Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Дневен Център „Солидарност” съществува в София от 2003 г. Целта е да информира и консултира зависими младежи и техните семейства и близки, да ги мотивира и ориентира към лечение и рехабилитация, да ги приема в рехабилитационната програма на дневен център “Солидарност” с крайна цел автономност и социална реинтеграция.

Програмата на „Солидарност” се основава на модела на терапевтичните общности, който е адаптиран към условията на дневен център. Тя функционира с методическата помощ и супервизията на терапевтична общност Тремполин, Белгия. Участниците в програмата идват всеки ден в 9 и си тръгват в 17 часа. Центърът е модел на „отворена нерезидентска програма”.

Практика

Услугите в Дневния Център могат да бъдат разделени условно на 2 категории: извънрехабилитационни и рехабилитационни. Първите включват информационно-консултативна и мотивационна работа в Информационния център “Посланици на Надеждата”, открит през месец юни 2006 г. В него се работи със зависими младежи, както пълнолетни, така и непълнолетни и с техните семейства и близки. Програмата е социално ориентирана и ние даваме равна възможност на хора от различни социални прослойки да участват в нея.

Рехабилитационната програма има две насоки – педагогическа работа в ателиета (кухня, хигиена, креативност, спорт и социални умения, градина) и терапевтична работа в групи. Двете насоки са взаимосвързани, работата в ателиетата имитира сферите от социума и представлява истинско училище за живот, като същевременно интеракциите в ателиетата дават възможност за работа в терапевтичните групи. В резултат се постига социална реинтеграция на хората, направили избор да се откажат от наркотиците. Програмата обхваща момичета и момчета, навършили пълнолетие, независимо от тяхното образование, също и техните родители и близки, за които има специално изградена служба за работа с родители. Съществува и група за работещи, нуждаещи се от подкрепа и взаимопомощ, участвали в нашата или други рехабилитационни програми.

Резултати

През 2006 г. Центърът помогна на 86 души в различен формат. Хората, които са с престой най-малко 6 месеца в програмата, са стабилни и са ресоциализирани – имат работа, не употребяват ПАВ, подобрени са семейните взаимоотношения, нямат висящи дела и криминални прояви, стабилизирано е здравословното им състояние, имат здрава междуличностна среда.

Програмата на Дневен Център “Солидарност” е дългосрочна. За 2007 г. се предвижда развитие на програмата за ресоциализация и обособяването на специална служба за работа с ресоциализиращи се младежи. Екипът е мотивиран да продължи работата си. „Солидарност” е партньор на Тремполин в европейски пилотен проект по мобилност Леонардо „European companionship in education, training by travel”.

За да въвлечем обществото в проекта, ние включваме и доброволци, които подпомагат комуникационната кампания и участват в различни инициативи. Гордеем се, че инициативата ни „Посланици на надеждата” беше подкрепена и в Белгия. Като част от нея направихме две благотворителни изложби, като първата е с помощта и участието на Rеgion Wallonne – валонското правителство. Благодарим на художника Николай Русев, който дари част приходите от изложбата на нашия център.

Основните партньори в нашата работа със зависими са Превантивно-информационен център по въпросите на наркоманиите - София, фондация Инициатива за Здраве, ДПБЛНА – Суходол и ДПБЛНА “Д-р Георги Кисьов” - Раднево.

Сдружение Борба с епидемичните болести и наркоманиите

Бул. Г.М. Димитров 14 офис 123

София 1797

Тел. 9630717

Тел./факс: 9711096

[email protected]

[email protected]

[email protected]

www.solidarnost-bg.org

Иноватор: ros
Дата на публикация: 06 юли 2007
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]