Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Идеята за създаване на Дневен център за възрастни хора не се роди спонтанно, а е резултат от извършване на оценка на потребностите на възрастните хора, от съвместните усилия на екип от фондация „Приобщаване” и местната власт за повишаване качеството на живот на хората от третата възраст.

Бездействието, прието като „привилегия” на пенсионната възраст, силно намалява обществената значимост и създава чувство за малоценност в обществото и семейството, превръща този период в отключващ момент за бързото развитие на старостта при отсъствие на разумни програми, които да запълнят това време от живота на човека с творчество и оптимизъм.

Практика

Със средствата от Фондация „Лале” се създаде благоприятна и комфортна среда, архитектурно достъпна и съобразена с грижа за здравето. Закупено бе ново оборудване – маси, столове, етажерки. Ежедневно Дневния център се посещава от 40 човека, а още 19 идват периодично. Особено важно е, че всяко решение за организация на дейността е съобразено с мнението на самите възрастни хора.

По други проекти са наети три лица – координатор, социален работник и сътрудник. От Общината покриват разходите за ток, отопление, телефон. Ежедневно за възрастните хора се доставят от Социалния патронаж топли напитки.

Основните услуги в Дневния център са административни услуги – помощ при попълване на молби, документи и др.; придружаване до медицинско заведение и съдействие за снабдяване с лекарства; организиране на културни дейности; периодично провеждане на курсове, тематични разговори и дискусии на теми свързани с проблемите на възрастните хора; разясняване правата съгласно действащото законодателство – с участието на юрист от фондацията, представител на НОИ, социален работник от Дирекция „Социално подпомагане”; съдействие и посредничество пред други институции при разрешаване на различни въпроси, предотвратяване на конфликти и напрежение; информиране на целевите групи за възможностите и достъпа до социални услуги.

Резултати

Възрастните хора в Елин Пелин имат ново средище, където получават подкрепа в ежедневните си грижи и внимание, имат възможност да излязат от изолираността си и отново да се почувстват част от обществото.

Иноватор: ros
Дата на публикация: 06 юли 2007
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]