Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

От 1991 г. в Европа се провежда ежегодно инициативата на Съвета на Европа Европейски дни на наследството . Институционализирана през 1991 г., тя има за цел да приобщи най-широката публика към идеите за опазване на културното наследство, и да утвърди разбирането за европейска идентичност, не само в културен, но и в социален, политически и икономически план. Оттогава значимостта им нараства със всяка година, както от гледна точка на участващите страни, така и по отношение на броя на посетителите на културните паметници. Община Елена, средище на богати културни традиции и множество запазени паметници на културата, вижда в тази програма възможност да популяризира своето културно наследство в контекста на разнообразието от европейски традиции, и да създаде у посетителите чувство на разбиране, уважение и приобщаване.
Практика

Проведени са предварителни срещи на кмета инж. Дилян Млъзев с неправителствени организации и институции от общината. В дискусиите с ГК Елена в 21 век и ГК Васил Левски , сдружение Елена Арт-2000 , музей Възраждане , Детски комплекс, Туристическото дружество Чумерна , клубове на пенсионера и читалище Напредък се обсъждат идеите за участието на общината в Дните, разпределят се отговорностите за подготовката, организацията и провеждането на проявите. Определени са пет маршрута, като два от тях трябва да бъдат създадени за първи път.

На 20 август 2001 г. се открива културният маршрут Художествени занаяти с три нови обекта. Организиран е за първи път и културно историческият маршрут Елена Капиновски манастир . Денят се превръща във вълнуващо преживяване за повече от двеста души, дошли до манастира с два автобуса, пеша по специално маркиран маршрут покрай язовир Йовковци и с детския велопоход. В манастира поклонниците бяха посрещнати и благословени за здраве, мир, любов и благоденствие, благословен бе и специално свареният за участниците рибен курбан. Възобновена е една традиция на еленчани от преди 150 години, според която те са посещавали двата манастира Плаковския и Капиновския. Тенденция за традиционна проява е поклонението и през 2001 г.

Другите три културни маршрута са: маршрут Музеен комплекс , посетен през този месец от повече от 600 души, от които 150 чужденци; културният маршрут на Зеленото училище в Мийковци ; и дните на Балкана с над 1000 участници .

Европейските дни на наследството за 2000 година завършват с финалното тържество на 16 септември в Музейния комплекс. Под звуците на химна на Европа е издигнато знамето на Европейските дни на наследството от кмета на Общината, който прави преглед на участието в инициативата. Присъстващите са поздравени с кратък концерт от участници в Събора на народното творчество в Копривщица. Открита е фотоизложба, изобразяваща отделните прояви, проведени по програмата на Дните. Накрая в историческата църква Свети Никола" ритуално е върната уникалната икона на Свети Никола, дълго странствала из световните изложбени зали.
Резултати

1. Активното ангажиране на съзнанието на голяма част от гражданите с изключителната стойност на религиозното и културно наследство и с идеята за опознаването и опазването му.

2. Посочване на един от пътищата за проява на цивилизационна и гражданска зрелост.
Иноватор: Стефан Гавраилов<br>Христо Захариев<br>Константин Терзиев
Дата на публикация: 01 декември 2001
Номинации: 26
Стефан Гавраилов<br>Христо Захариев<br>Константин Терзиев

Елена - 5070
ул. Иларион Макариополски 24
Tel:(06151) 25 74, 20 26
Fax:(06151) 25 10

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]