централната власт и нестабилната законова база, както и спорната собственост на някои от обектите. Много силно са обвързани и решенията на регионалните структури с централни ведомства, при предложение от страна на Общината за обединяване на информация. Има ясно изразена неустойчивост в законодателството при териториално деление на градовете с регионално.

Постепенно се увеличава информацията, подпомагаща гражданите в тяхната икономическа активност. Създава се нов ефективен начин на обслужване на граждани и фирми, което е стъпка към приближаване до европейски структури в сферата на местното самоуправление и административното обслужване. Повишава се нивото на заинтересованост на гражданите от решенията на Общинския съвет, както и отговорността на общинските съветници при вземането на решения с продължаване на публичните дискусии.
Резултати

- С този проект се постига засилено директно участие на гражданите при вземането на решенията за управление и стопанисване на общинската собственост. Общината се отваря за гражданите - за техните мнения и предложения.

- Изгражда се система за комуникации между НПО и общинските структури, за да се подпомогне процесът на вземане на решения (НПО като посредник в диалога между граждани и община)

- Засилва се контролът на избирателите върху техния избранник.

- Създава се прозрачност в работата при вземане на важни решения, при обсъждане на проекти, при гласуване на такси и наеми.

- Прозрачността в действията на местната администрация и Общинския съвет, реализирана чрез проекта, води до повишаване на доверието в местните структури.
Иноватор: Любомир Димов
Дата на публикация: 15 май 2000
Номинации: 7
Любомир Димов
Директор на Главна дирекция "Информационни системи и технологии"
Варна - 9000

Tel:052/60 32 76
Fax:052/22 34 86

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]