Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Идеята за настоящия проект възниква през лятото на 2001 г., когато през периода декември 2000 юни 2001 г. в гр. Бяла е реализиран проект Белите скали на Фондация МЕЙДЕЙ и партньор Община Бяла. Цел на този проект бе да се популяризира туристически обект Белите скали . Изграденото в рамките на този проект партньорство и натрупаният опит по време на изпълнението от страна на Сдружение Приятели на Бяла дава възможности на членовете му за продължаване на проекта със създаване на Международен демонстрационен център Белите скали гр. Бяла и развиване на потенциала на местната ПНО общност.

Настоящият проект е първа инициатива на Сдружение Приятели на Бяла . Изграждането на Международен демонстрационен център Белите скали е с цел да популяризира и съхрани уникалния феномен Белите скали , да привлече групи от ученици, студенти и туристи за посещение в Бяла, като така създаде условия за реализиране на на местните туристически ресурси леглова база, заведения за обществено хранене и забавления. Партньори в този проект са Община Бяла и Съветът по туризъм.
Практика

Екипът на Сдружение Приятели на Бяла , Община Бяла и Съвет по туризъм гр. Бяла определят следните цели на проекта, които се осъществяват с финансовата подкрепа на Клуб Отворено общество Варна по Програма Демократична мрежа на Американската агенция за международно развитие и Институт за устойчиви общности.

Генерална цел
Да се съзададт условия за реализиране на местни туристически ресурси.
Конкретни цели
1. Да се създаде межународен демонстрационен център Белите скали ;
2. Да се популяризира демо-центъра и проекта;
3. Да се планират и въведат механизми за самоиздръжка на демо-центъра (продажба на билети, сувенири и др.)
Дългосрочни цели
1. да се обяви местност Белите скали за природна забежителност по смисъла на Закона за защитени територии. Отваряне на процедура за кандидатстване към Световна наследство ЮНЕСКО.
2. Да се създадат условия за развитие на научен туризъм в отговор на проявения силен интерес от страна на учени от цял свят към местност Белите скали .
Основните фактори, които ще определят дългосрочното въздействие и ще допринесат за постигане на дългосрочните цели на проекта са:
- Минимизиране на средствата, необходими за поддръжка на обекта и привличане на външни ресурси.
- Натрупан потенциал в местните НПО да разработват и управляват общественополезни проекти.
- Създаване на схема за инвестиране на част от получените от билети и сувенири средства в провеждане на ежегодна атрактивна рекламна кампания.
Резултати

- Изграден Демонстрационен център Белите скали гр. Бяла;
- Обновена Интернет-страница за Белите скали http://www.whiterocks.hit.bg
- Разработени и разпространени рекламно-инормационни материали;
- Изготвена е проекто-заповед на миннистъра на околната среда и водите за обявяване на местността Белите скали за природна забележителност по смисъла на Закона за защитените територии.

Създаването на Демонстрационния център Белите скали и уникалната местност Белите скали ще повиши броя на студентските и ученически групи, посещаващи града в активния сезон и извън него. Събраните в този център материали и информация ще привлекат вниманието на специалисти и преподаватели. Ще се улесни общуването на заинтересуваните академични среди и ще подобри качеството на работата им. Повишеният поток от групи до обекта ще оправдаят инвестициите за създаване на съпътстващи услуги.

Дългосрочната експлоатация на обекта и оттам дългосрочното въздействие на проекта в бъдеще ще зависят само от рекламирането на обекта и създаване на подходяща среда за инвестиции в региона.
Иноватор: Жасмина Велинова
Дата на публикация: 22 юли 2002
Номинации: 21
Жасмина Велинова
Секретар
Бяла - 9101
ул. Йордан Ноев 9
Tel:(05143) 2096, 2379
Fax:(05143) 2096, 2379

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]