Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Заедно за местно икономическо обновление
Съюз за възстановяване и развитие Хасково
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

През 1999 г. специалисти по индустриално преструктуриране по Програма ПЛЕДЖ с помощта на местни нестопански организации обучават 25 представители на местните власти, бизнеса и гражданите за съвместни общински инициативи, за изграждане на устойчиви обществено-частни партньорства на регионално ниво. Реализираният по Програма ПЛЕДЖ проект Осъвременяване на телефонния пренос , поставя началото на съвместната дейност между община, граждани, бизнес и НСО. Хората осъзнават необходимостта сами да се организират на местно ниво, за да постигнат по-добри резултати от съвместната си дейност.

В резултат на тези инициативи на 1 август 2002 г. се създава първата гражданска организация в общината Сдружение Център за развитие на община Минерални бани . За да се развие местната гражданска активност са необходими хора, които да инициират, координират и ръководят бъдещите съвместни дейности. Необходимо е да се привлекат квалифицирани млади хора, които да участват активно в обществения живот на общината и които да имат шанса сами да изграждат своето бъдеще.
Практика

По предложение на водещия партньор по проекта Съюз за възстановяване и развитие и по решение на общността се търси постигането на следните цели: Укрепване на взаимодействието между местните власти и гражданите:

- Подготовка и приобщаване на младите хора към основните икономически и социални проблеми в общината, чрез обучение и насърчаване на техните усилия;
- Подобряване на комуникативните възможности за изграждане на контакти и партньорства с техни връстници от страната и света;
- Подобряване на условията за развитие на туризма в Община Минерални бани;
- Създаване на местен капацитет и възможности за повишаване качеството на работната сила.

Проектът се осъществява с финонсовата помощ на Програмата на Министерството за международно развитие към Британското посолство София.

За да стигнат посланията до хората, за да могат те да се мотивират и да се включат в публичните общински дейности, които налагат обединяването на усилията на повече хора и организации, е необходимо да се предприеме широка комуникационна кампания. Подготвено е обръщение към гражданите, в което екипът на проекта обяснява своите цели. Провеждат се общински форуми, работни срещи, индивидуални разговори, за да се популяризират бъдещите инициативи, да се привлекат съмишленици и партньори, да се преодолее взаимното недоверие и отчуждението между гражданите, властите и институциите.

Стъпки са предприети за идентифициране и привличане на активните граждани, които преминават обучение и получават умения за организиране и координиране на бъдещите усилия. Другото предизвикателство е изграждането на мрежа от контакти и партньори, които са ценен ресурс за организаторите и гражданите в текущата им работа. Привлечени са като наблюдатели ключови фигури и организации от страната и региона, които подкрепят усилията на общността.

В стремеж към устойчивост на създаденото партньорство Съюзът за възстановяване и развитие подписва меморандум с основните партньори: Център за развитие на община Минерални бани, Община Минерални бани и РКС на КНСБ. В меморандума се регламентират основните задължения на страните. За да се осигури прозрачност на действията, освен участие на гражданите е потърсена помощта и на външни организации, които да станат гаранти и да следят реализацията на задачите: Областна администрация - Хасково, ФРМС и Програма ПЛЕДЖ.

В резултат на широката информационна кампания и пряката работа с хората, в проекта се включват граждани, представители на местната власт и бизнеса. Оформя се основно гражданско ядро от активно работещи специалисти и млади хора, наброяващо 20 човека. Те преминават курс по компютърна грамотност и обучение по различни теми, разпределени в 8 семинара. Организират се множество работни срещи с представители на местната власт, регионалните и националните институции. Събрана е информация за общината и нейните ресурси, въз основа на която е разработена Стратегия за развитие на туризма, уточнена е собствеността на сградния фонд, проведени са срещи с най-крупните собственици, за да се координират усилията в една посока, потърсени са местни инвеститори за привличането им на територията на общината. За да може да се развият традициите и да се потърси местната специфика, са описани интересните обичаи, местната кухня, традициите в бита и занаятчийството. Заснет е филм, представящ общината и нейния потенциал. Най-интересните места са посетени, описани и включени в разработените от шестте работни групи туристически маршрути. Подготвени са карти на общината, изследвана е отново минералната вода, за да може да се представят нейните качества пред външните посетители, описани са най-атрактивните природни и исторически забележителности.
Резултати
В момента общността работи за организиране и подготвяне на Общинско изложение на тема: Минерални бани минало и съвремие . В него се предвижда представянето на основните производства и промишлени стоки, развиващи се на територията на Община Минерални бани. Ще бъдат представени бита, традициите и културата, съхранени през годините от населението. Ще бъдат показани и кулинарните умения на местни кулинарни майстори и готвачи. Подготвя се брошура за Община Минерални бани, която да представя общината и нейния потенциал.

Всичко това става възможно поради създаването на отлични партньорски взаимоотношения между: местни власти, бизнес и нестопански сектор. Активността на различните страни и умението им да правят взаимни компромиси в името на общото бъдеще ще бъдът ключ към бъдещото им развитие.
Иноватор: Иванка Душкова
Дата на публикация: 28 февруари 2003
Номинации: 2
Иванка Душкова
Изпълнителен директор
Хасково - 4180
ул. "Христо Ботев" 1
Tel:(038) 62 42 65
Fax:(038) 62 42 65

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]