Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Дневен център за възрастни хора се ражда като идея при обсъждане на проблема за интегриране на възрастното население на територията на с. Микрево и с. Струмяни в обществения и културен живот на общината и осмисляне на свободното им време, чрез създаване на база и различни клубове по интереси. Инициативата се поема от читалищните работници и читалищните настоятелства в двете читалища, насърчавани от кмета на с. Микрево и общинското ръководство. Проектът е вариант за решаване на част от проблемите на определена общност в Община Струмяни - възрастни хора, намиращи се в социална, културна и обществена изолация. Осъществява се в рамките на Програма "Подобряване на социалната среда" на ФРМС, с финансовата подкрепа на Фондация "Чарлз Стюарт Мот".

Практика

Основната целева група са самотни възрастни хора от с. Микрево и с. Струмяни, които са в пенсионна възраст. Тези хора се самоизолират, затварят се в тесния кръг на проблемите си и това ги лишава от социална реализация и интеграция в обществото. Друга група са работещи възрастни хора, които се затрудняват в общуването и участието в активния обществен живот на общината. Трета целева група са пенсионери запазили своята жизненост и активно отношение към социалния живот, които са около 16 човека. Те се обучават по въпроси, свързани със социалните и здравните дейности и действат като доброволци за подобряване на информираността на останалите възрасти хора. На тях се осигуряват възможности за културни и социални изяви. Общият брой на групите са над 60 възрастни хора.

Основната цел на проекта е преодоляване на изолираността на възрастното население на с. Микрево и с. Струмяни, чрез създаване на условия за тяхното интегриране в обществения и културен живот на общината.

Подцели:

Обединяване на усилията на всички заинтересовани институции и читалищни работници за решаване проблемите, свързани със социалната и културна интеграция на възрастното население.

Подобряване на социалната среда чрез използване на различни форми на културен диалог, творчество и подобрено качество на живот.

Ремонтните дейности по преустройствата на помещенията в читалище "Братя Миладинови" - с. Микрево и Читалище "Будител" - с. Струмяни започват през април 2004 г. Председателите на двете читалища организират кампания в двете села за набиране на доброволци за извършване на ремонтните дейности. Желаещите да участват в ремонтните дейности са многобройни - сред тях има членове на Читалищните настоятелства в двете читалища и други членове, видни общественици от Община Струмяни и жители на двете села. Една част от тях се заемат с почистването, озеленяването и изграждането на алпинеуми около и пред читалищните сгради. За тази цел от ОбА-Струмяни са закупени декоративни растения и храсти.

След приключване на ремонтните дейности преустроените помещения са оборудвани - закупени са занимателни игри (шахове, дами, карти и др.), машина за чай и кафе, столове и маси, телевизор и др.

През месец март 2004 г. в читалище "Братя Миладинови" - с. Микрево е сформирана група "Малешевци" за изпълнение на автентичен фолклор и групи за изучаване, запазване и представяне на местни традиции и обичаи. Такива групи са сформирани и в читалище "Будител" - с. Струмяни. Групите от двете читалища вземат участие в Старопланинския събор Балкан фолк 2004 на 7 юни 2004 г. във Велико Търново, където са удостоени със званието "Лауреат на Старопланински събор" и носители на Почетния знак на Старопланински събор "Балкан фолк 2004 г." Освен това те получават препоръка за изпълненията си с висока художествена стойност и въздействащ заряд. Участието на групите в Старопланинския събор се осъществява благодарение на кмета на Община Струмяни и целия екип на ОбА-Струмяни, които спонсорират участието на групите.

Освен групите за автентичен фолклор в читалище "Братя Миладинови" е сформирана и група за стари градски песни "Еделвайс". Усилено продължава художествената подготовка на сформираните групи за изпълнение на автентичен фолклор и стари градски песни. През месец август групите за автентичен фолклор "Малешевци" и за запазване и предаване на местни традиции и обичаи ще вземат участие на събора "Пирин пее '2004 г."

Резултати

Реализирането на проект "Дневен център за възрастни хора" дава възможност на възрастните хора от с. Микрево и с. Струмяни да преодолеят изолираността си и да се интегрират успешно в социалния и културен живот на общината.

Двете читалища разполагат със съвременни бази, необходими за пълноценно осмисляне на свободното време на възрастните хора.

Разширяват се възможностите за творчески изяви на участниците в сформираните групи - доказателство е участието на групите за автентичен фолклор от двете читалища на Старопланинския събор "Балкан фолк '2004" и местните празници и тържества.

Изгражда се чувство за значимост у възрастните хора.

Обединени са усилията на читалищата, кметството в с. Микрево и ОбА-Струмяни за изграждане на баланс между нуждите и интересите на възрастните хора.

Възрастните хора привличат вниманието на други възрастни, които станаха членове на клубовете, като по този начин разнообразиха ежедневието си.

Иноватор: Светла Пецева
Дата на публикация: 05 септември 2004
Номинации: 34
Светла Пецева
координатор проект
с. Микрево - 2826
Община Струмяни
Tel:(07434) 30-58, 0898 80 44 79
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]