Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Етнографска експозиция за живота на ромите в България
Дружество за изследване на малцинствата Студии Романи
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

НЕМ и Студии Романи виждат своя принос в процеса на интегриране на ромите в обществения живот в създаване на първата в България етнографска изложба, посветена на ромите. Основната идея на изложбата е да представи позитивния образ на ромите; многообразието и спецификата на културата им; адаптивността и съжителството им с българите в продължение на векове в противовес на съществуващия стереотипен негативен образ и натрупаните предразсъдъци.
Практика

Реализирането на изложбата е резултат от усилията на Дружеството за изследване на малцинствата Студии Романи и Националния етнографски музей с финансовата подкрепа на Фондация Отворено общество София и Европейския съюз чрез Програма ФАР и ТАСИС Демокрация. Проектът е включен в Европейската младежка кампания на Съвета на Европа против расизма, ксенофобията, антисемитизма и нетолерантността.

Проектът се администрира от нестопанската организация, а обосновката, тематико-експозиционният план и експонирането е дело на учени-специалисти. В своя пътуващ период (Силистра, Търговище, Русе, Добрич, Габрово, Благоевград, Горна Баня, Хасково, Варна, Велинград), изложбата е подкрепена от общинската администрация, местни нестопански организации и градските исторически музеи. Изготвен е и публикуван албум към изложбата от водещи изследователи на ромската култура.

В подготвителния период авторите на изложбата използват знанията на представители на ромската общност, които дават конкретни практически съвети за правилното експониране на културните артефакти и съдействат за събирането на актуални експонати. Поставя се началото на специализиран фонд от експонати Ромска култура към Националния етнографски музей.

Изложбата Циганите в старо време провокира идеята за междукултурна програма на Националния етнографски музей. Представянето на етническите общности, живеещи в България, чрез етнографски експозиции продължава с изложби, посветени на евреите (Свещеният път. Из живота на българските евреи. 1998), арменците (Арменците в България. 2000-2001) и каракачаните (Каракачаните в България. 2001).

Пътуването на изложбата Циганите в старо време продължава през 2001 г. в гр. Самоков. Добре реализираната идея отваря възможности за разширяване на обхвата й и в съвременността подготвена е фото-изложба Циганите в старо и ново време и е публикуван каталог под същото заглавие на български и английски език. Получена е заявка за експониране на тази изложба в гр. Бърно, Чехия.
Резултати

Постигнатите резултати очертават нови пътища на взаимодействие, на опознаване и в крайна сметка на равнопоставен диалог. Ясното послание и успешното взаимодействие между различни институции и мотивирани професионалисти дава възможност конкретната проява да достигне до своите адресати, да намери привърженици и да остави спомен за нещо съпреживяно.
Иноватор: Елена Марушиакова, Веселин Попов<br>Мирелла Дечева, Национален етнографски музей
Дата на публикация: 31 юли 2001
Номинации: 1
Елена Марушиакова, Веселин Попов<br>Мирелла Дечева, Национален етнографски музей

Sofia - 1000

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]