Серозният опит от реализираните до момента три пилотни проекта от БСЧИГП-Клуб Разград в общините Лозница, Разград и Завет в област Разград постигнаха сериозни успехи и доказаха необходимостта от продължаване на процеса за установяване на институцията на местно ниво. В момента БСЧИГП-Клуб Разград осъществява в община Разград проект Отворени врати за гражданите на Разград . О коло 50% от обществените услуги на местни ниво гражданите получават от органите на местното самоуправление. 50% се предоставят от публичните институции и ведомства на централно ниво. За да се изгради като надежден гарант за защитата на правата и свободите на гражданите, много важна за институцията обществен посредник е възможността за подаване на жалби и сигнали срещу действия или бездействия на всички институции, които предоставят обществени услуги. Общественият посредник дава своите препоръки и сигнали в случаите, в които администрацията не е осигурила необходимите условия за упражняването на техните законни права и интереси .
От началото на месец януари 2004 г. БСЧИГП-Клуб Разград съвместно с община Разград и Общинския съвет реализира проект Отворени врати за гражданите на Разград , с подкрепата на Американската Агенция за Международно Развитие и Коалиция 2000.
Целта на проекта е чрез институцията Обществен посредник да се установи граждански контрол върху органите на местна власт и местно самоуправление.
На организирана през месец март 2004 г. Кръгла маса с участието на представители на местна власт и публични институции се дискутираха проблемите на гражданите на община Разград и качествата на Обществения посредник. Открито бе споделено, че гражданите нямат страх от институциите; съществува необходимост от разширяване на компетенциите в посока местни представителства на централни институции; популяризиране на задълженията и правата на гражданите и функциите на кметовете на населени места; споделена бе надежда Общественият посредник да стане успешна местна практика.
Ръководителят на проекта Георги Милков осъществи няколко успешни срещи с Добринка Монева - Председател на Общинския съвет в Разград и Станка Ангелова, Заместник-кмет по финансовите въпроси на община Разград, на които бяха обсъдени бъдещото взаимодействие по институционализирането на Омбудсмана в местната власт и процедурата за неговия избор. На 23 февруари 2004 г. на заседание на Общински съвет Разград бе разгледана докладната записка за създаването на Временната комисия за подготовка на Правилник за организацията на дейността на Обществения посредник. Общинските съветници взеха решение за сформиране на Временната комисия от 9 члена (по един общински съветник от всички представени политически партии - БСП, СДС, ДПС и група Център, двама представители на общинската администрация и ръководителят на проект Отворени врати за гражданите на Разград). В продължение на шест заседания бяха изготвени Правилник на Обществения посредник и процедура за неговия избор. На 1 март 2004 г. бе обявен конкурс за предварителен подбор на Обществен посредник, а н а 26 април 2004 г. на сесия на Общински съвет Разград се проведе избора с тайно гласуване. Местните парламентаристи гласуваха на два тура за номинираните трима кандидати. Нито един от кандидатите не получи необходимото мнозинство. Общинския съвет взе решение: Обществен посредник на Община Разград по проект Отворени врати за гражданите на Разград не се избира. Началото на месец май 2004 г. на свое заседание Временната комисия взе решения за насрочване на нова Процедурата и обявяване на нов конкурс за избор на Обществен посредник. На 19 май 2004г. шест кандидати се явиха на персонално събеседване и бяха оценявани по шест критерия с обективно точкуване с индивидуални карти от всеки участник във Временната Комисия.
На 31 май 2004 г. на сесия на Общинския съвет се проведе избор за Обществен посредник с тайно гласуване. На втория тур с квалифицирано мнозинство (23 гласа) от 2/3 от общия брой на общинските съветници (33 члена) за Обществен посредник бе избрана Иваничка Димитрова.
За изминалите три месеца са от избора на обществения посредник са подадени три жалби. В хода на тяхната проверка са посетени Библиотека Проф. Боян Пенев град Разград и Дирекция Управление на общинска собственост в Община Разград. Затруднение при обмена на информация нямаше и служителите с готовност съдействаха. За същият този период са предоставени осем консултации. Всяка жалба е от различно естество. Незначителният брой на постъпилите жалби се обуславя на летния сезон, поради което дейността на екипа на проекта и Обществения посредник; за срещи с ръководителите на териториалните институции на държавна власт и операторите на обществени услуги в Община Разград. Изпратени бяха 70 писма, с които отправихме предложение за сключване на споразумение за партньорство и активно сътрудничество.
Много полезни за дейността на обществения посредник са проведените до момента срещи и подготвени за сключване споразумения с петнадесет институции. Ръководителите на институциите дават съгласието си за приемане на жалби и сигнали от Обществения посредник. Жалбите и сигналите могат да касаят обслужването на гражданите на Община Разград от техни служители. Чрез Споразуменията Общественият посредник след разглеждане на жалбата отправя препоръки и към двете страни, като целта е да се подобрят административните услуги и отношението към гражданите.
До момента са сключени Споразумения с: Председателя на Районен съд Разград, с директора на Дирекция Бюро по труда град Разград, Информационно обслужване АД град Разград, Началника на Митническо бюро Разград и Директора на Центъра за спешна медицинска помощ.
В рамките на проекта бяха организирани пет информационни срещи в селата Балкански, Черковна, Раковски, Осенец и Мортагоново. Въпреки интензивния селскостопански сезон организацията бе много добра, благодарение на съдействието на кметовете на населени места. На срещите гражданите бяха запознати с институцията Обществен посредник, с неговите функции и правомощия, с процедурата, за разглеждане на жалбите. Информирахме за резултатите от срещите и разговорите с ръководителите на държавните институции, чиято цел също е да бъдат сключени споразумения за партньорство за да сме максимално полезни на хората от Община Разград. Гражданите бяха уведомени за адреса на приемната и работното време с граждани. Гражданите във всяко село споделиха своите проблеми.
Чрез проект Отворени врати за гражданите на Разград БСЧИГП Клуб Разград активно развива своя опит, капацитет и експертиза при институционализиране на обществен посредник в местната власт. Работната комисия разработи много професионално Правилник за статута, дейността и организацията на Обществения посредник, съобразен със положителните практики на омбудсманите в европейските страни.
Институцията Обществен посредник е много популярна сред гражданите на Разград и населените места в общината. Организирани бяха пет информационни срещи в най-големите села в община Разград. Поради големия интерес към дейността на обществения посредник са отправени покани за среща с него от кметове на още три населени места.
Институцията е уважавана и се ползва с авторитет сред представителите на публичните институции. Голям успех до момента са сключените пет споразумения за сътрудничество, реални са шансовете за подписването и на останалите десет. Със споразуменията ръководителите институции дават съгласието си за приемане на жалби и сигнали от обществения посредник, които могат да касаят обслужването на гражданите от служителите на ведомства.
Дата на публикация: 20 октомври 2004
Номинации: 2
Юлка Бойкова
Председател на Управителния Съвет
Разград - 7200
ул. Княз Борис 72, п.к. 237
Tel:084 / 66 16 94
Fax:084 / 66 06 68
http://www.bafe-rz.hit.bg
[Номинирай]
назад