Проектът откликва на нуждата от създаване на условия за опознаване и разбирателство между етническите групи, ограничаване нетърпимостта.
Правата на ромските деца и жени, трябва да се дискутират, всички етноси да влязат реално в комуникация, като се насърчава и доброволчеството.
Проектът цели ограничаване нетолерантността в обществото, предлага иновативен подход за информиране и включване, налагане на основните човешки права, като част от демократичните ценности на гражданското общество.
Проектът извежда децата и жените от затворените общности и ги поставя в нова, възпитаваща в ценности среда, водеща до активизиране на целевата група, създаване на доверие, промяна на нагласите и поведението.
Целева група на проекта „Достойно място за всеки“ са 6 майки и техните дъщери на възраст 10-15 години. Те са участвали в пет семинара и три практически модула. Темите на обученията са били:
- „Същност, принципи и формите на доброволчество и правата на европейските граждани“,
- „Запознаване с институциите в България“,
- „Защо е важно образованието и каква перспектива ми дава то“,
- „Ранните бракове и раждаемост в детска възраст – традиции, които да останат в миналото“,
- „Здравна профилактика, хигиена и ваксинация“.
Всеки от модулите е бил 12-часов на следните теми:
- „Майката - как правилно да възпитавам децата си“;
- „Работещата жена – поведение и визия“;
- „Домакинята – от планиране на семеен бюджет до създаване на уюта вкъщи“.
В информационните дейности се включват представители на целевите групи доброволци (6 души) и ромски жени и девойки (6 семейства майки с дъщери на възраст 10-15 години).
Въвличането в информационни дейности на общности, институции, медии повиши информираността, създаде предпоставки за комуникация, налагане на толерантно, антидискриминационно поведение на участниците.
Основни резултати, които постигнахме, са:
- повишена информираност на целевата група,
- включване на доброволци,
- подобрени и придобити знания и практически умения у целевата група по отношение на правата на човека, ролите на жената в обществото и семейството,
- подобрена комуникация в семейството, обществото.
Получените умения за работа с представители на ромската общност от експертите на партньора ще дадат възможност да работим и по бъдещи проекти.
Проектът създаде условия моделът на партньорство, доброволчество и информиране да се приложи и мултиплицира и в бъдеще в средата и общността. Ползите засягат не само преките участници, но и цялата общност.
http://e-razgrad.bg/%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D1%8E%D1%87%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82-%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%BE-%D0%BC%D1%8F%D1%81%D1%82%D0%BE-%D0%B7%D0%B0-%D0%B2%D1%81/
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1538404
http://www.ekip7.bg/index.php?option=com_content&task=view&id=18229&Itemid=41
http://razgrad.topnovini.bg/node/639098
[Номинирай]
назад