Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Разстоянието от древната римска крепост Нове през местността Паметниците до река Дунав е около един километър. Гости и жители на гр. Свищов често минават оттам, без да обръщат особено внимание на обектите, които ги заобикалят архитектурно исторически паметници, природа, състояние на околната среда. Дълг на всички хора е да оценяват природното и историческо богатство и да се стремят към неговото опазване. Проектът за създаването на зелен коридор От Нове до Дунав на практика осъществява този обществен ангажимент.

Римският град Нове /I IV в. сл. Хр./ се намира на 4 километра източно от Свищов, обявен е за паметник на културата от национално значение. Възниква като легионен лагер, непосредствено до високия дунавски бряг. Крепостта е била столица на Остготското Кралство и резиденция на крал Теодорих Велики. От 1960 г. се провеждат българо полски археологически разкопки, открити са статуи, посветителни надписи, монети, стъклени и керамични съдове. В момента се проучва една от най големите базилики на Балканския полуостров от втората половина на пети век. По проект Възстановяване и развитие на древната римска крепост Нове в Свищов, по програма ФАР Културен туризъм е създаден интегриран туристически продукт, изграден е Посетителски център за туристи.

По проект Възстановяване на туристическа алея Към древното минало на Свищов , финансиран от Красива България 2005 е възстановена пешеходната алея, по посока от края на града до крепостта Нове .

Реализирането на проект зелен коридор От Нове до Дунав е естествено продължение на туристическия маршрут, с възможност за опознаване и опазване на богатото биоразнообразие в този регион.

Практика

Местността е атрактивно място за разходка и отдих и необходимостта от опазване на природното богатство е в пряка връзка със запазване на екологичното равновесие в региона.

Проектът е разработен вследствие на индентифициране на реалните потребности на местната общност и предвижда създаване на условия за чиста околна среда почистване, озеленяване, поставяне на пейки и кошчета за отпадъци. Оформяне на зелен коридор като екомаршрут с дължина един километър, с изходен пункт Посетителския център в археологическия обект Нове , маркиране на зеления коридорс цветни камъчета до крайната точка музей в местността Паметниците. Тази местност се намира на южното крайбрежие на р. Дунав и е известна в гр. Свищов и страната с историческото си значение. Тук на 26 срещу 27 юни 1877 г. дебаркират руските войски и започват своя освободителен поход в българските земи.

Проектното предложение е обсъдено с общинската администрация, с представители на бизнеса, свързан с туристическите услуги, нестопански организации, които работят в сферата на екологията и туризма. В реализацията на проекта участваха следните организации и институции:

- Община Свищов с изпълнението на този проект е постигната завършеност на една цялостна стратегия за оформяне на зоната, разположена на изток от града.

- Съвет по туризъм обогатяване на туристическите маршрути с нов елемент.

- Сдружение Земя завинаги организиране на ежегоден Екосъбор за Световен ден на околната среда 5 юни, възможност за популяризиране дейността на дружеството.

- Организации на хората с увреждания възможност за социализиране на техните членове.

- Младежки консултативен съвет обогатяване познанията в сферата на историята и природосъобразния начин на живот.

- БДЗП-клон Свищов възможност за обмяна на информация и по-удобни условия за наблюдение и проучване на видовете птици, популяризиране дейността на дружеството.

- Ученическите екоклубове към СОУ Цветан Радославов и СОУ Димитър Благоев обогатяване на познанията в областта на опазването на околната среда, популяризиране на дейността им.

Проектът е финансиран от Фондация ЕкоОбщност , гр. София.

Обща стойност на проекта: 4973,20 лева

Финансираща организация: Фондация ЕкоОбщност в размер на 2900 лева

Собствен принос 2073,20 лева

Резултати

- Взаимодействие между граждани, организации и институции за опазване на околната среда;

- Подобрявяну качеството на живот, чрез създаване на подходящи и здравословни условия за отдих и почивка;

- Посетителите местно население и туристи получават качествено нов продукт (нов туристически маршрут) разходка сред природата и запознаване с природните и историческите забележителности на региона.

Прикачени файлове:
Aleya_s_kamacheta_08.jpg
Tabela_Zelen_koridor_09.jpg
Иноватор: Стоян Парашкевов
Дата на публикация: 12 юли 2006
Номинации: 24
Стоян Парашкевов
Директор на Дирекция ``АПИО``
Свищов - 5250
ул. ``Цанко Церковски`` 2
Tel:0631/ 60582
Fax:0631/ 60504
http://www.svishtov.bg

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]