Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

В резултат на направени анализи в 28-те общини, членуващи в РАО Тракия са установени следните общи проблеми:
Липса на ефективно практическо приложение на местните наредби в областта на околната среда;
Слаба заинтересованост от страна на гражданите за състоянието на околната среда;
Липса на действащи механизми за гарантиране правото на гражданите за получаване на информация по екологични въпроси.
Като посредник в популяризирането на добри практики и създаването на модели за разрешаване на общи проблеми на общините, РАО Тракия насочва своите усилия към повишаване на екологичното образование на гражданите и насърчаване на взаимодействието им с местните власти за решаване на проблеми от местно значение. Разработен е пилотен проект за общините Стара Загора, Нова Загора, Димитровград и Гурково, който е финансиран по програма ФАР Аксес 99 на Европейския съюз.
Практика

Усилията на РАО Тракия са насочени към:
Създаване на устойчиви механизми за гарантиране достъпа до информация за състоянието на околната среда;
Трайно популяризиране на възможностите за участие на обществеността във вземане на решения по екологични въпроси;
Повишаване на обществената информираност по екологични проблеми;
Повишаване качеството на решенията на общинските власти по екологични въпроси;
Иницииране на законодателни промени за възприемане на европейските практики по опазване на околната среда.

Община Стара Загора

Проведено е общественото допитване, инициирано от клуб Еко Европа , насочено към установяване на нагласата на гражданите по отношение на екологичната обстановка в общината. Разработена е уеб страница на клуб Еко Европа , която дава възможност за получаване на бърза и актуална информация да дейността на клуба, както и за участие в дискусионен форум по екологичните проблеми на общината.

Усилията на местния екип се насочват към по-задълбочена работа с младежите. Ценен партньор са членовете на Младежкия общински съвет и участниците в екокръжоци към средни профилирани училища, които се включват в акцията Стара Загора ти си моят град за почистване на парка около р. Бедечка, инициирано от фондация Земя завинаги , в партньорство със сдружение Зелени балкани .

Община Нова Загора

Подписан е меморандум за координиране на действията на общността с цел своевременно решаване на екологични проблеми. Основната задача, поставена в меморандума, е създаване на Екосъвет на общината, чиято функция да бъде организационна и координираща. Екосъветът ще взима участие при идентифициране на екологичните проблеми, при разработване и реализация на проекти, свързани с екологичното обучение с активното участие на неправителствените организации в община Нова Загора. Целта е формиране на обща политика за предотвратяване или разрешаване на проблеми на околната среда и подпомагане на държавните и общински органи в тази насока.

Клуб Еко Европа в Нова Загора е участник в процеса на изграждане на завод за вредни отпадъци събира се информация за екологичния ефект, който ще бъде постигнат с изграждането на завода. Клубът е посредник в диалога между обществеността и местната власт относно ползите и вредите от изграждането на завода.

Оказано е съдействие на читалище Диньо П. Сивков при разработване на проект за създаване на Екокултурен център на открито. Планирани са дейности за участие на клуба в проекта за ремонт и доизграждане на канализацията в квартал Шести .

Община Димитровград

Инициирано е пролетно почистване в общинския център. В кампанията за популяризиране на идеята участват общински служители, представители на училища, детски градини, пенсионерски клубове, фирми и отделни граждани. В клуб Еко Европа са изработени дипляни и нагледни материали по темите:
Какво мога да направя Аз, за да бъде по-чисто моето населено място;
Такса смет за какво се използват парите;
Систематизиран подбор на местните екологични наредби.

Едновременно с почистването на града е проведена и кампания за разделно събиране на отпадъци в седмицата 15-21 април 2002 г. Събрани и предадени са 2125 кг хартия и 179 кг пластмаси.

Община Гурково

С участието на експерта по екология от общинската администрация в детските градини и училищата са проведени общо 6 беседи за лечебните растения и билките в България. За да бъдат стимулирани децата да пазят чисти стаите и дворовете на учебните заведения са изработени специални стикери, които ще се дават на най-отличилите се. В края на учебната година ученикът, събрал най-много стикери, ще получи диплом Млад еколог . Проведена е кампания за пролетно почистване и озеленяване. Засадени са 70 дръвчета, безплатно предоставени от местното лесничейство. Взети са и мерки за тяхното опазване като децата от училищата и детските градини са се разделили на групи, отговарящи за поддържането и поливането на всяко от дръвчетата.

Въз основа на предложения на граждани е разработена проектопрограма за опазване на околната среда в общината за периода 2002 2003 г. В програмата са включени мерки за разделно събиране на отпадъците, за опазване на речните корита на реките Радова, Лазова и Тунджа, за увеличаване на санкциите за изсичане на орехови дървета, за контрол при палене на стърнищата и др.
Резултати

Открити и оборудвани са четири клубове Еко Европа в пилотните общини, които за кратко време се превръщат в място за срещи и дискусии по първостепенни местни екологични въпроси. Всеки от клубовете се обслужва от специално обучен служител. В резултат на изпълнението на дейностите по проект Еко Модели е популяризирана трайно идеята за взаимодействието между гражданите и местната власт при решаване на важни местни екологични въпроси. В пилотните общини се дискутират становища за законодателни промени с участието на специалисти-еколози от всички общини в Асоциацията. Снима се филм за гражданското участие във взимане на решения от значение за ефективното синхронизиране на българското законодателство с европейското. Конкретните цифрови измерения на постигнатото са следните:
Проведени са 10 кръгли маси и работни срещи на тема Гражданско участие за подобряване на околната среда с общо 220 участници;
Анкетирани са над 300 души за състоянието на екологичната обстановка в пилотните общини;
Над 20 допълнителни партньори са привлечени в дейности за подобряване на околната среда в пилотните общини.

Клубовете по места са инициатори на допълнителни дейности, провеждани в сътрудничество с общинското ръководство и неправителствени организации, което води до постигането на непредвидени, но положителни резултати.
Иноватор: д-р Иван Върляков, изпълнителен директор<br>Красимира Каменова, сътрудник Програмни дейности
Дата на публикация: 01 юли 2002
Номинации: 18
д-р Иван Върляков, изпълнителен директор<br>Красимира Каменова, сътрудник Програмни дейности

Стара Загора - 6000
бул. Цар Симеон Велики 102, ет. 2
Tel:(042) 600 586
Fax:(042) 600 586
http://www.ram-trakia.org

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]