Водени от идеята, че опазването на околната среда е морален дълг на всеки един от нас, създадохме инициативата „Земята не се рециклира“ с основната идея да възпитаваме нашите деца с принципите на екологосъобразния начин на живот и да изградим у тях уважение и положително отношение към природата.
През 2011 г. кандидатствахме като партньори с образователен проект по програма „Коменски“ към Центъра за развитие на човешките ресурси, но не получихме финансиране. Това не ни попречи да започнем работа по реализацията на идеята. През 2012 г. отново кандидатствахме с проект, който този път беше одобрен.
Дейности
- Разделно събиране на отпадъци в детската градина и в домовете на нашите възпитаници.
- Разделно събиране на отпадъци в детската градина и в домовете на нашите възпитаници.
- Ежемесечни акции за събиране на хартия и предаване на вторични суровини.
- Изложба „Големите книги“ в седмицата на детската книга – изработване на големи книги по сюжети от детски приказки от отпадъчни материали.
- Изложба „Да спасим коледно дръвче” – изработване на елхи и украшения за тях от отпадъчни продукти и превръщането на празника в Еко Коледа.
- „Да спасим едно дърво“ – рециклиране на хартия в домашни и битови условия. Изработване на продукти от рециклирана хартия.
- Изложба „Земята не се рециклира” – продукти, изработени от отпадъчни материали. Идеята „Земята не се рециклира“ обедини усилията на деца, родители и учители. Резултатите са налице и радват много хора. Удовлетворението от съвместните дейности ни направи по-добри и по-отговорни към заобикалящата ни среда и към майката Земя.
- „Втори шанс” – възможност за „нов живот” на стари предмети и опаковъчни продукти чрез декупажна техника.
Мирослава Губеркова, 6 г.: Опазваме природата като не изхвърляме пластмасовите отпадъци, а можем от тях да направим украса, да украсим стаята си, да ги оцветим.
Йордан Андреев, 6 г.: Като събираме кашони си правим къщички за куклите и правим декори за театър. Украсяваме ги и правим замъци.
Бранимира Николова, 6 г.: Отпадъчната хартия я събираме в кашон и отново я даваме да я направят нова – това се нарича рециклиране. А можем и сами да си направим нова, да я рециклираме в групата.
Момчил Гочев, 6 г.: Събираме стара хартия и вестници и си правим картички и други играчки. Можем да направим от стара хартия нова. Рециклирана хартия се прави с миксер.
Ивелин Стефанов, 6 г.: Аз си направих украса на стаята, с мама. Както в занималнята. И носим хартия и вестници в градината.
Резултати:
1. Подобряване на екстериора на детската градина и обогатяване на озеленяването на дворното пространство.
2. Изградени навици за разделно събиране на отпадъци.
3. Опазване и грижи за растенията, и положително отношение към природата.
4. Провокиране на интерес към книгите.
5. Развитие на творческото въображение.
6. Пестене на хартия, вода и електроенергия.
7. Опазване на околната среда.
За контакти:
Илияна Стойчева (директор)
ЦДГ „Здравец“
Адрес: 5000 Велико Търново, ул. „Стара планина“ №22
Моб. тел.: 0884214077
Имейл: [email protected]; [email protected]
[Номинирай]
назад