Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Народът ни винаги е казвал: “Никой не е по-голям от хляба”. За българина житното зърно значи живот, затова в групите по автентичен фолклор и приложно изкуство към ОДK - Козлодуй са включени теми, в които децата се запознават с мястото на хлябът в миналото и днес, издирват се старинни уреди и пособия за производство на хляб, ритуали и обичаи, включващи хляба , народни мъдрости – притчи, легенди, пословици, предания, песни и др., както и практическите дейности – приготвяне на обредни погачи и запознаване със символите на тестената пластика. Защото, наследени от баби и майки, тези символи продължават и днес да не губят своята сила и емоционално въздействие. Затова винаги часовете за приготвяне на обредните пити са изпълнени с много положителни емоции и настроение. И съвсем естествено децата решиха не само задочно да участват в Националният конкурс “За хляба наш”, с изпращане на творби, а да превърнат II етап от конкурса (общинския) в традиционен празник чрез провеждането му на 25.03, защото Благовещение е народен празник, богат на обреди и ритуали, позволяващи включването на разнообразни дейности, както и съчетаването им със самия конкурс “За хляба наш”.
На практика, включването на допълнителните мероприятия – състезанието за омесване и опичане на обредни погачи, пресъздаване на някои от ритуалите, характерни за Благовещение, обогатен с тези атрактивни и в същото време стойностни дейности, допаднаха на млади и възрастни, и се превърна в популярен празник.
Практика
Много важна част за организирането и провеждането на празника е предварителната подготовка:
>> Осигуряване на партньор, осигуряващ зала за провеждане на конкурса – НМП “Радецки”;
>> Озвучаване на залата и транспорт до Ботев парк, осигурени от Община Козлодуй – главен спонсор и партньор; 
>> Реклама в местните вестници и радио “Елто”;
>> Подробен сценарий;
Ø     Посадъчен материал и инструменти за засаждане на дръвчето – подсигурени от родители;
>> Спонсориране от хлебопекарните в Общината с обредни погачи и хлебни изделия, необходими за изложбата в конкурса.
 
Ход на празника – самият проект включва три етапа:
I Eтап - Конкурсната част се провежда в салон I класа на НМП “Радецки”, с атрактивното съдействие на домакините – директора и екипажа на парахода. Участниците в конкурса и гостите на празника се посрещат на входа на салона, по стар български обичай – с хляб и сол, поднесени от момичетата в национално облекло.
Наградите осигурени от Община Козлодуй се връчиха на победителите в отделните раздели (за рисунки, литературни творби, разработки на албуми на тема: “Хлябът в миналото и днес” и възрастови групи – от 1до 4 клас, и от 5 до 8 клас.
Новаторството в конкурсната част е включване на конкурс за жътварски песни и емоционално наситеното състезание за омесване, оформяне и опичане на обредните хлябове на място от самите деца, вместо само изложба на предварително приготвените хлябове от местните хлебопекарни, които са наши спонсори, осигуряването на финансови средства и хлебни изделия – “Орион - Делта – Валери Петров” ЕТ. Материалите необходими за приготвянето на обредните хлябове в състезанието са осигурени от “Тушев Комерс” ООД. Финансова помощ получихме от ПК “Козлодуйски бряг”, а разнообразни питки и артикули от – “Вентура - Н – И. Нинов” ЕТ.
II Етап – Възстановка (осъществяваща се на брега на р. Дунав) на ритуали съпътстващи празника Благовещение, който включва:
  • Събиране на съчки и палене на огън;
  • Прескачане на огън за здраве;
  • Ритуал за прогонване на гадинки;
  • Засаждане на плодно дърво.
III Етап – Празникът на брега завършва с пренасяне в изкуството на участниците – хлебари, които разкриват магията на обредните си хлябове, обяснявайки символите на тестената пластика, която са използвали (кръстове, пиленца, цветя, кошари, грозде, перашки и др.). Празникът продължава с дегустация на уханните, обредни хлябове – дело на децата - участници, а победителите получиха награди, осигурени от Община Козлодуй, като преди това всеки участник трябва да обясни символите на тестената пластика, които използва за обредния си хляб.
Резултати

Като значими и положителни резултати от провеждането на практиката ще посочим следните моменти:

1.       Включване на деца от цялата Община;

2.       Популяризиране и съхранение на позабравени народни обичаи и ритуали;

3.       Превръщане на конкурса в традиционен празник, събиращ на едно място три поколения;

4.  Повишаване на интереса на учениците към творческа и изследователска дейност;

5.       Формиране на интерес към професиите, свързани с производството на хляб;

6.       Запознаване с традициите и обичаите, свързани с хляба и хлебните продукти.

Това дава основание да твърдим, че и днес в нашата община, за българина хлябът не е само храна, той носи вярата, надеждата, желанията му за здраве, плодородие, благополучие по хора, ниви и добитък, което позволява съчетаването на конкурса за хляба, с който и да е български традиционен празник, стига да е богат на ритуали.

Затова, в зависимост от народните традиции, характерни за дадена община или регион, тази практика има приложимост чрез съчетаване на дейностите, включени в Националния конкурс: “За хляба наш”, с богат на ритуали народен обичай – по избор на самите тях. 

За повече контакти се обръщайте към:
Анна Костова Иванова
Началник на отдел „Международни проекти и енергийна ефективност”
Гр. Козлодуй 3320
Ул. Христо Ботев №13
0973 85 812
0886 776624
www.kozloduy.acstre.com
Иноватор: ros
Дата на публикация: 28 април 2009
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]