Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Дунавски парк 2000
Български женски съюз Силистра
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Уменията и знанията в сферата на екологията и образованието, натрупани в предишни успешни проекти, и осъществените партньорства с представители на НПО в града и Община Силистра дават увереност на Български женски съюз Силистра, че ще намери решения на някои от проблемите на Дунавския парк.

През 1997 1998 г. са извършени частични ремонти на пейки и места за игра в Дунавския парк, но поради незаинтересованост на гражданството, положителните резултати след възстановяването се оказват нетрайни. Ето защо е необходимо не само да се вложат средства за осъвременяване на инфраструктурата на парка, а и да се активизира гражданското участие за ремонт, поддръжка и устойчиво използване.
Практика

Проектът, подготвен от Български женски съюз се осъществява в рамките на Програма Дунавска инициатива на Фондация за реформа в местното самоуправление и Американската агенция за международно развитие. Провеждането на ученическо-журналистическо проучване Минало и настояще на Дунавския парк със съдействието на КТВ Истър и радиожурналисти установява необходимостта от Дунавския парк като място за отдих и дава медийна разгласа на проекта.

Провеждането на семинар Екологични детски игри и възможности за провеждането им в Дунавски парк с участието на учители и възпитаници на ЦРД- Силистра интегрира изкуствата, които са акцент в работата на центъра, с екологичното възпитание на подрастващите. Вторият семинар Ние избираме нашето бъдеще се провежда със средношколци от ПМГ Климент Охридски и цели определянето на групата доброволци, която ще се включи активно в проекта. Дава се възможност на бъдещите биолози да реализират своите идеи за желания вид на Дунавския парк.

Празниците на парка един в началото на юни и вторият през месец октомври 2000 г. - целят включването на гражданството, най-вече младите хора и децата на Силистра, в природосъобразни дейности, като колохепънинг, скаутски игри и др., в които заедно да съпреживеят радостта от общуването с природата и осъзнаят необходимостта от нейното опазване.

Техническото изпълнение на проектите за реконструкция на детските площадки и беседки, както и инсталирането на необходимите съоръжения е осъществено от фирмите Ростела и Кристи - 5 , които са представители на малкия бизнес в града.

Обособяването на алея Екопътека от учениците от ПМГ с помощта на фирма Ербауер включва растителни видове от Дунавския парк и възстановява скалния кът, известен като Алпинеума. В последния етап на проекта е издадена Карта на Дунавския парк , която включва най-интересните обекти в него.

Възможността за информираност и граждански контрол е осъществена чрез Интернет страница на проекта http://ccpro.com/home/bvganev/Project.htm, която проследява всички етапи и дейности.
Резултати

Подкрепата на граждански инициативи за обновление на Дунавския парк:
- укрепва партньорските връзки между БЖС - Силистра, Община Силистра и други НПО;
- дава възможност за изява на младите хора и включването им в процесите за вземане на решения;
- активно въвлича младите хора от града в дейности по опазване, възстановяване и съхраняване на природните дадености в Дунавския парк;
- възстановява Дунавския парк като зона за активен отдих и почивка и място за провеждане на образователни дейности по околна среда;
- възстановява парка като атрактивна зона за чужди туристи чрез Карта-описание на Дунавския парк и Интернет страница http://www.park2000.ccpro.com/
Иноватор: Ваня Янкова
Дата на публикация: 05 май 2001
Номинации: 1
Ваня Янкова
Kоординатор на проект
Силистра - 7500
ул. Бояджи Яни 1
Tel:(086) 639 09
Fax:
http://www.park2000.ccpro.com/

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]