Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Проектът е за хората, които, поради своята специфична сетивност, са почти без никакъв шанс да се реализират като специалисти – става дума за незрящите, по-голяма част от които имат завършено висше образование. На хората с трайни зрителни увреждания, които нямат шанс да се реализират сами на пазара на труда и услугите (защото обществото им е вменило една с нищо незаслужена „невалидност”: invalid = „невалиден”). Сдружение „Ахури” е навлязло в проблематиката на специфичната сетивност на незрящите и е създало методика за приложна тèрапи-работа именно в условията на изменена сетивност.

Как е формирана целевата група: потребността на хората, съставящи избраната целева група, е стабилно доказана – всички те се опитват повече или по-малко да се самореализират. Липсва съвсем малко: известен период най-лека и достъпна форма на повишаващо оптимизма им въздействие – каквото са тактилните тèрапи занятия, аудиочетенията и видеозанятията. Необходим им е квалифициран инструктаж и материали за начално усвояване на приложните техники за мотивация, релакс или себеизразяване; също и по-продължителна изложбена експозиция за публичност на постигнатите резултати.

Обобщаваща обосновка за необходимостта от проекта: Сдружението смята заложената в проекта дейност за особено важна що се отнася до психичното и физическо здраве на хората със зрителни увреждания и останалите за дълъг период без работа.

Практика

Основна цел: помощ за превенция и запазване на психичното здраве при най-уязвимите социални групи в условията на икономическа криза:с увредено зрение, безработни и социално слаби.

Подцели: 1. осигуряване на Читалня и фонд от помагала за четене по време на семин. занятия с читателски групи от незрящи със симулт. превод; 2. серия от занятия за незрящи и социално слаби за превенция и формиране на психична устойчивост чрез методики по арт-тèрапи за незрящи; 3. индивидуални и групови аудио и видеозанятия за безработни за извеждане от стресови състояния вследствие дълготрайна безработица.

Основна дейност: Създаване и текуща дейност на Дневен център – Читалня за превенция на стреса и психично здраве за незрящи и социално слаби безработни.

Етапи:

1. Създаване на Дневен център – Читалня за незрящи и социално слаби безработни: А) провеждане на тръжна процедура за наемане на помещение, оборудване (радиатор, етажерки) и подготвяне на центъра за текуща работа;

Б) оформяне на визуализацията, лицевото пространство и разпространение на информационни листовки за проекта; в/набавяне на най-необходимото за текуща работа (вкл. материали и консумативи за текущата дейност);

2. Подготовка на необходимите помагала за работната група и създаване на готовност за провеждане на срещи и семинари:

А) превод и редактиране на определените за проекта помагала; размножаване на помагалата за членовете на групата;

Б) качване върху аудионосители на помагала на български език за самостоятелно ползване от незрящи;

В) договор за осигуряване на периодични доставки за кафе-паузите на семинарите;

3. Провеждане на текущата работа в Читалнята: а/провеждане на работни семинари под формата на Модули от читателски групи; б/индивидуални и групови занятия за терапиране на стрес и дистрес за незрящи (ноу хау с тактилна терапия с часово натоварване 4 ч./ден); в/консултативни аудио и видеозанятия с дълготрайно безработни  инвалиди за превенция на психичното здраве (ноу хау за видеотерапия със събеседвания по график с часово натоварване 4 часа/ден).

 

Резултати

1. Създаден от проекта и съществуващ дълго след неговото приключване Дневен център – Читалня с конкретна насоченост за ползване от незрящи и социално слаби дълготрайно безработни (като правило по-уязвими от депресия и стрес в аспект психично здраве в условията на стагниран пазар на работна ръка и икономическа криза);

2. Създаден от проекта и съществуващ дълги години след това книжен, CD, DVD и аудиофонд за ползване от незрящи с тематична насоченост към превенция на физическото и психичното здраве;

3. Създадена мотивация у членовете на целевата група на основата на проведени от висококвалифициран инструктор консултантски и арт-тèрапи занятия с целевата група, насочени към повишаване на самооценката и подобряване на здравето на тези хора.

 

Контактна информация

Татяна Боянова Бобева, консултант-инструктор и водещ

1000 гр. София, ул. „Л. Каравелов” 90

GSM: 0878 291468.

[email protected]

Иноватор: ros
Дата на публикация: 02 юни 2011
Номинации: 2
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]