Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

През зимата на 1996-1997 година в швейцарски вестник е публикувана снимка на малко кенгуру и неговата майка, отглеждани в Зоопарка в град Добрич. Историята на гладуващите животни намира силен обществен отклик в швейцарския град Шафхаузен и става основа за благотворителна кампания под надслов Помощна акция за Зоопарка в Добрич . От цяла Швейцария започват да пристигат помощи, като парични дарения и медикаменти, с които стана възможно да се задоволят на първо време най-спешните потребности на животните. В град Шафхаузен се създаде инициативен комитет, който включва специалисти от всички области екология, ветеринарна медицина, зоология, животновъдство, които си поставят задачата да разработят и реализират възможности за подобряване условията на живот на животните и персонала в Зоопарка в град Добрич. За подобряване на работата и организацията в Зоопарка швейцарски специалисти и представители на инициативния комитет посещават неколкократно съществуващия парк и дават консултации на място. Стана ясно, че в старите помещения на Зоопарка не е възможно животните да бъдат отглеждани според съвременните изисквания.
Практика

Общината отреди терен с площ 18 ха с 30-годишна, характерна за нашия ареал дървесна и храстова растителност, който е в непосредствена близост до Центъра, с удобни транспортни, пешеходни връзки и отговарящ напълно на целите на Проекта. Възложено бе и впоследствие извършено работно проектиране въз основа на разработените концепция и планово задание от проф. д-р Евалд Изенбюгел ветеринарен лекар от Цюрихския зоопарк, световноизвестен специалист по изграждане на подобни центрове. Сключи се договор между инициативния комитет от Шафхаузен, Швейцария и Община град Добрич, с който швейцарските ни партньори се ангажираха да ни оказват финансова и методическа помощ. Общински съвет - град Добрич взе решение от общинския бюджет да се финансира реализацията на първия етап в размер на 600 000 лева.

Функционалното зониране на територията е, както следва:

Зона на приемното пространство с висока степен на урбанизация и човешка активност зона Човек . Тази зона е в непосредствена близост до градската среда и се предвижда като филтър между нея и същинската част на парка. Тя е организирана като общодостъпно публично пространство. Тук посетителят се запознава с планировката на парка и възможностите на експозициите му. Тук могат да се организират различни групови дейности (игри, обучение, възпитание, информация), предимно за деца и ученици.

Смесена зона зона Човек-животно . Тази зона е с по-ниска степен на урбанизация в сравнение с приемната зона. Тя формира основното ядро на парка и включва основната част от развитието на главната алейна мрежа. В тази зона се разполагат птиците и по-безопасните животни, при които е възможен непосредствен контакт между хора и животни. Пространствено и функционално са осигурени необходимите условия за безопасност и комфорт и за двете страни.

Зона ботаническа градина с минимална степен на урбанизация и експозиция на местна и екзотична растителност.

Природосъобразна зона за диви животни с минимална степен на урбанизация и пасивно наблюдение на дивите животни.

Стопанска зона за обслужване на парка и животните.

Зона на изолационната зеленина буферна зона.

Центърът за защита на природата и животните ще действа и като образователен център по екология чрез методите на наблюдение, грижа за животните и растенията, подходящи видеоигри и други форми на обучение. През април 2002 година започна реализацията на Проекта, който предвижда сред непокътнатата природа, в максимална близост до естествената им среда, да се отглеждат над 100 вида животни: елени, сърни, лами, муфлони, мечки, коне, магарета, кози, фазани, бизони, водни и екзотични птици. Акцентите са репродукция и реинтродукция на редки и застрашени от изчезване видове животни: кон на Пржевалски; петнист пор; карпатски рис.

В процеса на реализацията на Проекта се включи и Зоопаркът в град Цюрих, Швейцария, откъдето очакваме до края на месец август т.г. да пристигнат животни за попълване на зооколекцията.

Центърът е в процес на изграждане, като до 25 септември 2003 г., когато официално ще бъде открит, ще бъдат реализирани всички територии и подслони за животните.
Резултати

Успяхме да създадем едно прекрасно място за контакти човек-животни-околна среда, близко по същност до естествената среда, което дава възможност хората да се възпитават в дух на уважение и любов към природата. Концепцията е приложима за изграждането на подобни центрове и в други региони и Община град Добрич е готова да окаже съответната помощ.
Иноватор: арх. Милен Чалъков
Дата на публикация: 01 септември 2003
Номинации: 2
арх. Милен Чалъков
Първи зам.-кмет
Добрич - 9300
ул. България 12
Tel:(058) 601 204
Fax:(058) 600 166
http://www.dobrich.org

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]