Домашното насилие е широко разпространен проблем в България. През 2012 год. експертите на ФДА са консултирали 202 лица, а през 2013 год. – 208. То засяга основно жените, възрастните хора и младежите (целеви групи на проекта): правото им на живот, на телесен, психически и емоционален интегритет, на недискриминация и равнопоставеност.
Основни дейности:
1. Координационни срещи
Организирани са две координационни срещи на екипа на проекта, експерти на ФДА и Фондация „Асоциация Анимус”, и външни експерти.
2. Предоставяне на правна помощ
Тричасови юридически консултации за жертви на домашно насилие са предоставяни три пъти седмично в първите 14 месеца на проекта от трима адвокати на ФДА, в офис на фондацията в гр. Пловдив.
3. Стратегическо водене на дела
Дейността включваte осигуряване на процесуално представителство на жертви на домашно насилие пред национални, регионални и международни съдилища и правораздавателни органи. Тя ще се осъществява в рамките на първите 14 месеца на проекта (ноември 2014 год. – декември 2015 год.) от шестима адвокати на ФДА.
4. Интерактивни информационни сесии
Интерактивните информационни сесии се провеждат от психолози на ФДА и на външни експерти с жертви на домашно насилие с цел осъществяване на работа по най-наболелите теми, засягащи пострадалите. Сесиите се провеждат 8 пъти месечно по 4 часа в рамките на първите 14 месеца от проекта (ноември 2014 год. – декември 2015 год.), в офиса на ФДА в гр. Пловдив.
5. Семинари за обмяна на опит
Организиране и провеждане на два семинара за обмяна на опит в прилагането на националното и международно законодателство за защита на жертвите на домашно насилие между съдии, прокурори, полицаи, адвокати, социални работници, психолози и представители на НПО от област Пловдив (февруари 2015 год. и септември 2015 год.) от проекта – в гр. Пловдив и в гр. Хисар.
6. Три обучения на социални работници
Обученията имат за цел да дадат знания и да развият уменията на социалните работници да разпознават домашното насилие, да могат да влизат в комуникация, която няма да ретравмира жертвите и да научи социалните работници какво трябва да направят, как да действат съобразно релевантното законодателство. Първото обучение се проведе в гр. Пловдив през януари 2015 год., второто - в гр. Пловдив – през април 2015 год., а третото – през юли 2015 год. в Учебния център на Фондация „Асоциация Анимус” в гр. София.
7. Дискусии със студенти
Две дискусии със студенти в професионално направление „Право” от „Юридически факултет” на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски” и студенти в професионално направление „Социални дейности” и „Психология” от „Педагогически” факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски” са проведени през март 2015 год. и юни 2015 год. в рамките на по 4 часа.
7. План за визуализация и публичност
Организирани са и са проведени 3 пресконференции – за обявяване началото на проекта, за осигуряване на информация и публичност за извършваните дейности, и за отчетност на проекта и постигнатите резултати.
8. Външен мониторинг на изпълнението на проекта от експерт на БЧК – Пловдив.
Предприети са редица взаимно обусловени и снвързани дейности по увеличаване на знанията на п редставители на целевите групи и защитата на основните им права.
[Номинирай]
назад